Mitä komento 'bash' tekee?

bash-juttu

11

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokuvaan11

      bash on komentotulkki ja sen kanssa ajetaan skriptejä.

      • pois-se-bash

        Bourne-Again SHell.

        Turhaa kikkailua tuossa. Tyypillistä joillekin linuxhörhöille. Saman olisi voinut tehdä pelkällä echolla:

        echo "<?php phpinfo(); ?>" >/var/www/html/phpinfo.php

        Mahdollisesti sudo tuohon eteen, jos ei ole hakemistoon tarvittavia käyttöoikeuksia.


    • Turbo-Urpo1

      On siinä tiedoston sisällössä hiukan ero, tehdessä ohjeen mukaan tai lyhyemmällä tavalla.

      𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘
      OHJE OLI TÄMÄ
      sudo bash -c "echo -e '<?php\nphpinfo();\n?>' > /var/www/html/phpinfo.php"

      TULOS OLI TÄMÄ
      <?php
      phpinfo();
      ?>
      𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘
      LYHYT MUOTO
      echo "<?php phpinfo(); ?>" >/var/www/html/phpinfo.php

      TULOS TÄMÄ
      <?php phpinfo(); ?>
      𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘

      Mutta käytännössä molemat "phpinfo.php" tiedostot toimivat samalla tavalla, vaikka oikeaoppinen rivitys lyhyt versiosta jääkin pois. Toinen asia johon kiinnitin huomiota oli tuo vanhahtava polku-määrittely ( /var/www/html/ ). Tässä ihan lähi päivinä pistän LAMP:an taas pystyyn ja samalla verestyy noinko se menee vieläkin.

      Tuon "tasksel" avustajan käyttöä en suosittele, jota tuossa "bash-juttu" avaajan antaman linkin takana heti alussa esiteltiin. Tämä avustajahan sisältää nykyään 40 eri ohjelman asennus-scriptin, joista mikään ei taida olla loppuun asti viety. Tuon avustajan asennus:

      ASENNUS
      sudo apt install tasksel

      KÄYTTÖ
      tasksel

      POISTO
      sudo apt-get purge --auto-remove tasksel

      • tasksel.on.vakiovaruste

        Tasksel tulee automaattisesti ainakin mini.isolta asennetun Ubuntun mukana. Sillä asensin itsekin viimeksi LAMP:n. Hyvin tuntuu toimivan. Ainakin itse uskallan sitä suositella. Ei tarvinnut asentaa erikseen mitään. Vaivattomampi tapa kuin asennella erikseen jokainen palikka. Mutta kukin tyylillään.


    • sudo bash -c .... bash ei välttämättä ole oletuskomentotulkki kaikissa järjestelmissä. Muita komentotulkkeja on sh, csh, zsh ja ksh. tcsh myös paljon käytössä. Voit kokeilla mitä !! tai !sudo tekee.

      • oikeudet_kuntoon

        Juu, lisäksi putkitus tiedostoon on vähän hankala. Ilman tuota bash-komennon ajoa tiedoston oikeudet ei välttämättä mene samalla käyttäjälle, kuin millä ohjelma ajettiin, vaan esim. apt-käyttäjälle, koska putkitus ei mene läpi sudo:lta tietoturvallisuuden vuoksi. Lisäksi syntaktisesti se olisi kaameaa sotkua. Nyt komennot, mitkä ajetaan sudo:n alla on selkeästi lainausmerkkien välissä.


      • oikeudet_kuntoon kirjoitti:

        Juu, lisäksi putkitus tiedostoon on vähän hankala. Ilman tuota bash-komennon ajoa tiedoston oikeudet ei välttämättä mene samalla käyttäjälle, kuin millä ohjelma ajettiin, vaan esim. apt-käyttäjälle, koska putkitus ei mene läpi sudo:lta tietoturvallisuuden vuoksi. Lisäksi syntaktisesti se olisi kaameaa sotkua. Nyt komennot, mitkä ajetaan sudo:n alla on selkeästi lainausmerkkien välissä.

        Helpompi kirjautua root- käyttäjäksi. Silloin putkitus helpompaa. Vaihtoehtona voi käyttää tee-komentoa jolloin saa oikeudet säilymään. Silloin tulee komennoista myös helposti pitkiä. Rootiksi pääsee sudo su - . Tuo "-" tärkeä. Miksi?


      • lisää_tietoa

        man su antaa tämän:
        -, -l, --login
        Tarjoa samankaltainen ympäristö kuin käyttäjä saisi
        kirjautuessaan suoraa sisään.
        En nyt tullut hullua hurskaammaksi, mitä tuo auttaa? Itselläni ainakin polkumäärittely vaihtuu myös ilman tuota, minkä arvelin olevan em. kommentin syynä? En ole koskaan käyttänyt tuota, vaikka "sudo su" on varsin yleinen komento.


      • Env_
        lisää_tietoa kirjoitti:

        man su antaa tämän:
        -, -l, --login
        Tarjoa samankaltainen ympäristö kuin käyttäjä saisi
        kirjautuessaan suoraa sisään.
        En nyt tullut hullua hurskaammaksi, mitä tuo auttaa? Itselläni ainakin polkumäärittely vaihtuu myös ilman tuota, minkä arvelin olevan em. kommentin syynä? En ole koskaan käyttänyt tuota, vaikka "sudo su" on varsin yleinen komento.

        su - määritys tarjoaa ko. käyttäjän (tässä tapauksessa root:in) ympäristömuuttujat. Ympäristömuuttujat voi tarkistaa komennolla env. Erityisesti kannattaa kiinnittää huomionsa PATH-muuttujaan sekä muuttujaan HOME.
        Esim. echo $PATH ja echo $HOME


      • su - vaihtaa kotihakemistoksi /root ja antaa root-käyttäjän polkumääritykset käyttöön. Jos käyttäjän kotihakemistoon kirjoitetaan tiedostoja root-oikeuksin se voi aiheuttaa outoja virheitä. sudo on yleinen, mutta on vielä systeemejä, joissa root-oikeudet saa su - komennolla. Miten sudo komennolla kotihakemistoksi /root käyttäjän kansion sijaan?


      • eiavaaturhia
        Mikko_Tku kirjoitti:

        su - vaihtaa kotihakemistoksi /root ja antaa root-käyttäjän polkumääritykset käyttöön. Jos käyttäjän kotihakemistoon kirjoitetaan tiedostoja root-oikeuksin se voi aiheuttaa outoja virheitä. sudo on yleinen, mutta on vielä systeemejä, joissa root-oikeudet saa su - komennolla. Miten sudo komennolla kotihakemistoksi /root käyttäjän kansion sijaan?

        sudo -s on paras rootille.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3465
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2629
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      117
      2582
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      2251
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1713
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      49
      1619
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1566
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1315
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      137
      1277
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1166
    Aihe