Asennan LAMP-pakettia tämän ohjeen mukaan https://linuxconfig.org/how-to-install-lamp-ubuntu-18-04-bionic-beaver-linux-apache-mysql-php
Tuossa kiinnitti huomiota bash-komennon käyttö kohdassa "Test your LAMP Install".
sudo bash -c "echo -e '<?php\nphpinfo();\n?>' > /var/www/html/phpinfo.php"
Miksi tuo bash-komento on tuossa välissä? Eikö saman olisi saanut ilmankin? Kokeilin ajaa pelkän bash-komennon ilman parametrejä, ja se ei tehnyt mitään.
Mitä komento 'bash' tekee?
11
246
Vastaukset 11
- jokuvaan11
bash on komentotulkki ja sen kanssa ajetaan skriptejä.
- pois-se-bash
Bourne-Again SHell.
Turhaa kikkailua tuossa. Tyypillistä joillekin linuxhörhöille. Saman olisi voinut tehdä pelkällä echolla:
echo "<?php phpinfo(); ?>" >/var/www/html/phpinfo.php
Mahdollisesti sudo tuohon eteen, jos ei ole hakemistoon tarvittavia käyttöoikeuksia.
- Turbo-Urpo1
On siinä tiedoston sisällössä hiukan ero, tehdessä ohjeen mukaan tai lyhyemmällä tavalla.
𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘
OHJE OLI TÄMÄ
sudo bash -c "echo -e '<?php\nphpinfo();\n?>' > /var/www/html/phpinfo.php"
TULOS OLI TÄMÄ
<?php
phpinfo();
?>
𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘
LYHYT MUOTO
echo "<?php phpinfo(); ?>" >/var/www/html/phpinfo.php
TULOS TÄMÄ
<?php phpinfo(); ?>
𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘
Mutta käytännössä molemat "phpinfo.php" tiedostot toimivat samalla tavalla, vaikka oikeaoppinen rivitys lyhyt versiosta jääkin pois. Toinen asia johon kiinnitin huomiota oli tuo vanhahtava polku-määrittely ( /var/www/html/ ). Tässä ihan lähi päivinä pistän LAMP:an taas pystyyn ja samalla verestyy noinko se menee vieläkin.
Tuon "tasksel" avustajan käyttöä en suosittele, jota tuossa "bash-juttu" avaajan antaman linkin takana heti alussa esiteltiin. Tämä avustajahan sisältää nykyään 40 eri ohjelman asennus-scriptin, joista mikään ei taida olla loppuun asti viety. Tuon avustajan asennus:
ASENNUS
sudo apt install tasksel
KÄYTTÖ
tasksel
POISTO
sudo apt-get purge --auto-remove tasksel- tasksel.on.vakiovaruste
Tasksel tulee automaattisesti ainakin mini.isolta asennetun Ubuntun mukana. Sillä asensin itsekin viimeksi LAMP:n. Hyvin tuntuu toimivan. Ainakin itse uskallan sitä suositella. Ei tarvinnut asentaa erikseen mitään. Vaivattomampi tapa kuin asennella erikseen jokainen palikka. Mutta kukin tyylillään.
sudo bash -c .... bash ei välttämättä ole oletuskomentotulkki kaikissa järjestelmissä. Muita komentotulkkeja on sh, csh, zsh ja ksh. tcsh myös paljon käytössä. Voit kokeilla mitä !! tai !sudo tekee.
- oikeudet_kuntoon
Juu, lisäksi putkitus tiedostoon on vähän hankala. Ilman tuota bash-komennon ajoa tiedoston oikeudet ei välttämättä mene samalla käyttäjälle, kuin millä ohjelma ajettiin, vaan esim. apt-käyttäjälle, koska putkitus ei mene läpi sudo:lta tietoturvallisuuden vuoksi. Lisäksi syntaktisesti se olisi kaameaa sotkua. Nyt komennot, mitkä ajetaan sudo:n alla on selkeästi lainausmerkkien välissä.
oikeudet_kuntoon kirjoitti:
Juu, lisäksi putkitus tiedostoon on vähän hankala. Ilman tuota bash-komennon ajoa tiedoston oikeudet ei välttämättä mene samalla käyttäjälle, kuin millä ohjelma ajettiin, vaan esim. apt-käyttäjälle, koska putkitus ei mene läpi sudo:lta tietoturvallisuuden vuoksi. Lisäksi syntaktisesti se olisi kaameaa sotkua. Nyt komennot, mitkä ajetaan sudo:n alla on selkeästi lainausmerkkien välissä.
Helpompi kirjautua root- käyttäjäksi. Silloin putkitus helpompaa. Vaihtoehtona voi käyttää tee-komentoa jolloin saa oikeudet säilymään. Silloin tulee komennoista myös helposti pitkiä. Rootiksi pääsee sudo su - . Tuo "-" tärkeä. Miksi?
- lisää_tietoa
man su antaa tämän:
-, -l, --login
Tarjoa samankaltainen ympäristö kuin käyttäjä saisi
kirjautuessaan suoraa sisään.
En nyt tullut hullua hurskaammaksi, mitä tuo auttaa? Itselläni ainakin polkumäärittely vaihtuu myös ilman tuota, minkä arvelin olevan em. kommentin syynä? En ole koskaan käyttänyt tuota, vaikka "sudo su" on varsin yleinen komento. - Env_
lisää_tietoa kirjoitti:
man su antaa tämän:
-, -l, --login
Tarjoa samankaltainen ympäristö kuin käyttäjä saisi
kirjautuessaan suoraa sisään.
En nyt tullut hullua hurskaammaksi, mitä tuo auttaa? Itselläni ainakin polkumäärittely vaihtuu myös ilman tuota, minkä arvelin olevan em. kommentin syynä? En ole koskaan käyttänyt tuota, vaikka "sudo su" on varsin yleinen komento.su - määritys tarjoaa ko. käyttäjän (tässä tapauksessa root:in) ympäristömuuttujat. Ympäristömuuttujat voi tarkistaa komennolla env. Erityisesti kannattaa kiinnittää huomionsa PATH-muuttujaan sekä muuttujaan HOME.
Esim. echo $PATH ja echo $HOME su - vaihtaa kotihakemistoksi /root ja antaa root-käyttäjän polkumääritykset käyttöön. Jos käyttäjän kotihakemistoon kirjoitetaan tiedostoja root-oikeuksin se voi aiheuttaa outoja virheitä. sudo on yleinen, mutta on vielä systeemejä, joissa root-oikeudet saa su - komennolla. Miten sudo komennolla kotihakemistoksi /root käyttäjän kansion sijaan?
- eiavaaturhia
Mikko_Tku kirjoitti:
su - vaihtaa kotihakemistoksi /root ja antaa root-käyttäjän polkumääritykset käyttöön. Jos käyttäjän kotihakemistoon kirjoitetaan tiedostoja root-oikeuksin se voi aiheuttaa outoja virheitä. sudo on yleinen, mutta on vielä systeemejä, joissa root-oikeudet saa su - komennolla. Miten sudo komennolla kotihakemistoksi /root käyttäjän kansion sijaan?
sudo -s on paras rootille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751729- 241216
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341102Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu135933Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64704
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192629- 75619
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 49571
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32528- 55517
- 57502
- 36464
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398