Kun eli jos, taitoa on niin jälkeä kyllä syntyy.
Nyt siirryn kyllä polstarsaareen uinumaan. Tuleeko kukaan viereeni? Tilaa ei kyllä paljon ole, mutta se ei ainakaan minua haittaa.
Jatkaimmeko iloisesti keskenämme?
9
164
Vastaukset
Nyt ylös ulos ja lenkille! Hrrr.
Minun mittarissani on -18 C, joten mietinpä uudelleen, on varmaan viisainta kuitenkin pysyä sisätiloissa.
Kai sinullakin on kunnon välly, jonka alla voi talviunta vedellä.Vieläkö mahtuis Palstavaarin kainaloon yks sini.sirkku iloisena lämmittelemään ?
Kiva kun on Makriina vielä toisella puolella, lämpimänä kyllä pysytään.Kyllä mahtuu niin viereen kuin kainaloon.
Meidän vanhojen täytyy ainakin yrittää
Huomeniin- onneakailkille
Ihanaa, kertokaa tarkemmin miten piditte kimppakivaa !? Hyvä idea tuo kun yksinäisiä naisia on niin paljon.
❤️💙❤️- ihanaa-huumoria
Todella olisi mukavaa kuulla, kuinka Makriina ja sini-sirkku viihtyivät siellä ruunemanin, anteeksi, Palstavaarin kainalossa?
Jotenkin alkaa muistuttamaan Kahvipirtin Pääsiäis lentoja sinne kyöpelinvuorelle, jossa onkin ihania muistoja toisilta, koska itse en ollut mukana.
Onhan se jo ikivanha sanonta Jouluisin, kun "vanhakin nyt nuortuu, kuin lapsi leikkimään ja koukku selkä suortuu"!? Mahtaako ruu..Palstavaarin selkä enää suoristua?
Tulkaa nyt pois sieltä vällyjen alta, koska pakkanen on lauhtunut.
En millään olisi raaskinut nousta aamulla, niin oli hyvä nukkua Palstavaarin turvallisessa kainalossa!
Hiljaa nousin muita herättämättä, kun piti Helsingin keikka tehdä. Olikin kovin loskaista kaduilla ja liikenne hidasta.
Hietalahdessa totesin ravintola Salven muuttaneen, ja jos en olisi unohtanut aamulääkkeitäni yökylässä ollessani, olisin käynyt syömässä Suomen parhaat paistetut silakat. Joku toinen kerta sitten, kotiin oli kiiruhdettava.
Kiitos Palstavaari monista halauksista ja ihanasta yöstä!Silakoista mainitsit ja on ikäväkseni todettava, että nuo pakastesilakat oli muka hyviä? No, ei ollut., vaikka niitä lopuksi maito/voi seoksella yritin elvyttää, mutta kuivia "kapakaloja" olivat.
Itse en ole Salvessa syönnyt mitään, mutta oluella olen käynnyt. On aivan totta, että tuoreesta silakasta saa parhaat pihvit, kuten kaikesta kalasta vastapyydettynä, jota aina sain lapsuuskodissani.
Kiva kun vanhat ja nuoret tutut vaivautuvat edes vilkaisemaan mitä kirjoitamme.
Minä se en pääse eroon vanhoista tavoistani keksiä jotain, sanoisinko sanan vierestä.
.Pientä uskallusta teiltä kaikilta, niin saamme jotain iloista kerrottavaa keskuuteemme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse93762SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1983656Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1303382Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713352Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202220Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251778- 341555
- 321471
- 921423
- 151343