Vuokralaiset

entiedämitäsanoa

Olen ollut harjoittelussa eräässä lvi-alan firmassa täällä etelä-suomessa.

Nyt en edes tiedä miten pitäisi aloittaa, mutta olen enemmän kuin järkyttynyt ihmisten asumisesta.

Mutta joka tapauksessa tässä viimeisen kuluneen kahden kuukauden aikana, olen käynyt korjaus/vikakeikalla ainakin kahdessa sadassa asunnossa.
Asunnoista yhdeksän kymmenestä ovat olleet siinä kunnossa, että olisin häätänyt asukkaat pois asunnoista jos saisin itse päättää, eikä kyseessä ole mitkään alkoholistien asunnot, vaan ihan tavallisten ihmisten asunnot.
Sen on selvästi huomannut, että jos asukas on lähempänä 60v. niin asunto on siisti eikä ongelmia.
Mutta nuoremmilla varsinkin yksin asujilla opiskelijoista puhumattakaan, asunnot ovat varsinaisia kaatopaikkoja hajuineen kaikkineen.
En siis yhtään ihmettele jos vuokratakuutkaan eivät riitä asunnon kunnostamiseen.

Kaikkein pahin on ollut ei kotimaisen asunto, jossa oli vessa vetämättä, ja kaksi pottua ääriään myöten täynnä lasten jätökisiä, ja lisäksi vessänpönttö vetämättä jätöksiä täynnä. Samassa asunnossa oli useampia haisevia jätesäkkejä.

Mutta tällä parin kuukauden otannalla sanoisin, että suomalaiset perheet ja suomalaiset yksin asuvat 50 jättäneet miehet ja naiset pitävät asuntonsa siisteinä. Mutta nuorempien asunnot säänön mukaisesti kaatopaikkoja sukupuoleen katsomatta. Nyt ei tietenkään saisi sanoa, mutta ulkomaalaisten kämpät kuitenkin ovat pahimpia paskaläjiä, jätteitä ei viedä ja joka paikka haisee kaatopaikalle.

3

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuilla

      Hesan tyypilliset ylläpidettävät vastikkeettomilla asunto

    • surullinensuomi

      Samanlaisia kokemuksia.
      Itsekin kun joudun työni puolesta usein käymään näiden ulkomaan elävien asuttamissa taloyhtiöissä/asunnoissa, niin jo se rapussa vastaan tuleva kuvottava haju on luotaan työntävä, saati sitten ne järkyttävät asunnot. Tähän menessä ei ole vielä kertaakaan tullut vastaan siistiä ulkomaalaisen asuttamaa asuntoa.
      Etten ainakaan itse kuunapäivänä vuokraisi asuntoa näille yhteiskunnan eläteille, koska tosiaan se takuuvuokra ei kata läheskään tuollaisesta asumisesta aiheutuvia remontti kuluja.

      Että on se vaan kumma kun ihminen voi asua asunnossa vaikka kymmenen vuotta, eikä välttämättä asuntoon ole tullut remonttia vaativia asumisen jälkiä ollenkaan. Mutta ihmiset onkin vähän eri asia kuin liaanilla hyppijät ja hiekkakengurut.

    • Hippodelirium

      Äänestäkää persuja niin Suomi pysyy siistinä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2431
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      1412
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe