6-vuotiaalla vakava

puhe terapeutilleko!

puhe vika eikä vanhemmat välitä mitenkään, väittävät että kyllä se puhe sieltä tulee???
Olen nähnyt ja kuullut montaakin 5-vuotiasta jotka puhuvat selvästi, tämän pojan puheesta ei saa välillä mitään selvää???
Lisäksi vanhemmat eivät korjaa sanoja jos poika puhuu väärin, annetaan vaan puhua, saman perheen 4-vuotias poika on kuin isoveljensä kopio pahemmalla puhevialla varustettuna tämän pojan puheesta ei saa sitä vähääkään selvää se on yhtä tatti,totti,pää,pa vauva kieltä!!!

5

1859

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • höpelö

      mitäpä tämä asia sulle kuuluu, eskari tai koulu sen hoitaa, eteen se tulee vanhemmille ennemmin tai myöhemmin

    • heartti

      jo neuvolatarkastuksien kautta hänen päässeen puheterapeutille /tukiviittomiin.

      Dysfasiaa HOIDETAAN NIIN MONELLA TAPAA...ehkä pehmein tapa olisi aloittaa tuki-viittomilla, että lapsi tuntee itse, että häntä ymmärretään.
      Ja tietysti kuvilla jne. luonnostaan tulee mukaan.

      Joillakin tämä prosessi kestää hiukan pidempään kuin muilla..joskus vain ulkopuoliset luulevat välinpitämättömyydeksi, sitä ulkona.

      Tosiaan eihän kaikille tarvitse mainostaa, jos lapsi sairastaa...yms.

    • Terapioista tarpeekseen saanut

      On perin yksilöllistä, miten puheen kehitys etenee. Siihen vaikuttavat osaltaan myös elinympäristö ja perinnölliset tekijät. Pojilla puhumaan oppiminen viivästyy merkittävästi useammin.
      On tapauksia joissa lapsi oppii, oltuaan täysin puhumaton, yhtäkkiä puhumaan vasta 7 tai 8 vuoden iässä ilman sen kummempia terapioita.
      Olemme yksilöitä, joten suvaitkaamme erilaisuutta. Joissakin suvuissa esim L tai K äänteiden oppiminen on geneettisistä syistä erittäin vaikeaa. Tämä ei tee henkilöstä sen tyhmempää. Ongelmana on lähinnä yhteiskunnan asenteet. Kaikkien pitäisi täyttää samat ehdot ollakseen kelvollisia kansalaisia. Tosin presidentin valintaan ei paljon R-vika vaikuttanut.

      Lukekaa lapselle, runoja, satuja. Paljon toistoja. Laululeikkejä yms. Yleensä puhe näin korjaantuu omia aikojaan, ilman terapiaa.

      • minä

        kyllähän "normaali lapsi" oppii kuuteen ikävuoteen mennessä puhumaan ellei sillä ole jokin puheenkehityksen häiriö! Valitettavasti asia on vaan niin!


      • lapsen paras

        Kyllä kuusi vuotiaan puhe tulisi olla selkeää!! Ymmärtääkö hän puhetta normaalisti? Entä sosiaaliset taidot?Kyllähän kouluunlähtiessä pitää osata tietyt perustaidot..Olisi hyvä saada pojan puheterapiaa ennen kouluun lähtöä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      68
      4715
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      171
      3636
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      166
      3140
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      72
      3084
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2781
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1933
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1861
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1666
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1650
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1362
    Aihe