Matkailumessuilla mainostetaan Portugalia hyvänä sijoituskohteena. Miten siellä on sijoitus asuntojen vuokratuoton verotus ? Miten se poikkeaa suomalaisesta pääomaverotuksesta ?
"Asuntosijoittajalle on tarjolla erinomaisia mahdollisuuksia edullisen verotuksen -ja kovan kysynnän vuoksi."
Asunto Portugalista
3
575
Vastaukset
- Virheellistätietoa
Vero on ihan sama 30% vuokratuloista, koska Suomi on se joka sen verottaa.
Vero.fi:
Saat vuokratuloja ulkomailta – asut itse Suomessa
Jos saat vuokratuloja ulkomailta, olet niistä verovelvollinen Suomeen. Vuokratulo kiinteästä omaisuudesta (esim. asunnosta) voidaan verosopimusten mukaan verottaa myös siinä valtiossa, jossa omaisuus on. Kaksinkertainen verotus poistetaan Suomessa joko hyvitys- tai vapautusmenetelmällä. Jos sen sijaan saat vuokratuloa irtaimesta omaisuudesta ulkomailla ja asut Suomessa, tulo verotetaan yleensä vain Suomessa.
Hyvitysmenetelmä
Hyvitysmenetelmä tarkoittaa sitä, että Suomi verottaa ulkomailta saadun tulon mutta vähentää eli hyvittää ulkomailla maksetun veron Suomen verosta. Suomella on joidenkin valtioiden – kuten Pohjoismaiden – kanssa verosopimus kaksinkertaisen verotuksen poistamisesta tällaisella niin sanotulla hyvitysmenetelmällä.
Jos olet saanut vuokratuloa tällaisesta valtiosta, Verohallinto
määrää vuokratulosta 30 %:n veron (yli 30 000 euron pääomatulosta 34 %:n veron)
vähentää määräämästään verosta sen veron, jonka olet maksanut ulkomailla.
Vuokratun asuntosi lainan korot Verohallinto vähentää Suomessa pääomatuloista. Ulkomaisen kiinteistöveron voit vaatia vähennettäväksi tulonhankkimiskuluna kiinteistön vuokratulosta.
Ennen oli mahdollinen hakea vapautus Espanjassa, Portugalissa, Ranskassa tai Egyptissä sijainneen kohteen vuokra tulon osalta, entisen verosopimuksen mukaan, mutta Suomella
ja Portugalilla ei enää ole sitä verosopimusta kun se on sanottu irti ja uudessa sopimuksessa, joka ei tullut voimaan kyseinen mahdollisuus oli poistettu.
Tuo tieto matkailu messuilta on siis virheellistä - Anonyymi
Hyvällä loma-asunnolla voi tienata kesän aikana aika reilusti vaikka maksaakin verot.
Tuottoprosentista sijoitukselle en osaa sanoa, mutta onhan kämppä sitten itsellekin käytettävissä kun ei vuokraa. Oma talo myynnissä. Algarve Homes.- Anonyymi
Kesä aikojen viikko vuokrauksessa on myös omat kulunsa kuten ilmoittelu, siivous, avaimien luovutus. Jos asut itse siellä lähellä ja hoidat kaiken niin säästät mutta jos käytät välittäjää niin ei sitä nettotuloa niin paljoa jää. Yleensä heinä-syyskuu on se aika milloin raha tehdään ja tarjontaa on todella paljon. Viikko vuokraajaksi rekisteröityneet maksavat hieman korkeampaa veroa vuokratuloistaan kuin pitkäaikaisia sopimuksia tekevät, mutta jos asunto ei ole esim Lissbonissa niin läpivuoden vuokraajia on todella vaikea löytää. Vaihtuvuus ja vuokralaisten maksuvaikeudet ovat iso ongelma. Ne joilla on talous lähellekkään kunnossa asuvat jo omassaan. Ne joilla ei ole, vuokraavat juuri niitä halvimpia vanhoja asuntoja.
Siellä taitaa myös olla aika paljon uutta tekeillä ja markkinat odottelevat mitä kaikki muutokset matkailun ja ulkomailla asumisen suhteen tulevat saamaan aikaan. Palautuuko turismi entiselleen ja kuinka pian? Miten paljon Englannin ero EU:sta tulee vaikuttamaan ja kuinka paljon eläkeläisiä jatkossa lähtee talvien yli asumaan kun ei ole taloudellista kannustinta olemassa. Toivotaan että ostaja löytyy ja saat kaupat pian tehdyksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait233113Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68720Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3703Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32581Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35567Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3560Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es19510Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3509- 40501
- 36495