Mitä komento 'bash' tekee?

bash-juttu

11

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokuvaan11

      bash on komentotulkki ja sen kanssa ajetaan skriptejä.

      • pois-se-bash

        Bourne-Again SHell.

        Turhaa kikkailua tuossa. Tyypillistä joillekin linuxhörhöille. Saman olisi voinut tehdä pelkällä echolla:

        echo "<?php phpinfo(); ?>" >/var/www/html/phpinfo.php

        Mahdollisesti sudo tuohon eteen, jos ei ole hakemistoon tarvittavia käyttöoikeuksia.


    • Turbo-Urpo1

      On siinä tiedoston sisällössä hiukan ero, tehdessä ohjeen mukaan tai lyhyemmällä tavalla.

      𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘
      OHJE OLI TÄMÄ
      sudo bash -c "echo -e '<?php\nphpinfo();\n?>' > /var/www/html/phpinfo.php"

      TULOS OLI TÄMÄ
      <?php
      phpinfo();
      ?>
      𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘
      LYHYT MUOTO
      echo "<?php phpinfo(); ?>" >/var/www/html/phpinfo.php

      TULOS TÄMÄ
      <?php phpinfo(); ?>
      𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘

      Mutta käytännössä molemat "phpinfo.php" tiedostot toimivat samalla tavalla, vaikka oikeaoppinen rivitys lyhyt versiosta jääkin pois. Toinen asia johon kiinnitin huomiota oli tuo vanhahtava polku-määrittely ( /var/www/html/ ). Tässä ihan lähi päivinä pistän LAMP:an taas pystyyn ja samalla verestyy noinko se menee vieläkin.

      Tuon "tasksel" avustajan käyttöä en suosittele, jota tuossa "bash-juttu" avaajan antaman linkin takana heti alussa esiteltiin. Tämä avustajahan sisältää nykyään 40 eri ohjelman asennus-scriptin, joista mikään ei taida olla loppuun asti viety. Tuon avustajan asennus:

      ASENNUS
      sudo apt install tasksel

      KÄYTTÖ
      tasksel

      POISTO
      sudo apt-get purge --auto-remove tasksel

      • tasksel.on.vakiovaruste

        Tasksel tulee automaattisesti ainakin mini.isolta asennetun Ubuntun mukana. Sillä asensin itsekin viimeksi LAMP:n. Hyvin tuntuu toimivan. Ainakin itse uskallan sitä suositella. Ei tarvinnut asentaa erikseen mitään. Vaivattomampi tapa kuin asennella erikseen jokainen palikka. Mutta kukin tyylillään.


    • sudo bash -c .... bash ei välttämättä ole oletuskomentotulkki kaikissa järjestelmissä. Muita komentotulkkeja on sh, csh, zsh ja ksh. tcsh myös paljon käytössä. Voit kokeilla mitä !! tai !sudo tekee.

      • oikeudet_kuntoon

        Juu, lisäksi putkitus tiedostoon on vähän hankala. Ilman tuota bash-komennon ajoa tiedoston oikeudet ei välttämättä mene samalla käyttäjälle, kuin millä ohjelma ajettiin, vaan esim. apt-käyttäjälle, koska putkitus ei mene läpi sudo:lta tietoturvallisuuden vuoksi. Lisäksi syntaktisesti se olisi kaameaa sotkua. Nyt komennot, mitkä ajetaan sudo:n alla on selkeästi lainausmerkkien välissä.


      • oikeudet_kuntoon kirjoitti:

        Juu, lisäksi putkitus tiedostoon on vähän hankala. Ilman tuota bash-komennon ajoa tiedoston oikeudet ei välttämättä mene samalla käyttäjälle, kuin millä ohjelma ajettiin, vaan esim. apt-käyttäjälle, koska putkitus ei mene läpi sudo:lta tietoturvallisuuden vuoksi. Lisäksi syntaktisesti se olisi kaameaa sotkua. Nyt komennot, mitkä ajetaan sudo:n alla on selkeästi lainausmerkkien välissä.

        Helpompi kirjautua root- käyttäjäksi. Silloin putkitus helpompaa. Vaihtoehtona voi käyttää tee-komentoa jolloin saa oikeudet säilymään. Silloin tulee komennoista myös helposti pitkiä. Rootiksi pääsee sudo su - . Tuo "-" tärkeä. Miksi?


      • lisää_tietoa

        man su antaa tämän:
        -, -l, --login
        Tarjoa samankaltainen ympäristö kuin käyttäjä saisi
        kirjautuessaan suoraa sisään.
        En nyt tullut hullua hurskaammaksi, mitä tuo auttaa? Itselläni ainakin polkumäärittely vaihtuu myös ilman tuota, minkä arvelin olevan em. kommentin syynä? En ole koskaan käyttänyt tuota, vaikka "sudo su" on varsin yleinen komento.


      • Env_
        lisää_tietoa kirjoitti:

        man su antaa tämän:
        -, -l, --login
        Tarjoa samankaltainen ympäristö kuin käyttäjä saisi
        kirjautuessaan suoraa sisään.
        En nyt tullut hullua hurskaammaksi, mitä tuo auttaa? Itselläni ainakin polkumäärittely vaihtuu myös ilman tuota, minkä arvelin olevan em. kommentin syynä? En ole koskaan käyttänyt tuota, vaikka "sudo su" on varsin yleinen komento.

        su - määritys tarjoaa ko. käyttäjän (tässä tapauksessa root:in) ympäristömuuttujat. Ympäristömuuttujat voi tarkistaa komennolla env. Erityisesti kannattaa kiinnittää huomionsa PATH-muuttujaan sekä muuttujaan HOME.
        Esim. echo $PATH ja echo $HOME


      • su - vaihtaa kotihakemistoksi /root ja antaa root-käyttäjän polkumääritykset käyttöön. Jos käyttäjän kotihakemistoon kirjoitetaan tiedostoja root-oikeuksin se voi aiheuttaa outoja virheitä. sudo on yleinen, mutta on vielä systeemejä, joissa root-oikeudet saa su - komennolla. Miten sudo komennolla kotihakemistoksi /root käyttäjän kansion sijaan?


      • eiavaaturhia
        Mikko_Tku kirjoitti:

        su - vaihtaa kotihakemistoksi /root ja antaa root-käyttäjän polkumääritykset käyttöön. Jos käyttäjän kotihakemistoon kirjoitetaan tiedostoja root-oikeuksin se voi aiheuttaa outoja virheitä. sudo on yleinen, mutta on vielä systeemejä, joissa root-oikeudet saa su - komennolla. Miten sudo komennolla kotihakemistoksi /root käyttäjän kansion sijaan?

        sudo -s on paras rootille.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      296
      4513
    2. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      110
      4050
    3. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      194
      2425
    4. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      89
      1951
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      35
      1707
    6. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      1
      1249
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      18
      1244
    8. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      7
      1199
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      48
      1187
    10. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      141
      940
    Aihe