Malawi Ahvenista kysyttävää!!!!!

Kirjoittakaa vastauksia..

Mikä on malawiahventen altaan minimi koko?? Riittääkö 100 litrainen allas,?! Onko MalawiAhvenissa erityistä huolen pitoa?? Mikä ruoka, Altaan koko, Lämpö tila..Ja kuinka monta yksilöä??

2

909

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kotilokutioita tuon kokoisessa ilmeisestikin voisi pitää. Itsellä ei tietoa sen enempää kyseisistä kaloista :P
      Yleisesti: kaloissa ei sinänsä sen enempää hoitoa ole, vedenkin hoito suht pientä = riippuen vedestä eri suolojen lisäilemistä vedenvaihtojen yhteydessä.

      Yleisesti ottaen 200 litrainen allas olisi hyvä, kun ottaa "mohaveaffenten" luontoonpirteet huomioon. Lämpötila sopiva siinä 25-28 välillä.
      Monet ovat kasvissyöjiä, joille ei parane lihapitoista murkinaa antaa. Räkmiksiä vaan vääntämään ja peruskasvishiutalepurkkisapuskaa siinä sivussa.

      • Neppi

        kotilokutijat ole sieltä tanganijajärvestä. Eiks ne oo semmosia pieniä kaloja??

        Näit kaloi http://www.aquahoito.info/suomi/tanganjika/akvaario/kalat/n-multif.php

        Noi sopis ainaki tohon 100 l akvaarioon.

        Noita varten on Akvaariopalstan myydään palstalla jotain suolaa myynnissä http://www.akvaariopalsta.net/keskustelu/viewtopic.php?t=357

        Tartteeks noi kalat suolaa?? Mä ku luulin et ainoastaan merikalat tarttee suolaa.

        Mä näin kerran akvaariokaupas sellasia keltasia kaloja jotka oli samasta järvestä. Ne oli tosi söpöi ja ku ostan uuden akvaarion niin haluun ehottomasti niitä!!

        Mä oon ymmärtäny et noi malawikalat tarttisivat paljon isomman akvaarion eikä niit voi sitte pitää pienissä akvaariossa mut noit tanganjijajärven kaloja vois pitääki. Musta sun ei kantsi ottaa niitä malaweja koska ne vaan tappelis sitte siinä sun akvaariossa :-(


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4397
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1750
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1741
    Aihe