Windows 10 "October" Päivity tuolssa nyt kaikillle korjattuna.
Joko sait sen?
Jos et tyhjennä kaikki ylimääräiset koneesta, eli levyn siivuos, jos se viallinen kerinnyt latautua koneeseesi, ettei se asentuisi. Toiseksi kun asennus alkaa, irroita kaikki usb lisälaiteet ja sulje wlan tulostimet yms.
Näin Hyvät mahdollisuusdet onnistua ongelmitta päivityksestä.
Ja jos se pysähtyy kesken kaiken, älä tee muuta kuin kytket koneen verkkopiuhalla nettiin.
Joko sait sen?
Jos et tyhjennä kaikki ylimääräiset koneesta, eli levyn siivuos, jos se viallinen kerinnyt latautua koneeseesi, ettei se asentuisi. Toiseksi kun asennus alkaa, irroita kaikki usb lisälaiteet ja sulje wlan tulostimet yms.
Näin Hyvät mahdollisuusdet onnistua ongelmitta päivityksestä.
Ja jos se pysähtyy kesken kaiken, älä tee muuta kuin kytket koneen verkkopiuhalla nettiin.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Lahden kurjimus jatkuu,
https://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/tiedon-ja-paijat-hameen-salainen-sopu-ihmetyttaa-pitaisi-erottaa-liikesalaisuudet-ja-antaa-julkiset-tiedot-6755303
Meillö on nyt surullisenkuukuisa tuhojohtaja Lahden ITC hallinossa.
Tarvitseeko aloittelija apua pävityksen asennukseen?
Varmasti kyllä, jotta välttyisi ongelmilta ja uudelleen asennuksilta.
Kyllä se tuli yhteen koneeseen ja toimii.
Mutta näiden päivitysten laiteteho vaatimuksia nostava vaikutus on edelleen tässäkin. Tää noin 3000 passmatkin kone hidastu selvästi päivityksen tultua. Mikään katastrofi se nyt ei ole, mutta ei se kiva asiakaan ole.
Asetukset syytä käydä taas läpi, koska jotkut asetukset taas muuttui itsestään. omia tiedostoja ei kadonnut, joten viat korjattu.
Että PM 3000 ei riitä enään kympille? On se melkoinen tehosyöppö, Haittapuolena on ettaä se suoraan korreloin akunkeston laskua. Ei pelkästään hidastuvuutta.
Raja tehossa jossa w10 tahmaa koneen totaaliseti siis taas kasvoi.
Minun n. 1850 PassMark kone ei hidastunut yhtään, sitä ei ainakaan mitenkään havaitse.
Ennen päivitystä on syytä myös skannata virukset, jotka sotkee päivityksen.
Eli ajaa Norton NPE tai Kaspersky live rescue cd ja rekisterit siitovota Cclenerilla.
Paras päivitys on Windows 7.
Win10 on pelkkä haittaohjelma.
Jep :D
Kymppi ei ole vaihtoehto!
Asennettu molempiin koneisiin jo lokakuussa. Ei ole ollut mitään ongelmia. Seuraavaa suurpäivitystä odotellessa.
Eihän siinä mitään ongelmia olekaan, paitsi jos on Nebukadnesarin aikainen kone. Niissähän voi olla joillakin ongelmia, jotka sitten tarkoitushakuisesti yleistetään kaikkia W10 laitteita koskeviksi.
Vanhempi koneista on noin 10 vuotta vanha pöytäkone. Ihan hyvin siinä on toimineet Windowsit XP:stä alkaen. Seiska oli kaikkein hitain. Konetta toki päivitelty aikojen saatossa mm. SSD-levyllä.
3000 PM kone ei ole mikään Nebukadnesarin aikainen kone.
Microsoft on tahallaan hidastanut seiskaa, jotta ihmiset vaihtaisi kympiin!
Mutta kymppikin hidastuu eikä se ole kuin ojasta allikkoon siirtyminen.
Microsoft kovin kiusaa tekevä.
Ei siinä mitään kiusaa erikseen ole tehty, vaan Kasia optimoitiin nopeammaksi ja optimointi jatkuu edelleen.
https://www.nextofwindows.com/why-windows-8-boots-so-fast
Olin hätänen ja kaikki katos, koska imasin tuon jo viimevuonna.
Asennus päätyi jumiin.