Skodan ovien johtosarjat

Skod

Skodan vm 2011 ajettu 90 000 km korjaamohistoria kuljettajan oven johtosarjasta ja kustannuksista. Autossa on ns. KESSY avaimeton lukitus ja käynnistys. Pari kuukautta sitten lukitus ja avaus kahvan sensoreista lopetti toiminnan ( kaukosäätimestä lukitus ja avaus toimivat ), jonka jälkeen autoon tuli kaikenlaisia ihmeellisiä toimintoja , välillä kun oven laittoi kiinni niin lukitus/avaus alkoi toimimaan itsekseen , jätin auton parkkihalliin ikkunat kiinni ja kun tulin takaisin autolle niin ikkunat olivat auki , bensatankin luukku ei auennut ja muuta mukavaa. Joten auto korjaamolle ja tutkimisen jälkeen todettiin että oven johtonipusta oli viisi johtoa poikki. Johtonippu oli tilaustavaraa joten poikkinaiset johdot korjattiin ( hinta n. 130€ töineen) maininnalla että mikäli vika uusiutuu niin sitten joudutaan vaihtamaan koko johtonippu. Vika uusiutui jo parin viikon päästä joten uudestaan korjaamolle johtonipun vaihtoon ( hinta n. 390€ töineen). Kaksi päivää vaihdon jälkeen lukituksen itsenäinen elämä alkoi jälleen ja lisäksi kun oven laittoi kiinni niin peilit kääntyivät koria vasten ja takaisin vaikka valitakytkin oli lämmityksen puolella. Taas korjaamolle , nyt vika löytyikin kuskin oven kahvasta ja kahva vaihtoon ( hinta n. 750€ töineen) , korjaamon mukaan kahvan vika johtui luultavasti johtonipussa olleesta oikosulusta.
Joten on suuri kustannus asiakkaalle tehtaan tekemästä suunnitteluvirheestä ( lyhyt kaapelinippu tai ylivienti oveen on väärin suunniteltu) tai materiaalivirheestä eli on käytetty huonolaatuisia johtoja.
Kertokaahan onko näitä johtonippuvaihtoja muillakin ja jos on niin miten nopeasti ja millä kilometreillä vaihtoja on jouduttu suorittamaan. Tekisi mieli selvittää onko nämä johtonipuista johtuvat viat tyyppivikoja ja saako valmistajaa/maahantuojaa vastuuseen suunnittelu/materiaalivirheestä.
Huhu kertoo että esim. takseille on johtonippujen vaihto tehty takuuseen takuuajan jälkeenkin sopimuksella että niistä ei kerrota julkisuudessa.

7

74

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Simply.Clever

      AIVAN SAMAT VIAT OVAT OLLEET IÄT JA AJAT VW:LLA. HYVÄ ESIMERKKI VM 2000 FARMARI GOLF JOSSA KESKUSLUKITUS RÄMPSÄÄ OVIA LUKKOON AUKI LUKKOON AUKI LUKKOON AUKI JOKA IKISESSÄ TÄRÄHDYKSESSÄ. VAKAVEMPI VIKA MOOTTORIN MENEMINEN VIKATILAAN KESKEN REKAN OHITUKSEN, EI MENE KAASU POHJASSAKAAN REKAN OHI. ON MUUTEN VAARALLINEN VIKA, SAMA VIKA MYÖS UUSIMMISSA VW TURBO BENSA JA DIESEL MOOTTOREISSA.

      • Net-tipo-liisi

        Älä huuda reppana. Vai oletko vielä alakouluiässä, että kaikki kirjoitetaan TIK-KU-KIR-JAI-MILLA.


    • Toyota_Hybrid1

      vuosikymmenestä toiseen samat lapselliset tyyppiviat vaivaavat vw konsernin ajoneuvoja, voivoi.

      • Miten lapsellinen tyyppivika poikkeaa lapsettomasta tyyppiviasta?


    • hesumopo

      No jo on meininkiä. Ylläpito poistelee tosiasioita.
      ALOITTAJAN KIRJOITUS ON SEPITETTY.
      VUOSIMALLIN 2011 OCTAVIASSA EI OLE VIELÄ KESSYÄ.
      SE TODISTAA, ETTÄ KIRJOITUS ON MIELIKUVITUSTA.
      Jos tämä poistetaan, niin laitan oikaisun aina uudestaan.

      • Skod

        Kerroppa missä kohtaa viestissä sanottiin että auto on Octavia. Opettele lukemaan ja vasta sen jälkeen pistä kommenttisi nettiin.


    • kunnioita-aatetta

      Minä en tiedä noista johtosarjoista koska tein väärin ja käännyin oikealle. Koko ovi irtosi.
      Skodilla pitäisi aina kääntyä vasemmalle ja siksi skoda usein moottoritielläkin ulisee vasenta kaistaa.
      Joku sanoisi että skoda on ulisko.
      Mutta nuo johdot. ei ole johtoja.
      Älkää kääntykö oikealle, kun koko ovi lentää irti.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      823
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      736
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe