Miten teillä, joko on karvanlähtö tuloillaan? Vai ollaanko me ainoita joilla irtoaa Tupottain Karvoja niin että imurinpussi menee taasen viikossa täyteen.
Mistähän sitä sais imurin, missä olis viiden litran säiliö :P
Karvanlähtö
10
891
Vastaukset
- cati81
Juuh, minun ipanalla on karvanlähtö alkanut, ei vielä runsaan puoleisesti, mutta lisääntyy koko ajan.
Jos löydät kyseisen imurin, niin vihjaa minullekin. Viimeks karvanlähdönaikaa meni jopa imurin suutin tukkoon *huoh* - Minkeli
Juu, kyllä alkoi. Jo pari viikkoa sitten... Täytyy kaivaa harja kaapista ja lähteä ulos pöllyttämään, Napin turkki on ihan 'paakkuinen' kun niitä tuppoja irtoilee.
ongelmana meillä. Karkeakarvaiset kaverimme trimmataan joten niillä karva lähtee ainoastaan silloin kun turkki on kypsä. Ja lyhytkarvaiset kyllä omaavat karvanlähdön niin heidän kanssa käytämme kumisukaa ja säämiskää. Ei tule imuri täyteen. Meillä on sellainen märkä kuiva imuri jossa ei pölypussia tarvita lainkaan. Säiliö helppo tyhjentää. Ollut jo monta vuotta. Ja iso säiliö. Merkiltään Rowenta. Ostimme sen aikoinaan kodinkone liikkeestä. Ei ollut halpa mutta ei mikään kalliskaan vaan normaali keskihintainen imuri.Säiliön letkut ja suodattimen voi pestä.
- Wuff----!
On toinenkin vastaava eli Nilfisk. Nopealla googlettamisella ei vaan tahtonut mitään tietoa löytyvän kun on lähinnä ammattikäyttöön tarkoitettu laite. Myyrmanni näyttäisi olevan ainoa paikka mistä tuon ehkä voisi löytää.
- +++
Meidän vanhalta herralta lähetee karva vasta kun ilmat lämpiävät, eli tuossa toukokuun kieppeillä.
Juu, karvoja on joka paikka pullollaan, tosin koiran karvoja on vielä yllättävän vähän. Enimmäkseen sohvat on päällystetty kissan karvoilla. Onneksi on lyhyt karvainen koira, jos siitä lähtis yhtä paljon kun noista kissoista...
mä varmaan hukkuisin karvoihin.- issu56
meillä kyllä ajetaan reippaasti. Moppi ja imuri ovat kovassa käytössä päivittäin. Aamulla ja illalla imuroidaan ja päivällä mopataan. Ostin mopin, kun imurin pussi on työkseen täynnä ;=).
- siljasue
kuulleet sellasesta kun Biotiini Forte? Sitä saa apteekista ja se tekee hyvää karvan lähdön aikaan ja on hyvä siis turkille ja iholle.Sitä saa tabletteina ja rakeina,Tosin rakeet on tarkotettu sorkka eläimille mutta on sama aine ja halvempi kuin tabletit.
- issu56
siljasue kirjoitti:
kuulleet sellasesta kun Biotiini Forte? Sitä saa apteekista ja se tekee hyvää karvan lähdön aikaan ja on hyvä siis turkille ja iholle.Sitä saa tabletteina ja rakeina,Tosin rakeet on tarkotettu sorkka eläimille mutta on sama aine ja halvempi kuin tabletit.
B-vitamiinia kuuriluontoisesti muutaman kerran vuodessa jokaiselle.
- sudenkorento75
Meillä ei lähde karvaa koska poitsut käytettiin hetki sitten trimmauksessa. Meillä onkin se karvakasa kasvattajan trimmauspöydän alla...ja kyllähän sitä lähtikin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli275304Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm123865Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403197IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm512800Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861308Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2841303- 601183
- 791139
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3961112Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2131086