Moi, olen aika uusi yhdistelmäajoneuvonkuljettaja, joka kävi logistiikan perustutkinnon aikuispuolella. Koulutuksen kesto oli n. 9-10kk.
Koulun jälkeen työllistyin, nyt uraa takana n. 1,5v. Teen pääsääntöisesti reissuhommia kotimaassa.
Sinä joka mietit alanvaihtoa, tai sinä joka haluat tietää jotain alasta, mihin ehkä osaisin vastata - - > kysy rohkeasti
Huom. Asialliset kysymykset!
Kysy alasta, naisrahtari vastaa!
13
286
Vastaukset
- gchgh
Palkka?
- Ladytrucker
Perustuntipalkka 15,34€, päälle vuorosta riippuen ilta/yölisä akt tes mukaan sekä puolipäivä/kokopäivärahat. Tunteja kuussa minimissä 160h.
- geger
Ladytrucker kirjoitti:
Perustuntipalkka 15,34€, päälle vuorosta riippuen ilta/yölisä akt tes mukaan sekä puolipäivä/kokopäivärahat. Tunteja kuussa minimissä 160h.
Saat enemmän palkkaa kuin akt:n tessi antaa alle 4 vuoden kokemuksella mutta sehän on neuvottelukysymys. Lähditkö koulutukseen b kortilla? Oliko vaikea saada työharjoittelupaikka? Minkälainen on työtilanne?
- Ladytrucker
geger kirjoitti:
Saat enemmän palkkaa kuin akt:n tessi antaa alle 4 vuoden kokemuksella mutta sehän on neuvottelukysymys. Lähditkö koulutukseen b kortilla? Oliko vaikea saada työharjoittelupaikka? Minkälainen on työtilanne?
Moi, palkka neuvottelujuttu tosiaan. Lähdin rekkakouluun niin, että pohjalla B kortti.
Kävin kaksi työharjoittelua, pääsin niihin mihin halusin. Ajoissa olin liikenteessä harkkapaikkojen suhteen, eli soittelin kuukausi-pari ennen harjoittelun alkua.
Töitä tuntuisi olevan paljon, kunhan vaan löytää itelleen mieluisan paikan missä palkkakin olis kohdillaan 👍
- fgngn
Katselin noita aikuispuolen logistiikan koulutuksia. Nykyään ei vain ole enää aikuispuolta vaan aikuisillakin on yleissivistäviä aineita. Koulutuksen kesto on 1-1,5 vuoteen. En tiedä minkä ikäinen olet mutta miten alalla mahdetaan suhtautua 40 vuotiaaseen jolla on ollut aiemmin vain B-kortti? Tiedän etten nuorru ja jos aion vaihtaa alaa se on tehtävä nyt. Ja pakollinen kysymys. Miten vaikeaa oli oppia peruuttamaan yhdistelmää? Opiskelitko liitonrahoilla, aikuiskoulutustuella niin että olit opintovapaalla edellisestä työpaikasta tms?
- Ladytrucker
Olen sinua 8v nuorempi, luokallani oli ikäisesi mies, joka työllistyi työssäoppimispaikan kautta, kappaletavaraa täykkärillä. Asenne ratkaisee.
Peruuttaminen oli aika haastavaa, ei ollut ikinä henkilöauton perässäkään vetänyt mitään.
Autokoulussa tunteja 30, siinä peruutellaa sen verran että selviää inssin kulmaanperuutuksesta, eli pintaraapaisu.
Työharjoittelussa /työpaikalla pääsee sitten opettelemaan lisää.
Hankalaa voi olla alkuun, mutta ei saa luovuttaa, suurimmalla osalla se on aluksi hankalaa.
On palkitsevaa kun sen pötkön saa sitten sinne minne pitää, vaikka aikaa kuluisi vähän enemmän.
Rahoitin opiskelun aikuiskoulutustuella, otin siis opintovapaata silloisesta työpaikastani.
- läskimaha
Onko tosiaan yleissivistävät nykyään pakollista? Minä kävin työvoimatoimiston ja autokoulun yhteistyössä järjestämän rekkakussin 2015 keväällä ja ei siinä mitään yleissivistyksiä ollut. Kurssi kesti 5kk. C- kortti pohjalla ja työkokemusta jonkun verran. Liiton rahoilla korotettuna olin.
Yhdistelmän peruuttaminen on helppoa kuin heinänteko, alussa meinaa usko loppua mutta pitää vaan jatkaa harjoituksia, vaikka seuraavana päivänä.
40 v ikä on loistava aika aloittaa ajamaan rekkaa, kun ei ole enää yhtä huima, kuin amiksen jälkeen aloittelijat. - SiinähänRaadatte
Yrittäjänä ja 160€ tunti....miksi pitäisi ajaa jotain romuja maantiellä kun voi tehdä toisten hiellä itselleen rahaa?
- elämäntotuuksia
Jaa, mä en vahingokseni ollut paikalla kun noita 160€ tunti tuloja tuovia bisnesideoita jaettiin:D Toisaalta parempi ajaa romuja tiellä niin edes sen verran että jää käteen muutakin kuin työn ilo. Kuten kaupankassalla tai jossain sekalaisissa 10-12€ t vuokratöissä tehtaalla tai raksalla. Kuskit valittavat kovasti netissä työn raskaudesta. No mä voin hyvällä omalla tunnolla liioittelematta sanoa että tiedän mitä on raskas työ.
- valintakokeesee
hellou..oliko sulla valintakoe ennen kouluun pääsyä? mitäköhän se matikan ja äikän koe oikeen sisältää?
- Anonyymi
Moi, toiseen kouluun ei ollut mitään testejä, toiseen kouluun oli "ajokoe" pelkästään, ajattivat kuorma-autolla koulun lähellä, katsoivat miten ajan ja otan oppia vastaan jne.
Kumpaankin kouluun oli haastattelu, missä kyseltiin miksi haluan tähän kouluun jne..
Hain siis parille eri paikkakunnalle rekkakouluun.
Aikuispuolella ei yleissivistäviä aineita ole. Ainekaan täällä päin
- Anonyymi
*saatko miehiltä paljon seksuaalissävytteisiä ehdotuksia ja kommentteja?
- Anonyymi
Livenä hädin tuskin tulee kukaan edes puhumaan, ja jos jotain tulee puhumaan, niin ei mitään seksuaalissävytteistä.
Eli ei ole omalle kohdalle sattunut.
Internetin syövereistä löytyy enemmän urpoja.
-ladytrucker
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3113108Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4623072- 712110
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3401600Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1911464- 1051223
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751202Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121107K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81075Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1631021