6-vuotiaalla vakava

puhe terapeutilleko!

puhe vika eikä vanhemmat välitä mitenkään, väittävät että kyllä se puhe sieltä tulee???
Olen nähnyt ja kuullut montaakin 5-vuotiasta jotka puhuvat selvästi, tämän pojan puheesta ei saa välillä mitään selvää???
Lisäksi vanhemmat eivät korjaa sanoja jos poika puhuu väärin, annetaan vaan puhua, saman perheen 4-vuotias poika on kuin isoveljensä kopio pahemmalla puhevialla varustettuna tämän pojan puheesta ei saa sitä vähääkään selvää se on yhtä tatti,totti,pää,pa vauva kieltä!!!

5

1856

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • höpelö

      mitäpä tämä asia sulle kuuluu, eskari tai koulu sen hoitaa, eteen se tulee vanhemmille ennemmin tai myöhemmin

    • heartti

      jo neuvolatarkastuksien kautta hänen päässeen puheterapeutille /tukiviittomiin.

      Dysfasiaa HOIDETAAN NIIN MONELLA TAPAA...ehkä pehmein tapa olisi aloittaa tuki-viittomilla, että lapsi tuntee itse, että häntä ymmärretään.
      Ja tietysti kuvilla jne. luonnostaan tulee mukaan.

      Joillakin tämä prosessi kestää hiukan pidempään kuin muilla..joskus vain ulkopuoliset luulevat välinpitämättömyydeksi, sitä ulkona.

      Tosiaan eihän kaikille tarvitse mainostaa, jos lapsi sairastaa...yms.

    • Terapioista tarpeekseen saanut

      On perin yksilöllistä, miten puheen kehitys etenee. Siihen vaikuttavat osaltaan myös elinympäristö ja perinnölliset tekijät. Pojilla puhumaan oppiminen viivästyy merkittävästi useammin.
      On tapauksia joissa lapsi oppii, oltuaan täysin puhumaton, yhtäkkiä puhumaan vasta 7 tai 8 vuoden iässä ilman sen kummempia terapioita.
      Olemme yksilöitä, joten suvaitkaamme erilaisuutta. Joissakin suvuissa esim L tai K äänteiden oppiminen on geneettisistä syistä erittäin vaikeaa. Tämä ei tee henkilöstä sen tyhmempää. Ongelmana on lähinnä yhteiskunnan asenteet. Kaikkien pitäisi täyttää samat ehdot ollakseen kelvollisia kansalaisia. Tosin presidentin valintaan ei paljon R-vika vaikuttanut.

      Lukekaa lapselle, runoja, satuja. Paljon toistoja. Laululeikkejä yms. Yleensä puhe näin korjaantuu omia aikojaan, ilman terapiaa.

      • minä

        kyllähän "normaali lapsi" oppii kuuteen ikävuoteen mennessä puhumaan ellei sillä ole jokin puheenkehityksen häiriö! Valitettavasti asia on vaan niin!


      • lapsen paras

        Kyllä kuusi vuotiaan puhe tulisi olla selkeää!! Ymmärtääkö hän puhetta normaalisti? Entä sosiaaliset taidot?Kyllähän kouluunlähtiessä pitää osata tietyt perustaidot..Olisi hyvä saada pojan puheterapiaa ennen kouluun lähtöä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      122
      5669
    2. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      64
      4020
    3. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      45
      3706
    4. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      31
      3089
    5. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      33
      2902
    6. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2439
    7. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      13
      2286
    8. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      12
      2252
    9. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1727
    10. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      1704
    Aihe