Välittäjän sekoilu

Apuva898989

Hei,

olemme tekemässä kauppoja 85-vuoden paritalosta ja aloin hieman ihmetellä koko kuviota. Asunto on ymmärtääkseni halutulla alueella hyvillä kulkuyhteyksillä ja juuri meidän tarpeisiin sopiva. Kunto on toki alkuperäinen, joten budjetissamme on hieman remonttivaraa. Näytön jälkeen asunnosta oli tullut tarjous ja teimme itsekin tarjouksen samana iltana. Seuraavana päivänä välittäjä soitti ja sanoi toisen tarjoajan korottaneen tarjousta. Kysyin että kannattaako meidän edes summaa X tarjota, vai onko jo saatu tarjous korkeampi? Välittäjä sanoi että korkeampi on. Korotimme vielä muutaman tuhat euroa tarjousta ja sen jälkeen välittäjä sanoi että kaupat tulee. Kävimme piakkoin asunnolla katsomassa ja allekirjoitimme tarjouksen uudella hinnalla. Välittäjällä oli kiire ja me halusimme nopeasti mitat asunnosta. Tarkastettuani tarjouksen, oli siinä toisten tarjoajien tiedot muilta osin paitsi allekirjoitukset. Meillä oli myös vauva mukana, joten siinä kiireessä luotimme välittäjän sanaan hänen kertoessaan papereiden olevan samat uudella tarjotulla hinnalla. Harmittaa oma sinisilmäisyys ja ihmetyttää kovasti välittäjän huolimattomuus. Eikös tilanne nyt kuitenkin ole se että meiltä ei ole mitään lainvoimaista tarjousta tehty? Ensimmäisenkin tarjouksen voimassaoloaika on jo mennyt umpeen. Toisekseen emme ole saaneet kirjallista hyväksyntää omalle tarjouksellemme.

Olimme siis siinä uskossa että kaupat tehty ja paperit kunnossa, mutta tämä selvisikin juuri. Huomenna olisi kuntotarkastus ja perjantaina kaupanteko. Miten kannattaisi toimia?

T. Epätietoinen

2

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Välittäjät-ulos

      Vaikea juttu...itse en koskaan osta trokarin kautta mitään...kerran ostin ja heti huijasi. Välittäjää vaan ei kannata välissä käyttää juuri tälläisten tapausten ansiosta kuten nyt teilläkin...

    • Miten ap kävi kauppojen kanssa?

      Välittäjän kautta tehty kauppa on parempi, jos itsellä on epävarmuus miten kauppa hoidetaan. Niillä on vastuu siitä, että kauppa hoidetaan niinkuin pitää. Jos ei hoidu, niin on (periaatteessa) korvausvelvollinen.

      Välittäjiä on kuitenkin moneen junaan ja jotkut jää asemalle. Alkuvuodesta ostin asunnon, jonka rahoitusvastikkeesta välittäjä puhui aivan puppua. Soitin isännöisijälle ja sekin oli aivan kypsä ko. välittäjään. Kaupat tehtiin. Välitysliike kysyi palautetta ja sitähän annoin antaumuksella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      253
      9454
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      152
      7702
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      152
      5281
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      152
      4963
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      58
      4670
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      105
      4350
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      129
      4173
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      168
      1988
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1869
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      290
      1646
    Aihe