Apua,! Miten pääsen pakkoajatuksista eroon kotikonstein. Lääkäriin en mielellään lähde näiden takia. Päässäni pyörii kokoajan masentavia ja ikäviä ajatuksia vaikka nämä ei edes ole totta.
Pakkoajatukset
10
491
Vastaukset
- Kotikonsteja
Kokeile vaikka kirjoittaa ajatuksia ylös. Esim jotain tajunnanvirtaa paperille. Sitten sopivasti vaihtelevaa tekemistä jos pystyt keskittymään.
- Ajatuksialiikaa
Auttanut juuri tämä. Kotonani on nyt 2 vihkoa joille kirjoitan. Myös ihan laskupapereita yms. On täyttynyt. En ole lukenut tekstejä, mutta sivut A4 on täynnä söheröä ja kaikenlaisia ajatuksia.
Pitääpä muistaa ostaa vihkoja sekä kyniä.
- mamikolmelle
Mene lääkäriin. Sertralin niminen mielialalääke auttaa hyvin pakkoajatuksiin monilla.
Ymmärrä että vain tämä hetki on todellisuus , anna ajatuksien virrata äläkä "jumitu" niihin....hyväksi ne , anna niille anteeksi ;)
- miulkijooj
tee juttuja kuuntele musiikkia mene lenkille kokeile jotakin uutta asioiden tekjeminen pitää ylimääräiset ajatukset miulla pois ja jos on niin paha niin psykologi on vaihtoehto
- pakkisajattelija
Kyllä lääkärillä käynti ja sitä kautta psykoterapiaan ja mahdollinen lääkitys.
Voin kertoa että itse noista jo vuosiakärsineenä jouduin viimein tilanteeseen että olin täysin toimintakyvytön. Lääkitys ja psykoterapia auttanut. Tuo ei minusta hirveän hyvin toimi että yrittää hävittää nuo ajatukset vaan enemminkin niin että ne tulee ja antaa tulla ja mennä.
Setralin toimi myös minulla. - Anonyymi
Pakkoajatukset ja toiminnot johtuvat usein voimakkaasta ahdistuksesta. Kun saat ahdistuksen aisoihin myös pakkoajatukset helpottuvat.
Itselläni oli voimakasta pakko ajatusta muutaman viikon ajan. Voi olla myös että silloin aloittamani lääke vain vahvisti tätä. Eli kannattaa ottaa huomioon; että tietyt lääkkeet voimistavat HETKELLISESTI pakkoajatuksia.
Muita keinoja (todettu tehokkaaksi)
- Muista ajatukset ovat VAIN AJATUKSIA. Ne eivät tarkoita että haluaisit toteuttaa niitä. Anna niiden tulla. Joskus ne menevät pois. Älä siis yritä väkisin ajatella jotakin muuta, koska usein se ei onnistu.
- Jonkinlainen huolipäiväkirjan pitäminen voi auttaa. Eli kerran päivässä puolen tunnin ajan, mieti ja kirjoita asioita ylös. Mikä ahdistaa? mikä huolettaa? mikä on oikeasti pahin asia mitä voi tapahtua? Kuinka todennäköistä se on? Työstä näitä asioita. Kun kerran saat luvan murehtia, ne ei välttämättä tuu enää päivän aikana mieleen. Älä tee tätä illalla, vaan päivällä.
- Yritä kehitellä jtn pikkutekemistä, mikä vie ajatuksia muualle. Jos pakkoajatukset tulevat silti, anna niiden tulla. - Anonyymi
Ennen pakkoajatukset olivat häiritsevän voimakkaita. Lievinä minulla on niitä silloin tällöin. En tarvitse lääkkeitä niiden takia. Työaikana käytin Limbitrol nimisiä kapseleita.
Jouduin ennenaikaiselle eläkkeelle työtapaturman takia. Lääkärikin sanoi, että anna niiden vaan mennä niistä numeroo tekemättä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1748483KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4537657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763890Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521633726Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183074Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552865Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442081- 1262076
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231903Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211841