Mitä komento 'bash' tekee?

bash-juttu

Asennan LAMP-pakettia tämän ohjeen mukaan https://linuxconfig.org/how-to-install-lamp-ubuntu-18-04-bionic-beaver-linux-apache-mysql-php

Tuossa kiinnitti huomiota bash-komennon käyttö kohdassa "Test your LAMP Install".

sudo bash -c "echo -e '<?php\nphpinfo();\n?>' > /var/www/html/phpinfo.php"

Miksi tuo bash-komento on tuossa välissä? Eikö saman olisi saanut ilmankin? Kokeilin ajaa pelkän bash-komennon ilman parametrejä, ja se ei tehnyt mitään.

11

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokuvaan11

      bash on komentotulkki ja sen kanssa ajetaan skriptejä.

      • pois-se-bash

        Bourne-Again SHell.

        Turhaa kikkailua tuossa. Tyypillistä joillekin linuxhörhöille. Saman olisi voinut tehdä pelkällä echolla:

        echo "<?php phpinfo(); ?>" >/var/www/html/phpinfo.php

        Mahdollisesti sudo tuohon eteen, jos ei ole hakemistoon tarvittavia käyttöoikeuksia.


    • Turbo-Urpo1

      On siinä tiedoston sisällössä hiukan ero, tehdessä ohjeen mukaan tai lyhyemmällä tavalla.

      𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘
      OHJE OLI TÄMÄ
      sudo bash -c "echo -e '<?php\nphpinfo();\n?>' > /var/www/html/phpinfo.php"

      TULOS OLI TÄMÄ
      <?php
      phpinfo();
      ?>
      𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘
      LYHYT MUOTO
      echo "<?php phpinfo(); ?>" >/var/www/html/phpinfo.php

      TULOS TÄMÄ
      <?php phpinfo(); ?>
      𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘𐄘

      Mutta käytännössä molemat "phpinfo.php" tiedostot toimivat samalla tavalla, vaikka oikeaoppinen rivitys lyhyt versiosta jääkin pois. Toinen asia johon kiinnitin huomiota oli tuo vanhahtava polku-määrittely ( /var/www/html/ ). Tässä ihan lähi päivinä pistän LAMP:an taas pystyyn ja samalla verestyy noinko se menee vieläkin.

      Tuon "tasksel" avustajan käyttöä en suosittele, jota tuossa "bash-juttu" avaajan antaman linkin takana heti alussa esiteltiin. Tämä avustajahan sisältää nykyään 40 eri ohjelman asennus-scriptin, joista mikään ei taida olla loppuun asti viety. Tuon avustajan asennus:

      ASENNUS
      sudo apt install tasksel

      KÄYTTÖ
      tasksel

      POISTO
      sudo apt-get purge --auto-remove tasksel

      • tasksel.on.vakiovaruste

        Tasksel tulee automaattisesti ainakin mini.isolta asennetun Ubuntun mukana. Sillä asensin itsekin viimeksi LAMP:n. Hyvin tuntuu toimivan. Ainakin itse uskallan sitä suositella. Ei tarvinnut asentaa erikseen mitään. Vaivattomampi tapa kuin asennella erikseen jokainen palikka. Mutta kukin tyylillään.


    • sudo bash -c .... bash ei välttämättä ole oletuskomentotulkki kaikissa järjestelmissä. Muita komentotulkkeja on sh, csh, zsh ja ksh. tcsh myös paljon käytössä. Voit kokeilla mitä !! tai !sudo tekee.

      • oikeudet_kuntoon

        Juu, lisäksi putkitus tiedostoon on vähän hankala. Ilman tuota bash-komennon ajoa tiedoston oikeudet ei välttämättä mene samalla käyttäjälle, kuin millä ohjelma ajettiin, vaan esim. apt-käyttäjälle, koska putkitus ei mene läpi sudo:lta tietoturvallisuuden vuoksi. Lisäksi syntaktisesti se olisi kaameaa sotkua. Nyt komennot, mitkä ajetaan sudo:n alla on selkeästi lainausmerkkien välissä.


      • oikeudet_kuntoon kirjoitti:

        Juu, lisäksi putkitus tiedostoon on vähän hankala. Ilman tuota bash-komennon ajoa tiedoston oikeudet ei välttämättä mene samalla käyttäjälle, kuin millä ohjelma ajettiin, vaan esim. apt-käyttäjälle, koska putkitus ei mene läpi sudo:lta tietoturvallisuuden vuoksi. Lisäksi syntaktisesti se olisi kaameaa sotkua. Nyt komennot, mitkä ajetaan sudo:n alla on selkeästi lainausmerkkien välissä.

        Helpompi kirjautua root- käyttäjäksi. Silloin putkitus helpompaa. Vaihtoehtona voi käyttää tee-komentoa jolloin saa oikeudet säilymään. Silloin tulee komennoista myös helposti pitkiä. Rootiksi pääsee sudo su - . Tuo "-" tärkeä. Miksi?


      • lisää_tietoa

        man su antaa tämän:
        -, -l, --login
        Tarjoa samankaltainen ympäristö kuin käyttäjä saisi
        kirjautuessaan suoraa sisään.
        En nyt tullut hullua hurskaammaksi, mitä tuo auttaa? Itselläni ainakin polkumäärittely vaihtuu myös ilman tuota, minkä arvelin olevan em. kommentin syynä? En ole koskaan käyttänyt tuota, vaikka "sudo su" on varsin yleinen komento.


      • Env_
        lisää_tietoa kirjoitti:

        man su antaa tämän:
        -, -l, --login
        Tarjoa samankaltainen ympäristö kuin käyttäjä saisi
        kirjautuessaan suoraa sisään.
        En nyt tullut hullua hurskaammaksi, mitä tuo auttaa? Itselläni ainakin polkumäärittely vaihtuu myös ilman tuota, minkä arvelin olevan em. kommentin syynä? En ole koskaan käyttänyt tuota, vaikka "sudo su" on varsin yleinen komento.

        su - määritys tarjoaa ko. käyttäjän (tässä tapauksessa root:in) ympäristömuuttujat. Ympäristömuuttujat voi tarkistaa komennolla env. Erityisesti kannattaa kiinnittää huomionsa PATH-muuttujaan sekä muuttujaan HOME.
        Esim. echo $PATH ja echo $HOME


      • su - vaihtaa kotihakemistoksi /root ja antaa root-käyttäjän polkumääritykset käyttöön. Jos käyttäjän kotihakemistoon kirjoitetaan tiedostoja root-oikeuksin se voi aiheuttaa outoja virheitä. sudo on yleinen, mutta on vielä systeemejä, joissa root-oikeudet saa su - komennolla. Miten sudo komennolla kotihakemistoksi /root käyttäjän kansion sijaan?


      • eiavaaturhia
        Mikko_Tku kirjoitti:

        su - vaihtaa kotihakemistoksi /root ja antaa root-käyttäjän polkumääritykset käyttöön. Jos käyttäjän kotihakemistoon kirjoitetaan tiedostoja root-oikeuksin se voi aiheuttaa outoja virheitä. sudo on yleinen, mutta on vielä systeemejä, joissa root-oikeudet saa su - komennolla. Miten sudo komennolla kotihakemistoksi /root käyttäjän kansion sijaan?

        sudo -s on paras rootille.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      73
      4271
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2738
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2497
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2432
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      109
      2318
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      110
      2194
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2151
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      609
      1946
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1945
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1683
    Aihe