Mikä vikana farkku focuksessa kun takalasin pesunesteet valuvat kattoverhoilun välistä takakonttiin... Onko putki poikki vai irronnut liitoksesta? Muistaakseni tästä oli joskus aikoinaan juttua, miten korjattiin huollossa?
Takalasin pesunesteet vuotavat sisään
Focus stw -01
4366
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sulla on päässyt pesurinsuutin jäätymään,jolloin letku on irronnut paineen takia liitoskappaleesta.
Mondeossa liitos on heti suuttimen takana.Letkunpää vain paikalleen.
suutin on takaovessa (muistaakseni) lisäjarruvalon yhteydessä, joten mahtaako ruiskia irrottuaan kattoverhoiluun saakka...?
Muuten asia on ikävä: pian media alkaa puhua homeautoista, joissa on ollut vesivahinko ja myydessäsi joudut tekemään kosteusmittaukset ja hysteerikot juoksevat lääkärillä allergiaoireittensa vuoksi... ;);)
Tarkistin illalla takalasin pesusuuttimelta putken kiinnityksen, se on edelleen kiinni! Mitä verhoilun välistä näkee, se on todella tyylikkäästi asennettu, eikä siinä näy mitään syytä miksi se vuotaisi. Voisiko neste tulla suuttimen ja putken liitoksesta siitä huolimatta, että putki on edelleen paikoillaan? Suuttimestakin nimittäin tulee pienellä paineella nestettä edelleen.
Syynä on katkennut pesunesteputki. Putki katkeaa luukun ja rungon välisen haitarikumin sisällä. Syynä liian jäykkä ja paksu putkimateriaali. Putki on irtipoikki. Putkessa on jatkokappele takaapäin katsottuna vasemmalla puolella kattoverhoilun reunassa n. 0.5 metriä haitarikumista. Ei muuta kuin uusi kumiletku tilalle ja homma on kunnossa.