Alaikäisten raiskaukset

Jos et5 uskalla puhua tutulle aikuisille, ota yhteyttä esimerkiksi raiskauskriisikeskus Tukinaisen maksuttomiin päivystyksiin. Voit soittaa nimettömänä.
Päivystyksistä saat ohjeita ja tukea.
Juristipäivystyksestä saa ohjeistuksen rikosoikeudellisiin kysymyksiin.
Raiskauskriisikeskus kriisipäivystys 0800 97 899 (www.tukinainen.fi)
Raiskauskriisikeskus maksuton juristipäivystys 0800 97 895
Rikosuhripäivystyksen auttava puhelin 116 006 (www.riku.fi)
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Raiskauksen uhri voi vahingonkorvauslain nojalla vaatia rikoksentekijältä lukuisia erilaisia korvauksia.
– Kärsimyskorvaus korvaa raiskausteon aikaista kärsimystä.
– Lisäksi uhri voi vaatia korvauksia fyysisestä kivusta ja särystä.
– Voi vaatia korvauksia myös sairaanhoitokustannuksista ja muista tarpeellisista kuluista,
– uhri voi vaatia korvauksia myös esinevahingosta.
– Jos tuomittu ei maksa korvauksia, uhri voi hakea korvaukset Valtiokonttorilta,
Jos raiskausta on vain yritetty ja tehtyä uhkausta tai käytettyä väkivaltaa on pidettävä vähäisenä, kärsimyskorvaukset usein valikoituvat 1 000 - 2 000 euron välille. Jos raiskaus on tapahtunut, uhkauksen vakavuus, tekotavan nöyryyttävyys ja teon muut piirteet ohjaavat kärsimyskorvauksen määräytymistä 2 000 eurosta ylöspäin.
Vahingonkorvauksen määrälle ei ole ylärajaa.

Äänestä

Hedayatullah Safin  joutuu maksamaan uhreille korvausta
Suurin korvaus on 13 000 euroa: tilapäisestä haitasta 2 500 euroa, kiputilasta 500 euroa ja kärsimyksestä 10 000 euroa.
Muiden uhrien korvaukset vaihtelevat suuruudeltaan 1 200 eurosta 1 800 euroon.
Lisäksi käräjäoikeus velvoitti Safin maksamaan viiden uhrin oikeudenkäyntikulut, joiden suuruus vaihtelee 1 854 eurosta 2 550 euroon.

Äänestä

Vois korvata tuomionsa häippäsemällä takaisin sinne lähi-itään tai keski-aasiaan, viettää nyt täälä luksusvankilassa nyt 7 v veronmaksajien piikkiin ja maksattaa kipu-,särky- ,häpeä- ja muut korvaukset yhteiskunnalla

Äänestä

Näitä raiskauksia ei tapahtuisi, jos ne opit saisi jotenkin taottua lasten ja nuorten päähän, että tuntemattomien aikuisten mukaan ei koskaan saa lähteä ja nettituttavat tulee tavata ensimmäistä kertaa julkisella paikalla. Todella harvoin ketään siepataan kadulta keskellä päivää. Mutta siinä ovat kaikki opit unohtuneet, kun perjantai-iltana ostarilla klo 22 lauma alakouluikäisiä tyttöjä naamat maalattuina kikattaa ja huutelee rivouksia miesten vessan oven vieressä! Jos lapset ovat omaksuneet tällaisen asenteen, niin on turha ihmetellä, miten joku onnistuu houkuttelemaan vaikka saunaan asti. Aina löytyy ottajia jos itseään tyrkyttää! Ja missä ovat vanhemmat, joiden kuuluu huolehtia, että tuohon aikaan yöstä pikkutytöt ovat kotona!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


raiskausbuumi kirjoitti:

Jos et5 uskalla puhua tutulle aikuisille, ota yhteyttä esimerkiksi raiskauskriisikeskus Tukinaisen maksuttomiin päivystyksiin. Voit soittaa nimettömänä.
Päivystyksistä saat ohjeita ja tukea.
Juristipäivystyksestä saa ohjeistuksen rikosoikeudellisiin kysymyksiin.
Raiskauskriisikeskus kriisipäivystys 0800 97 899 (www.tukinainen.fi)
Raiskauskriisikeskus maksuton juristipäivystys 0800 97 895
Rikosuhripäivystyksen auttava puhelin 116 006 (www.riku.fi)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu