Rankkaa miten toimia jatkossa. Miesystävän epilepsia jonka vuoksi nyt teholle kun status epilepticus

Burnout

Hei. Onko muita jotka ei jaksa enää yhtään auttaa ja hoivata. Eli lyhyesti kerron. Miesystävä kärsii vaikeata epilepsiaa ja minä hänen kumppanina ainoa joka yrittänyt jaksaa rinnalla ja rakastaa. Mutta taisi raja tulla vastaan kun viikko sitten kohtauksia tuli illasta seuraavan iltapäivään ja viimeisellä kerralla vajosi status epilepticukseen. Teho osastolle joutui... soitettuani hätäkeskukseen laittoi onneksi tarpeeksi autoja tänne. Eli ekana palomiehet 3kpl sitten ambulanssi ja lääkäriauto. Mies vasteeton, täysin ja lopultakin he kantoivat hänet lattialtani ambulanssiin ja tokaisivat että nukuttaa uneen. Mies heräsi ja ihme hengissä, mutta hän herättyään vajosi deliriumiin. Teholla 6vrk ja lepositeissä ja letkuissa yms. Nyt eilen sai siirron sisätauteihin osastolle ja jo jutteleekin.
minä parka en vain enää jaksa vaikka ihmistä Rakastan. En ole nukkunut 3,5kuukauteen koska kohtauksia joka viikko jotka kovenevat kerta kerralla ja huuto sen mukainen ja sänky saa täynnä sekä sohvat molemmat. Stesolid olisi varmaan ollut paikallaan mutta ei ole annettu kotiin. Asumme virallisesti erillämme mutta hän silti luonani ollut yli 3kk putkeen. Nyt riitti. En jaksa enää. Mitä voin tehdä. Onko ainoa keino ajattelen terveyttäni ja jätän hänet. Burnout iski ja traumaattista nähdä rakas ihminen joka makaa 10 ensiapuihmisen ns. käsissä melkein kuolleena. Hän on lääkkeensä syönyt mutta eivät auta. Soitin nytkin sairaalaan ja kerroin hoitajalle asioista. Miesystäväni oli tuuminut vain pääsevänsä minun hoivattavaksi kohta.
Nyt riitti. Minulla kaksi lasta myös jotka tarvii minua. Eivät asu kanssani mutta kerran kuussa ja lomat viettää luonani. En uskalla edes nukkua hänen kanssaan enää koska kohtaus tulee niin usein. Sarjana. Huuto 😱 pelästyttää kuolleetkin ja se päättyy aina vereen jota hän syöksee runsaasti ja joudun vahtia ettei tukehdu siihen. Virtsat alla ja pyykkiä joka kerta tuhottomasti.

5

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onpakauheaa

      Johan olet pahassa välikädessä. Vaikea varmaan sanoa miehelle, ettet jaksa enää nykyistä tilannetta. Olisiko mahdollista saada terveydenhoidolta neuvoja tilanteen ratkaisemiseksi? Parempi lääkityskin varmaan auttaisi kohtauksiin. Jotain apua kyllä tarvitset.

    • Burnout

      Kerroin miehelle aamulla puhelimessa että en jaksa enää hänen jatkuvia kohtauksia ja pelossa ja stressissä. Mies kun ei itse tiedä mitään eikä koe niitä kun on tajuttomana kohtauksen aikana. Ja sen jälkeen vielä pitkän aikaa. Minä siivoan myös veret ja virtsat joka myös raskasta kun ei itse ole yhtään nukkunut kun vahtii ja jännittää ja pelkää. Kun sitä on joka viikko veri ja kusipyykkiä. Lääkkeen(karbamatsepiini) teho tarkistettu ja on hoitotasolla pitoisuus veressä. Eli ei tehoa. Ei tässä auta kai muu kuin irrottautua jotta oma kroppa ei petä ja mielenterveys. Mitä te tekisitte tässä vaiheessa

      • onpakauheaa

        Itse en jaksaisi tuollaista elämäntilannetta. Sinunkin on varmasti parempi pitää itsestäsi huolta ja pistää rajat siihen miehen hoitamiseen ja huoltamiseen. Kuka hoitaa sinua, jos todella uuvut tuon kaiken huoltamisen alle?


      • proKYS

        Pyydä lähete Kuopioon. Siellä on maailman parhaat neurologit.

        Asuin tuolloin vielä vanhempien luona, kun tuli rajuja grand mal-kohtauksia viikottain. Äiti oli siis vastaavassa tilanteessa kuin sinä. Lääkkeenä oli Tegretol (karbamatsepiini) ja Deprakine (natriumvalproaatti). Ne eivät auttaneet kohtauksiin. Vaajasalossa löytyi oikea lääke ja oikeat tutkimukset. (tyytyväisen asiakkaan hymiö)

        Myöhemmin pääsin KYS:n leikkausjonoon.


    • Epilvaltimo

      Toisen hoito totta kai vaatisi paljon, kun ei tasapainoa löydy. Pääsisittekö yhdessä esim. jonnekin terapiaan niin, että käytäisi läpi, että miehen itsensä pitäisi tiedostaa ammattihoidon tarve. Vaiko jonnekin kuntoutuskurssille?

      Sairastan itse epilepsiaa, todella vaikeahoitoista. Toinen puoliskoni kantaa sydändiagnoosia. En ikinä haluaisi toiselle tyrkyttää ongelmiani liiaksi. Siksi osaan häiritä lääkäreitä tällä enemmän. Toisaalta, osaan olla todella hössöttävä toisen puoliskoni suuntaan ja suorastaan komentaa häntäkin olemaan tarpeeksi yhteydessä hoitavaan tahoon. Miehet näissä haastavia. Tuotakaan en meinaa lääkärille tuosta vaan saada, enkä varsinkaan minnekään kurssille. Hän tarvitsee ennemmin vain minut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      140
      2610
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      360
      1967
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1677
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      31
      1523
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1350
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1203
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1163
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      927
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      918
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      772
    Aihe