mikset turvaudu hormonilääkkeisiin?

heippa,

jotkut naiset vapaaehtoisesti kärsivät vaihdevuosivaivoista, vaikka heillä ei olisikaan mitään estettä aloittaa hormonilääkitystä.
miksi he tekevät näin, miksi he eivät turvaudu parempaan oloon? mikä saa heidät valitsemaan kärsimyksen?

terv
raija
81456
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Oletko tietoinen hormonilääkityksen haittavaikutuksista ja riskeistä? Eivät käy kyllä kaikille!

Äänestä
  • raijalla on oma pää jo niin sekasi kaiken maailman aineista,että on riski jo itsenään kaikille....

    Äänestä

  • mutta joillekin ne on pelastus.
    Minä olen syönnyt viisi vuotta ja olen tyytväinen.

    Äänestä

Minä en kenellekään suosittele hormooneja, jos vain suinkin pystyy normaalien vaihdevuosien ongelmien kanssa elämään. Tein virheen, kun gynegologini
kirjoitti reseptin apteekkiin ja aloin käyttämään ensin pillereitä ja sitten laastaria. Sitten viimeisellä käynnillä olisi laitettu hormooni kierrukka, mutten suostunut ja vaihdoin lääkäriä.Minulla oli silloin ylim. vuotoja ja kipuja. Sitten seuraavat päivät ja viikot olivat tuskaa ja huolta. Minulta toinen lääkäri otti heti kohdusta näytepalan ja viikossa selvisi kohdun seinämässä oleva syöpä. Onneksi se rajoittu vain kohtuun. Nyt kohtu ja munasarjat poistettuna minulla on uusi elämä. Alä sinä Raija mainosta enää niitä hormooneja, vaikka enpä luule että joku sun mainostuksen perusteella niitä käyttäisi......

Äänestä
  • Kerro miten olet pärjäillyt ilman hormoneja.
    Minulta on myös poistettu alle 50-kymppisenä kohtu ja munasarjat. Käytän nyt laastareita. Lääkärit kyllä vakuuttelevat, että se on turvallista, kun en tarvitse keltarauhashormonia.

    Äänestä

  • Miru kirjoitti:

    Kerro miten olet pärjäillyt ilman hormoneja.
    Minulta on myös poistettu alle 50-kymppisenä kohtu ja munasarjat. Käytän nyt laastareita. Lääkärit kyllä vakuuttelevat, että se on turvallista, kun en tarvitse keltarauhashormonia.

    Olin 52 v,kun sairastuin ja sitä ennen käytin n. 4 vuotta pillereitä/laastareita. Minulla oli kipuja ja vuotohäiriöitä ko aikana. Käytän nyt Pausanol emätinpuikkoja kuivuuteen, en muuta, eikä minulle annettaisikaan muuta, tämän sairastetun syövän tähden.Viimeinen kontrolli on syksyllä sairaalassa.
    Masennun aika usein, se kestää pari päivää, mutta toivun siitä aina ilman lääkkeitä, hikoilupuuskia
    ei ole, ei mitään mistä kannattaisi valittaa.
    Odotan kesää, päästään mieheni kanssa taas vaunulla kesälavoja kierteleen.
    Sinulla on eri juttu ,jos et syövän takia ole joutunut kohdun ja munasarjojen poistoon ja lähisuvussasi ei ole syöpään sairastuneita, kuten useita minulla. Elämän iloa tässäkin iässä !

    Äänestä

heippa,

totean ystävällisistä vastauksista, että hormonilääkkeisiin liittyy esim. riski sairastua johonkin vakavaan, kuten syöpään.
mutta, asetin kysymykseni niin, että mikseivät naiset käytä hormonilääkitystä, vaikkei siihen olisi mitään estettä.
mistä voi tietää etukäteen mitä elämässä tapahtuu, siis miksi kyttäillä ja ennustella jotain tulevaa sairautta.
tuleehan se kuolema kuitenkin joskus, et kait ole sellaista unohtanut?
musta olisi kiva kuolla niin kuin Kari Tapio laulaa : en muuta pyydä elämältä muuta kuin että terveenä kuolla saisin.

hyvää viikkoa
terv
raija

Äänestä
  • Totta turiset!
    Arvon hormonihoitojen kiivaat vastustajat eivät tunnu ymmärtävän sitä, kuinka pahoja oireet voivat olla. Itse en olisi ilman hoitoa kyennyt käymään työssä ja elämänhalukin katosi, kun jokainen päivä oli armotonta taistelua.

    Jos kuuma aalto iskee kaksi kertaa tunnissa ympäri vuorokauden (et edes pysty nukkumaan kuin puoli tuntia kerrallaan), päätä repii ja lisäksi aaltojen välillä palelet kuin horkassa, kuinka kirkkaaksi kruunu tulee tämän kaiken "rohkeasti" kestämällä? Lisäksi kasvojen kovaa punoitusta eivät edes meikit peittäneet, verenpaine nousi pilviin (stressistä) jne!

    Oleppa sitten asiakaspalvelussa pirteänä ja freesinä, kun et ole kuukauteen yöunta saanut ja näytät muutenkin sairaalta tai krapulaiselta, vaikka siitä ei ole kysymys.

    Hurraa hormonikorvaus!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


raija kirjoitti:

heippa,

jotkut naiset vapaaehtoisesti kärsivät vaihdevuosivaivoista, vaikka heillä ei olisikaan mitään estettä aloittaa hormonilääkitystä.
miksi he tekevät näin, miksi he eivät turvaudu parempaan oloon? mikä saa heidät valitsemaan kärsimyksen?

terv
raija

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu