Tämä teksti sisältää varsin negatiivisinkin ja masentavia ajatuksia. Olen kaverille kateellinen ja kerroin sen hänelle. Siitä on jo aikaa kun hän sai naisen jonka olisin halunnut. Silloin koitin katkaista välit vaan hän oli sinnikäs, eikä halunnut. Sittemmin he erosivat. Senkin jälkeen olen huomannut hänen saavan aina sen naisen, jonka hän haluaa. On nyt naimisissa. Hänen vetovoimansa ei koostu ainakaan usein perinteisistä syistä(iso leuka, leveät hartiat, rahaa, koulutus tms). Niiden kautta en voi tätä selittää.
Olen itse asperger mikä saattaa asiassa haitata. Netissä kun meistä on sellaisia tekstejä varsin paljon, että jos siihen tilalle kirjoittaisi vaikka matu olisi se vihapuhetta. Sanovat älykkääksi vaan itse itseäni en siinä suhteessa lähde arvioimaan. Kiva jos ovat sitä mieltä.
Mutta siis ei tietysti aina, joka sekunti tämä mieltä kaiherra vaan siltikin liian usein. Haluaisin vain saman onnen kokea. Päästä tästä vertailusta eroon. Silloin kun se riivaa toivon olevani erakkona jossain. Olenkin itsekseni kysynyt miten voisin saavuttaa saman itsenäni. En nyt kuitenkaan halua olla kenenkään kopio. Miten sitten päästä tästä riivatun kateudesta eroon?
Muuten oletan, että jollekin tuli mieleen, että hae joku asperger nainen. Siihen huomautan kaksi seikkaa. Heitä on suhteessa miehiin paljon vähemmän. Myöskään sama diagnoosi ei tee henkilöistä automaattisesti sopivia toisilleen.
Olisiko erakkona parempi?
3
1553
Vastaukset
- Anonyymi
ei yksin elävä ihminen ole erakko. ei ihmisen tarvitse olla läheisriippuvainen. läheisriippuvaisuus on jonkin asteinen henkinen sairaus. silloin jos yksineläminen on vastentahtoista ja pakon sanelemaa saattaa "nuppi seota," jos on vielä jotain katkeruutta jotain kohtaan niin voi jäädä ajatus veivaamaan turhaan paikalleen ja tilanne voi pahentua, apua tilanteeseen saa jos osaa hakea. lähin terveyskeskus kyllä neuvoo eteenpäin. joskus auttaa hyvä harrastus ja uusi tuttavapiiri. tsemppiä!
- Anonyymi
Olen introvertti,en erakko. En vaan jaksa ihmisiä. Omat lapset,vanhemmat jaksan. Ei ihmiset tajua,että ei kiinnosta vaan tuppaavat seuraan. Onneksi ei nykyään enää niin paljon. Osaan sanoa suoraan,etten kaipaa seuraa! Koittakaa tajuta. Työssä jaksan olla sosiaalinen,vapaalla en!
- Anonyymi
Kateudesta kommenttia: mun systeri on 11,5 vuotta mua vanhempi. Kun mun elämä tuli siihen pisteeseen että lapsemme ylioppilasjuhlat lähestyivät, siskoni järjesti itsensä ja miehensä risteilylle, jotta ei tartte tulla juhlimaan meidän kanssa. Näin heidän naamoistaan jo aiemmin, kun kysyivät isän hautajaisissa, mitä pojallemme kuuluu, kerroin että lukion tokalla luokalla. Pärstät meni vinoon ja jutut loppui siihen. Kateus, katkeruus, mitä lie. Sama juttu mun ammattia kohtaan kun isämme aikoinaan kysyi mitä teen työkseni, sanoin että olen atk-pääkäyttäjä, isä siihen että sehän on hyvä ammatti ja sisko tuhisi ääneen vihasta, hän kun oli myyjätär.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 19111569
- 585479
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462767- 402405
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131871Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441845Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut291704Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k121576Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61486Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta421478