Kuka perii Kruunun

Esimerkiksi Ruotsissa onko perimisjärjestys jossain paperilla vai onko se vain vanhatapa että vanhin lapsi saa sen. Jos on paperilla miten monta nimeä siinä on?
Luin kirjan jossa rutto iski pohjoismaihin. Voisiko Kuninkaan pikku serkun serkku periä vallan jos muut kuolisi kuten kirjassa kävi?

9

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paragraafi.on

      Kyllä se on kirjattu perustuslakiin. Perimystä muutettiin 1980-luvun alussa siten, että vanhin lapsi, vaikka olisi tyttökin, perii kruunun. Siihen asti vain poika oli voinut periä. Vielä Carl Philip syntyi kruununperillisenä ja ristiäiset olivat siksi komeammat kuin isosiskon pari vuotta aikaisemmin. Kunniavieraina eturivissä hymyilivät Norjan kuningas Olavi ja Urho Kekkonen. Vasta tämän jälkeen perimysjärjestystä muutettiin. Kuningas olisi kylläkin tahtonut poikansa seuraajakseen.

    • monarkisti

      Kuningas Kaarle XVI Kustaa ja kuningatar Silvia ovat saaneet jälkeläisiä siinä määrin, että juuri nyt Ruotsilla on enemmän kruununperimykseen oikeutettuja prinssejä ja prinsessoita kuin koskaan tuhatvuotisen historiansa aikana.

      Kuluvalla eduskuntakaudella aiotaan sopia joistain rajoituksista kuningashuoneen kokoon. Britanniassa kaikki kuningatar Elisabetin lapsenlapset eivät ole saaneet samoja kuninkaallisia arvonimiä, puhumattakaan Elisabetin muista sukulaisista, joilla kuitenkin on paikka vallanperimyksessä. Niinikään Britanniassa vain aivan lähimpänä perimysjärjestyksessä olevat henkilöt joutuvat pyytämään luvan avioliittoonsa hallitsijalta. Ruotsiin tulee luultavasti vähän vastaavat säännöt.

    • Täällä oli kirjoitus 15:19 eilen 15.1.2019
      "suku.on.vaihtunut vastasi aloittamaasi keskusteluun Kuka perii Kruunun
      -Kuninkaan etäisempi sukulainen voi periä kruunun, jos hän jollakin tavoin polveutuu hallitsijasuvusta. Ruotsissahan"
      Todella hyvä ja asian tunteva. Miksi se on poistettu?

    • Anonyymi

      Ruotsissa vuoden 1980 alussa voimaan tullut perimysjärjestyslain muutos rajoitti kruununperimystä siten, että vain kuningas Carl XVI Gustafin jälkeläiset suoraan alenevassa polvessa ja kuninkaan setä, prinssi Bertil voivat periä kruunun. Prinssi Bertil kuoli lapsettomana vuonna 1997, joten käytännössä kruununperimykseen oikeutettuja ovat tällä hetkellä vain nykyisen kuninkaan suorat jälkeläiset. Jos he kaikki kuolisivat, valtiopäivien puhemiehestä tulisi (väliaikainen) valtionhoitaja ja valtiopäivien olisi päätettävä uuden kuninkaan tai kuningattaren valitsemisesta tai tasavaltaiseen valtiomuotoon siirtymisestä.

      Esimerkiksi Isossa-Britanniassa puolestaan kruununperimykseen oikeutettuja on tuhansia, joten siellä on (teoreettisesti) mahdollista, että kuninkaaksi tai kuningattareksi nousisi joku kuningattaren etäinen sukulainen, joka ei välttämättä olisi koskaan edes tavannut nykykuninkaallisia.

    • Anonyymi

      Ruotissa kukaan kuninkaan lapsista ei ehdi saamaan kruunua victorian jälkeen, kun se menee sitten estellelle ja tämän tuleville lapsille.

      • Anonyymi

        Todennäköisimmin se menee käytännössä juuri näin.


    • Anonyymi

      Kyllä Ruotsissa kruunun perii vanhin lapsi.

      • Anonyymi

        Victoria on kuninkaan vanhin lapsi ja kun viktorialla on kruunu, hänen jälkeen hänen tyttärensä estelle perii.
        Estellen jälkeen hänen vanhin lapsi perii.


      • Anonyymi

        Näin se menee, jos vanhin lapsi on elossa vanhempansa kuollessa ja jos prinsessa Estelle aikanaan saa lapsia.

        Elämä sanelee joskus poikkeuksia. Esimerkiksi kuningas Carl XVI Gustafin isä, prinssi Gustaf Adolf ei ollut kuningas tai edes kruununprinssi, sillä hän kuoli tapaturmaisesti isoisänsä Gustaf V:n ollessa kuningas.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      273
      5132
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      53
      4271
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      93
      3629
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2729
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      20
      1949
    6. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1863
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      115
      1754
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      98
      1501
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1095
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      146
      1073
    Aihe