Suomen johto tilaa lopputuloksen

tutkijoilta, se oli syy miksi Jäntti palasi takasin ruotsiin.

Taloustieteen huippuprofessori Markus Jäntti kyllästyi Suomeen, irtisanoutui ja palasi takaisin Ruotsiin – ”Tutkimustiedolla ei ole täällä juuri mitään merkitystä”

Taloustieteen professori Markus Jäntti hermostui suomalaiseen keskustelukulttuuriin ja tieteen vähättelyyn. Kipinä Suomesta lähtöön tuli lopulta lukukausimaksuja käsitelleestä tilaisuudesta.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hesarista:
Jäntti päätti lähteä suomesta ja syynä oli tieteen kehno arvostus ja olematon rahoitus.
Virkamihet eivät asiasta juurikaan puhu. Puolueet, etenkin kokoomus, taas tykkäävät
esittää tavoittesiinsa liittyvät asiantuntijanäkemykset jonkinlaisina tosiasioina, vaikka taustalla on tutkijan arvovalinta ja sellaisen tutkijan käyttö asiantuntijana ja myöhemmin virkamiehenäkin.
Valtiovarainministeriössä nämä ovat tulleet tutuiksi ja sen tietää jo etukäteen mitä nämä sanovat ja kirjoittavat sen enempää tutkimatta.

Äänestä

Taloustieteen Nobelin suomalainen professori Bengt Holmström on usein esiintynyt:

Kokoomuksen LEIPÄPAPPINA

Äänestä

JÄNTTI ON ESITTÄNYT:
Meillä on edellytykset tehdä reformi, joka samanaikaisesti saavuttaisi useita tavoitteita. Meillä on yhteinen instituutio, Kansaneläkelaitos, jonka kanssa jokaikinen Suomessa asuva henkilö on useassa eri elämänsä vaiheessa tekemisissä. Meistä jokaisella on “tili” Kelassa. Kela voisi kehittää maksupalvelun, joka mahdollistaisi paitsi tulonsiirron myös palkan maksamisen Kela-tilille ja maksukortin, jonka avulla tilillä olevia varoja voisi käyttää tavaroiden ja palveluiden maksamiseksi. Kela voisi myös tarjota tunnistuspalveluita.

(Tätä ei tietysti oikeistolainen maailma hyväksyne)

Kela kaikkile sopiva ja varsinkin eläkeläisille joita on jo yli mijoona.

Rahalla on ylinvalta, koska oikeistolla on enemmistö suomessa.

joo

Äänestä

Kyllä sinut tunnetaan.

Äänestä

Suomen talous ei kääntynyt kasvuun hallituksen toteuttamien menoleikkausten eikä sen läpi runnomien työmarkkinauudistusten ansiosta, taloustieteen professori Matti Tuomala arvioi.

Orpo viis veisaa tosiasioille, vaikka ne olisivat totta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


totta-tosiaan kirjoitti:

tutkijoilta, se oli syy miksi Jäntti palasi takasin ruotsiin.

Taloustieteen huippuprofessori Markus Jäntti kyllästyi Suomeen, irtisanoutui ja palasi takaisin Ruotsiin – ”Tutkimustiedolla ei ole täällä juuri mitään merkitystä”

Taloustieteen professori Markus Jäntti hermostui suomalaiseen keskustelukulttuuriin ja tieteen vähättelyyn. Kipinä Suomesta lähtöön tuli lopulta lukukausimaksuja käsitelleestä tilaisuudesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu