https://www.is.fi/autot/art-2000005967229.html
kuinka kaunis auto voikaan olla. 7 vuoden rajoittamaton tehdastakuu on markkinoiden paras. mites skodan takuu olikaan...ainiin 2 vuotta ja takuun alaiset viat toimii vain käräjäoikeuden kautta. skodat ovat kuin 80 luvun autoja verrattuna oikeisiin autoihin. 1988 myyntiin tullut toyota corollakin on modernimman näköinen kuin uusimmatkaan skodat. onko skodalla jotain hukassa...muotoilija kenties? suora pelti EI OLE muotoilua.
siinä on skodalle esimerkkiä
16
224
Vastaukset
- Jurgens
OHO, ompas upeannäköinen auto ja KIA on todella laadukas automerkki.
on kaunis auto ja taatusti myös kestävä ja luotettava. Kia on laatutilastoissakin aivan kärkimerkkejä mutta ikävä kyllä skoda ja vw ovat häviäjiä laatuongelmien takia.
- holistillaOnMenkatTaas
Holisti, Toyota on jäänyt Kiasta jälkeen jo vuosia sitten, mutta sinä poika se vedät taas VW:n mukaan, vaikka väkisin, mutta ei muut vielä ole sitä kiinni saanut laadussa ja ajettavuudessa ne..
- skädäm_
holistillaOnMenkatTaas kirjoitti:
Holisti, Toyota on jäänyt Kiasta jälkeen jo vuosia sitten, mutta sinä poika se vedät taas VW:n mukaan, vaikka väkisin, mutta ei muut vielä ole sitä kiinni saanut laadussa ja ajettavuudessa ne..
Kia on testien mukaan parempi ajettava kuin volksvaken.
- näinkökäy
Onko tosiaan niin että korean autossa eli kia:ssa on nykyisin putkua yli 200 hv?
Nämä kiiat alkavat jyräämään kaikki merkit käyttöautona,siinä käy niin kuin 1980 luku oli tojotalla,maailman ykkös auto.- Farkku
Näyttää olevan ns: elintaso farkku jossa tilat on uhrattu ulkonäön alttarille ei hyvä jos tilavaa autoa haluaa...
- kldjkfkldskjflkd
Farkku kirjoitti:
Näyttää olevan ns: elintaso farkku jossa tilat on uhrattu ulkonäön alttarille ei hyvä jos tilavaa autoa haluaa...
Ceedistä on myös ns. normaalifarkku jossa on pystympi perä ja enemmän tilaa:
https://en.wikipedia.org/wiki/Kia_Ceed#Third_generation_(2018–present)
Jos taas haluaa sulavammin muotoillun "elintasofarkun" niin ProCeed on sellainen.
Kialla on muutenkin laaja mallisto, autoja löytyy jokaiseen makuun. Näinhän Toyotallakin aiemmin oli, esim. 80-luvulla, Starletista Cressidaan, Hiluxit, Lite-Acet ja Hiacet tavarankuljetukseen, MR-2, Celica ja Supra urheiluun mutta sittemmin ovat karsineet mallistoa ja muotoilukin muuttunut aggressiiviseksi mikä lie ajanut asiakkaita pois Toyotalta. Tulossa oleva Corolla tosin näyttää taas melko nätiltä.
- parantaaPitääVielä
Eipä Kiaa muuten myytäisikään jos sille ei annettaisi kunnon takuita. Tosin omistaja ne takuut maksaa ostohinnassa ja kalliin puoleisessa huolto-ohjelmassa. Eipä siinä mitään, Kia on petrannut ulkonäköään ja onhan se paljon esim. Toyotaa parempi. Ainahan yleensä uusi malli on vanhaa kauniimpi, paitsi uudet Toyotat, mutta esim. Ocu on jo vanha malli ja seuraava on taas kauniimpi.
Kiassa on aina ollut tiettyjä puutteita ja huonoja ominaisuuksia jotka on jäänyt länsiautoja jälkeen, mutta hyvä suunta heillä on. - Vaihtoehto
Panameeraaa muistuttaa perän kaarevuus ja ajettavuus on tietysti sama kuin possus!
- kopiowaagen
Porschesta kopioitu perä, Citroenilta hainevä sivussa, tekniikka kopsattu japseilta ja laatu Wolkswagenilta, niin pakkohan siitä on junttapullaa tulla.
- itse.koettu
kopiowaagen kirjoitti:
Porschesta kopioitu perä, Citroenilta hainevä sivussa, tekniikka kopsattu japseilta ja laatu Wolkswagenilta, niin pakkohan siitä on junttapullaa tulla.
volsvakenilta ei ole voitu laatua kopsata koska eihän volsvakenilla ole laatua ollut koskaan. mutta kyllä on KiA upea ja laatukas auto!
- skodistinkauhu
Puuttuu vaan mainos, että tämän voi ostaa, vaikka olisikin vannoutunut punaisen jäsenkirjan esittäjä.
Lisäksi : Tämä ei ala nykimään eikä itkemään sisäänpäin vesiä. - eipidäluulla
Vieläkö on niin nuijia olemassa, että luulee: Kia pitää huoltaa merkkihuollossa takuun säilymiseksi, vielä kerran,ne voi huoltaa missä hyvänsä Autohuollossa.
- sklfdjdjkfkldsjl
ei missä tahansa vaan tehtaan vaatimukset täyttävässä huollossa. Se vaan että mistä minä asiakkaana tiedän täyttääkö joku pärnäsen korjaamo valmistajan vaatimukset vaikka pärnänen itse vakuuttelisikin niin? Auto on sen verran kallis kapine että en alkaisi riskeeraamaan ihan vähän takia tehtaan takuuta.
- eipidäluulla
Näitä huoltoketjuja on ympäri uuttamaata, takuu säilyy, ei kai kukaan vie autoaan huoltoon jollekkin autotalliväiskille.
- Pentti_
todella hieno ja tyylikäs auto. skoda on jäänyt 30 vuotta jälkeen vaikka juuri Kiasta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13913233Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen853685Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1272999Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2791410Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?371393Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1551356Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151284Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141224- 811081
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205989