RAUMAN TALOUS

Mitä pitäisi tehdä jotta 15 miljoonaa säästyisi vuotta kohta
10194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kyllä+se+on+jo+päätetty,+mistä+leikataan,+suurituloisilta.+No+hei+vitsi+vitsi.+Jos+totta+puhutaan,+niin+miksi+pitää+leikata.+Rauman+kaupungilla+on+realisoitavaa+omaisuutta,+oliko+120+miljoonaa.+Kassassa+on+vielä+20-30+miljoonaa.+Velkaa+on+300+euroa/asukas.+Porissa+on+kai+lähemmäs+3500+euroa/asukas.+Suomessa+keskimäärin+ehkä+2500+euroa/asukas.+Eikös+tämä+konkurssi+Koski+sanonut+reilu+5+vuotta+sitten,+että+nyt+investoidaan+ja+myöhemmin+kerätään+sato.+No+telakalla+on+miljardin+tilaukset,+jos+nyt+vaikka+5%+saisi+jäämään+kaupunkiin,+niin+50+miljoonaa+tulisi.+Koski+laittoi+Uudenkaupungin+tosi+ahtaalle+tuhlaten+rahat,+sama+on+jatkunut+Raumalla.+Toivottavasti+nyt+työttömät+sairaat,+pienituloiset,+vanhukset+ei+tule+valittamaan,+että+taas+meiltä+viedään.+Ai+miksi.+Ei+teiltä+voi+mitään+viedä,+jos+kaikki+on+jo+viety.

Äänestä

Korjausvelkaa on ollut helppo kasvattaa ja jakaa sieltä vastikkeetonta rahaa (syömävelkaa) mm. työtävieroksuville, alkoholisteille, narkeille ja toki myös sitä tarvitseville. Nyt vain on takaisin maksun aika korjaamalla ränsistyneet rakennukset kuntoon ja patouma muuttuukin käsin kosketeltavaksi velaksi, jota pitää oikeasti myös lyhentää ja maksaa korkoa.

Äänestä

Helppoa+hoitaa+Rauman+talous+kuntoon:1)+realisoi+metsät+ja+kiinteistöt.+Julkisella+myynnillä,+ei+niin+että+annetaan+golfseuran+kaverille+halvalla.++Kuten+eräs+remontoitava+kerrostalo!?!2)+nostaa+veroprosenttia+25%+tienoille.+(vertailun+vuoksi+mainittakoon+että+Eurajoki+18%+ja+ei+korotuspainetta,+ja+halpoja+tontteja).

Äänestä
  • Samoilla+linjoilla+kanssasi.+Veroprosentti+tappiin+eli+pikkuisen+alle+30%:n+ja+kaupungin+omaisuus+realisoitava+välittömästi+julkisilla+myynneillä+ei+lähipiirille.

    Äänestä

Kari Koski ja Juha Sipilä vangittava ja erotettava. Kaikki kunnallisvalta annettava torilla kokoontuville turpakäräjille, jotka TODELLA osaavat ja tietävät. Samalla voidaan se väki nimittää Lukon valmentajaksi.
Katulämmitys suljettava ja sairaala laajennettava 1000 potilaalle riittäväksi. Linja-autoliikenne kolminkertaistettava ja oltava ilmainen kaikille 4 matkustajalle. Venepaikat ilmaiseksi sisältäen venekuljetukset syksyin-keväin.
Tärkeintä olisi kuitenkin estää kaikki muutokset ja uudistukset kaupungissa - nehän ne vasta maksaa.

Äänestä

Ironia on hyväksi, kuten Uotilan humu kirjoittaa. Totuus, jos katsotaan suomen kuntia ja niiden taloutta on se, että Rauma on suomessa 10 rikkaimman talouden joukossa. Jos joku muuta väittää on väärässä. Ongelma on se, että kunnasta ei tehdä ihmisille hyvää paikkaa asua ja sitä kautta saada kuntaan uusia veronmaksajia. Otetaan esimerkki. Rauma huutaa julkisuudessa, miten pitää säästää 15 miljoonaa seuraavan kolmen vuoden aikana. No palveluista se säästetään. Haluaako ihmiset muuttaa tällaiseen paikkaan, missä kuntalaiset eivät saa palvelua. Sitten en millään viittis, mut viitsin kuitenkin. Tämä ikuinen halu näivettää Raumaa, kaikki uudistukset torppaavat älyköt. Ovat niin saat...n sinnikkäitä, vuosia jarruttavat kaikkea uutta, vaikka tietävät lopulta häviävänsä. Ei ymmärretä, että kaikki häviävät lopulta, niin rahallisesti, kuin maineen kautta.

Äänestä
  • No mitäs palveluja sulta puuttuu ? Varmaan ympärivuotinen RMJ olis sulle mieluinen.

    Äänestä

  • Ihmiset muuttavat työn perässä, eivät palveluiden vuoksi. Onko Raumalla avoimia työpaikkoja ?

    Äänestä

Nykyään ajellaan pitkiäkin työmatkoja vuosikausia kun puolisoilla on työpaikat ja lapsilla kaverit muualla ja se näivettää verotuloja. Näin homma toimii perheellisillä ja kaupunkiin muuttaa ainoastaan lisää vanhempaa eläkeläisväkeä ja nuoria opiskelemaan palatakseen synnyinsijoilleen tai hakeutuessaan jatko-opintoihin isompiin kasvukeskuksiin. Mutta parempaakaan konstia väkimäärän lisäämiseksi kuin työpaikat ei ole keksitty. Ei Raumalle kukaan muuta Wanhan Rauman tai Pitsinnypläyksen takia..

Äänestä

No voi hel...tti exsaija. Ei ole kysymys siitä mitä minulta puuttuu. Olen jo yli 50 vuotias. Kysymys kuuluu onko kaupunki sellainen, että tänne muuttaa lapsiperheitä, tai nuorempia ihmisiä. Toisaalta jos mielestäsi Raumalla on koulu asiat hyvin, varsinkin itse koulut, lapsille tarpeeksi ja hyviä tarhapaikkoja, terveydenhuoltoa ei ole mielestäsi ajettu raumalla alas, vapaa ajalla löytyy harraste paikkoja ja ikuinen kysymys, rauman ostospaikat ovat riittäviä, ettei tarvitse naapuriin lähteä. Tämä on ihan mukava kaupunki, jos ei ole enää elämää rakennettavana, mutta tosi hankala raumalle on tulevaisuuttaan rakentaa. ´´Maailman meno ei liikuta meittiä, kainalot kasvaa hämähäkin seittiä´´ lauleskeli Juice aikoinaan, jos siihen samaistut exsaija, niin kivat sulle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yes100 kirjoitti:

Mitä pitäisi tehdä jotta 15 miljoonaa säästyisi vuotta kohta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu