mint 19.1 wifi En vaan osaa

minttumanu

Olen aikeissa ladata mintin pariin läppäriin, tämän illan olen tumpuloinut sen kanssa. En osaa saada wifiä toimiin. systeemi kyselee kaikenlaisia ja minä tiedän vain modeemin tunnuksen ja keyn.
Osaisiko joku ystävällisesti neuvoa mihin ne laitan. että pääsisi lataan ne koneille kiinteiksi
Kiitos

5

121

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • passwd

      Laita siihen mihin kyselee. Voi olla ettei toimi siltikään. Kaapelilla pitäisi toimia.

    • mintlinux-mään

      Ei sen pitäisi kysellä mitään kaikenlaisia. Kun klikkaat alapalkissa oikealla olevaa kuvaketta, pitäisi näkyä lista WLAN/WiFi- verkoista. (tai vain sinun WiFi- reitittimesi tunnus, jos asut maalla ja naapurissa ei ole langattomia verkkoja) Klikattuasi sitä omaa verkkoa, pitäisi päästä kirjoittamaan verkon salasana. Siinä kaikki. Jos olet piilottanut verkon reitittimestä, pitää muistaa tunnus tai sitten laittaa se reitittimen asetuksissa näkyväksi.

      Voit kokeilla läppärisi WLAN-kortin toimivuutta vaikka älykännykällä laittamalla siinä WiFi päälle ja katsot, ilmestyykö se näkyviin läppärissä. Tai sitten kokeilet jossakin, missä tiedät olevan verkkoja. Niiden pitäisi näkyä, kun klikkaa kuvaketta. Joissakin hyvin harvoissa läppärimalleissa on sellainen verkkokortti, joka ei toimi Mintissä, ainakaan suoraan. Joissakin pitää myös laittaa jostakin napista WiFi päälle.

    • joskus_ajurista_kiinni

      Driver Managerista eli Ajurienhallinnasta voi joutua asentamaan WLAN-kortille ajurin, varsinkin jos wlan-kortti on Broadcomin.

    • Itselle tuli vastaan kerran läppäri, jossa langatonta verkkoa ei saanut päälle. Oli napin takana ja vaikka kuinka nappia paineli ei wifi-valo syttynyt. Ratkaisuksi tuli pistää luuri kiinni usb-piuhalla. Netissä oli tuohon korjauksia, mutta ei jaksanut säätää kun käyttö pientä. Jos ei näy listaa tukiasemista on joku ongelma. firmiksiä eri korteille tulee paljon Mintin mukana, mutta voi olla kortti joka tarvitsee ajurin tai firmiksen.

      • simmost-o

        Oonpa yhteen romuun vaihtanut Wlan-kortin koska alkuperäinen ei toiminut.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      56
      1612
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      22
      1231
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      997
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      86
      752
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      41
      731
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      20
      559
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      27
      540
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      55
      483
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      31
      483
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      433
    Aihe