Pakkoajatukset

Tiuhti5

Apua,! Miten pääsen pakkoajatuksista eroon kotikonstein. Lääkäriin en mielellään lähde näiden takia. Päässäni pyörii kokoajan masentavia ja ikäviä ajatuksia vaikka nämä ei edes ole totta.

10

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kotikonsteja

      Kokeile vaikka kirjoittaa ajatuksia ylös. Esim jotain tajunnanvirtaa paperille. Sitten sopivasti vaihtelevaa tekemistä jos pystyt keskittymään.

      • Ajatuksialiikaa

        Auttanut juuri tämä. Kotonani on nyt 2 vihkoa joille kirjoitan. Myös ihan laskupapereita yms. On täyttynyt. En ole lukenut tekstejä, mutta sivut A4 on täynnä söheröä ja kaikenlaisia ajatuksia.
        Pitääpä muistaa ostaa vihkoja sekä kyniä.


    • mamikolmelle

      Mene lääkäriin. Sertralin niminen mielialalääke auttaa hyvin pakkoajatuksiin monilla.

    • Ymmärrä että vain tämä hetki on todellisuus , anna ajatuksien virrata äläkä "jumitu" niihin....hyväksi ne , anna niille anteeksi ;)

    • miulkijooj

      tee juttuja kuuntele musiikkia mene lenkille kokeile jotakin uutta asioiden tekjeminen pitää ylimääräiset ajatukset miulla pois ja jos on niin paha niin psykologi on vaihtoehto

    • pakkisajattelija

      Kyllä lääkärillä käynti ja sitä kautta psykoterapiaan ja mahdollinen lääkitys.
      Voin kertoa että itse noista jo vuosiakärsineenä jouduin viimein tilanteeseen että olin täysin toimintakyvytön. Lääkitys ja psykoterapia auttanut. Tuo ei minusta hirveän hyvin toimi että yrittää hävittää nuo ajatukset vaan enemminkin niin että ne tulee ja antaa tulla ja mennä.
      Setralin toimi myös minulla.

    • Anonyymi

      Pakkoajatukset ja toiminnot johtuvat usein voimakkaasta ahdistuksesta. Kun saat ahdistuksen aisoihin myös pakkoajatukset helpottuvat.

      Itselläni oli voimakasta pakko ajatusta muutaman viikon ajan. Voi olla myös että silloin aloittamani lääke vain vahvisti tätä. Eli kannattaa ottaa huomioon; että tietyt lääkkeet voimistavat HETKELLISESTI pakkoajatuksia.

      Muita keinoja (todettu tehokkaaksi)
      - Muista ajatukset ovat VAIN AJATUKSIA. Ne eivät tarkoita että haluaisit toteuttaa niitä. Anna niiden tulla. Joskus ne menevät pois. Älä siis yritä väkisin ajatella jotakin muuta, koska usein se ei onnistu.
      - Jonkinlainen huolipäiväkirjan pitäminen voi auttaa. Eli kerran päivässä puolen tunnin ajan, mieti ja kirjoita asioita ylös. Mikä ahdistaa? mikä huolettaa? mikä on oikeasti pahin asia mitä voi tapahtua? Kuinka todennäköistä se on? Työstä näitä asioita. Kun kerran saat luvan murehtia, ne ei välttämättä tuu enää päivän aikana mieleen. Älä tee tätä illalla, vaan päivällä.

      - Yritä kehitellä jtn pikkutekemistä, mikä vie ajatuksia muualle. Jos pakkoajatukset tulevat silti, anna niiden tulla.

    • Anonyymi

      Ennen pakkoajatukset olivat häiritsevän voimakkaita. Lievinä minulla on niitä silloin tällöin. En tarvitse lääkkeitä niiden takia. Työaikana käytin Limbitrol nimisiä kapseleita.
      Jouduin ennenaikaiselle eläkkeelle työtapaturman takia. Lääkärikin sanoi, että anna niiden vaan mennä niistä numeroo tekemättä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6824
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4582
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      35
      3853
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      67
      3135
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1925
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1656
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1640
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1553
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1419
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1197
    Aihe