Miten saan siirrettyä tabletilta kuvia tai videoita tv ruudulle. Uuteen telkkariin onnistui muistitikulla. Vanha samsungin taulu tv: ssä ei ole paikkaa muistikortille. Varmaan on joku adapteri olemassa,mutta minkälainen? Linkkiä tai muuta vastausta pyydän,kiitos. Langattomasti ei onnistu. Niitä ohjeita onkin netti pullollaan.
Tabletin kuvan siirto vanhaan telkkariin
Kuvansiirtoon
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
mites joku tuommoinen https://www.jimms.fi/fi/Product/Show/104370/65511/delock-muistikortinlukija-jossa-hdmi-ulostulo-musta
Chromecast toimii kaikilla laitteilla (Android, ios, windows, jne.):
https://www.gigantti.fi/product/smart-home-alykoti/alykodin-aani-ja-multimedia/CHROMECAST2/chromecast
Apple Tv toimii erityisesti Applen laitteilla, ja soveltuu myös muiden älylaitteiden ohjaamiseen:
https://www.gigantti.fi/product/tv-ja-video/streaming-ja-mediasoittimet/APPLEMR912KKA/apple-tv-32-gb
Tabletin voi liittää televisioon myös piuhalla, jos laite vain tukee kyisestä toimintoa.
ipadit:
https://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/tablet-tarvikkeet/APPLEMD826ZMA/lightning-digital-av-adapteri-md826zm-a
Android tabletit, joissa on erillinen tuki kyseiselle toiminnolle ja usb-c-liitäntä.
https://www.gigantti.fi/product/tv-ja-video/kaapelit-ja-adapterit-tv-ja-video/HAMA135726/hama-usb-c-hdmi-sovitin
Kuvien siirtäminen isommalle näytölle langattomasti Chromecastia hyödyntäen:
Ios: Käytä Googlen Kuvat-sovellusta tai vastaavaa appia.
Android: Monissa laitteissa tuki on jo valmiina, mutta siirto onnistuu viimeistään sitten, kun lataat Googlen kuvat sovelluksen, tai jonkin muun vastaavan appin.
Windows: Lataa chrome-selain, klikkaa cast-painiketta, paina alaspäin osoittavaa nuolta ja valitse "suoratoista työpöytä".