Miksi useilla vuokranantajayhteisöillä on käytäntö, että olisi pakko tehdä hakemus asuntoon ennen kuin asuntoa pääsee näkemään? Ilmoituksessa on kuitenkin puutteelliset tiedot, ei välttämättä edes pohjapiirustusta asunnosta. Ja totta mooses haluan nähdä kyseisen asunnon ihan paikan päällä ja todennäköisesti useampiaa muitakin ennen kuin teen päätöksen.
Ymmärrän kyllä, että eivät halua turhia näyttöjä, mutta olisi kevyempiäkin tapoja varmistua siitä, että katsoja on oikeasti kiinnostunut kyseisestä asunnosta.
Miksi pakko tehdä hakemus ennen näyttöä?
seuraavaksivuokralle
1
200
Vastaukset
- justjustjuu
Turhia näyttöjä ei olekaan.
Oletusarvoisesti vuokralaisia pidettänee kansanosana jolle asunto kuin asunto saa luvan kelvata ja jossei kelpaa niin seuraava vähemmän ronkeli on jonossa, jolle kyllä kelpaa.
Mutta jos asunnontarvitsijalle ei pystytä edes perustietoja asunnosta toimittamaan (pohjapiirustus ja hyvät kuvat kaikista tiloista) näyttö täytyy järjestää ilman yhdenkään paperin, kaavakkeen tai blanketin täyttelyitä. Ja vaikka ne tiedot olisivat saatavillakin, näyttö kuuluu asiaan - kyseessä on pitkäaikainen sopimus kodista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso204241Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1504059Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani133236Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai673056- 852662
Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1512632Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282303- 321878
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1191597- 201535