Kääpiörihmakalojen kutu??!!!

FizuFani

Moi kaikki!! Minulla on 100 litrainen akvaario jossa on 4 kääpiörihmakalaa, 6 neontetraa ja 3 piikkisilmää..Haluaisin kudettaa kääpiörihmakalojani. Olen lukenut että 10 litran allas käy tähän hommaan ja että ei välttämättä pidä siinä altaassa olla minkään laista suodatusta.. Minulla itselläni olisi 30 litran allas siihen hommaan. Voiko kääpiö rihmakaloja kudettaa siinä ilman pumppua..??!! Ja miten, Tiedän että koiras rakentaa kupla pesän Ja jotain muuta mutta Esim pitäisikö naaras kudun jälkeen ottaa pois altaasta?? Käykö surviaissääsken toukat kutu kunnon nostattamiseen?? Minkä lainen lämpötila pitää kutu akvaariossa olla??

1

294

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bettaristic

      "Olen lukenut että 10 litran allas käy tähän hommaan ja että ei välttämättä pidä siinä altaassa olla minkäänlaista suodatusta."

      10-litraa on kyllä aika pieni, että sinne sopii ärhäkkä koiras kosiskelemaan eukkoaan. Voi vähän lasit kolista ja suomut ja evänkappaleet lennellä.

      "Minulla itselläni olisi 30 litran allas siihen hommaan. Voiko kääpiörihmakaloja kudettaa siinä ilman pumppua."

      Voi kudettaa ja voi ilman pumppua. Jonkinlainen pumppu olisi kyllä ihan jees ihan bakteerikannan kannalta. Pieni ilmapumppu edes pillifiltteriin, ei maksa paljoo.

      "Ja miten? Tiedän että koiras rakentaa kuplapesän ja jotain muuta, mutta esim pitäisikö naaras kudun jälkeen ottaa pois altaasta??"

      Laita ensin koiras viikoksi altaaseen ja syötä hyvin. Sitten laita naaras samaan altaaseen, mutta syötä mimmi hyvin etukäteen. Sitten odota että ovat kuteneet ja ota molemmat pois.

      "Käykö surviaissääsken toukat kutukunnon nostattamiseen??"

      Käy hyvin tai mikä tahansa pakasteruoka.

      "Minkälainen lämpötila pitää kutuakvaariossa olla??"

      27-30 astetta on hyvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2331
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      27
      1085
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      932
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      105
      930
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      597
      887
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      770
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      664
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      656
    Aihe