Sotkamon Silverin toiminta alkaa vuosikymmenten odotuksen jälkeen

Sotkamo Silverin hopeakaivos aloittaa toimintansa kuukauden kuluttua. Kaivoksen tuotantoajaksi on laskettu seitsemän vuotta.

– Kaivos menee maanpinnalta noin 450 metrin syvyyteen. Samankaltaiset kivilajit jatkuvat myös syvemmälle, ne tullaan tutkimaan seuraavan parin vuoden aikana, sanoo Sotkamo Silverin kaivoksen johtaja Arto Suokas.

Kaivoksen alueella on noin 25 kilometriä pitkä vihreäkivivyöhyke, joita on muuallakin Suomessa. Alueella tunnetaan noin parikymmentä malmiesiintymään.

– Peruskalliossa on sinkkiä, hopeaa, kultaa ja lyijyä. Meillä on valtaus ja varaukset koko alueelle, sanoo Suokas.

Toistaiseksi kylän neljäkymmentä vuotta odottama kaivos on tuottanut vain kuluja. Ensimmäinen rikasterekka lähtee liikkeelle maaliskuussa ja samassa kuussa Sotkamo Silver pääsee Suokkaan mukaan lähettämään ensimmäiset laskut asiakkaille.

Sotkamo Silverillä on kaksi myyntituotetta: hopealyijyrikaste, joka menee Rönnskäriin Kirkkonummelle ja sinkkihopearikaste, jota viedään Kokkolaan.

– Laitamme neljäsataatuhatta tonnia malmia rikastamon läpi, josta saadaan hopearikastetta reilu kaksituhatta tonnia. Eli yksi rekka viikossa. Sinkkirikastetta syntyy kahdesta kolmeen rekkakuormallista samassa ajassa, Suokas sanoo.

Viime vuonna Suomessa tuotettiin yhteensä 85 000 kiloa hopeaa. Pelkästään Sotkamo Silverin vuosituotanto tulee olemaan noin 45 000 kiloa. Tuotannon alkaessa hopeakaivoksella on noin sata työntekijää.


https://yle.fi/uutiset/3-10612460?fbclid=IwAR0mSFv8brY1z1e5eA_MtSaNKI8KcuQiAFohYeqNJSyNiNMIUQKbBlGSC-o

24

811

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikkimalmitpois

      hopeakaivoksen ympäriltä voi louhia malmia, jopa 40 km päästä rikastamosta. vepsäjärven takana olisi tutkimatonta kulta-uraanialueita.

    • tiemies

      pitääköhän sotkamo silverin rakentaa suora tieyhteys etelään. muutamia satoja metrejä uutta tietä helpottaisi kulkua valtimon suuntaan. maanomistajat varmasti suostuisivat.

    • kyaniitti

      onkohan kansallispuistossa louhittavaa kyaniittia. kaivoslupa sallii myös louhinnan kansallispuistossa.

    • Ura-Ani

      Uraania sieltä löytyy. Kohta Tipakselaiset loistaa pimeässä.

    • mitalisti

      Hoppee on häppee, vain kulta kelpaa.

    • valkokultarakas

      kulta-palladiumkoru arvokas, valkokulta. kultana kannattaa kotona säästää. pankkikorko säästötilillä pieni, inflaatio syö säästöt.

    • tikittäväpommi

      Ja odotellaan sitten rekka rallia sekä ympäristö tärvelyä mielenkiinnolla.

    • juoma

      joko jätevesienpuhdistamo rakenteilla. kiire tulee.

    • tutkirikkikiisua

      tipasjärven alta kannattaa louhia rikkikiisua, kiisu voi sisältää arvometalleja. pyhäjärven kaivoskin.

    • uuttavaaankehiin

      Joutaa mokomaan tipakseen tehdä vaikka toinenkin kaivos ja kaikki talot lyödä sieltä maantasalle vaikka ilmapommituksella.!

    • sijoittajaminäkin

      Kannattaisko sijoittaa silveriin? olisi ylimääräisiä mehtärahoja.

    • mustaliuske

      mustaliuskekin kelpaa vaahdotusprosessiin. mustaliuskeet voivat myös sisältää jalometalleja.

    • syväkairaus

      kannattaa alkaa syväkairata muita esiintymiä, jotta tehtaalle riittää malmia.

    • neutraalivesi

      kohta virtaa vettä koivupurossa kaivoksen ansiosta. luonnonvirtaama 3-4 kilometrin matkalla muutoin olematon. tällä matkalla päästöt saostuvat puron pohjaan. järviin asti tuskin päästöt vaikuttavat.

    • Hakkumake

      Hyvä että homma lähtee käyntiin!

      • Anonyymi

        Sotkamo Silveriä johtavat huijarit. He tekivät sen taas:

        Sotkamo Silver AB:n hallitus on päättänyt varsinaisen yhtiökokouksen 11. huhtikuuta 2019 myöntämän valtuutuksen nojalla toteuttaa korkeintaan 4 200 000 osakkeen suunnatun osakeannin 3,60 ruotsin kruunun hintaan osakkeelta.

        Osakkeiden merkintäoikeus on annettu, osakkeenomistajien etuoikeudesta poiketen, rajoitetulle määrälle ammattimaisia sijoittajia, jotka ovat etukäteen ilmaisseet kiinnostuksensa merkitä osakkeita....


    • Anonyymi

      Tuleeko tästäkin talousvaikeuksissa kamppaileva kaivosyritys

    • Anonyymi

      Kovin vähän työpaikkoja tarjoaa tämä firma...

    • Anonyymi

      Millaset palkat on Silverillä?

      • Anonyymi

        Muuta tiijä mutta irtisanomisajat melko lyhkäsiä Silverissä...

        Pörssitiedote:
        Tukholmassa 24.5. 2019, kello 12:30.

        Tytäryhtiö Sotkamo Silver Oy:n hallitus ja toimitusjohtaja Arto Suokas ovat sopineet, että Arto Suokas jättää tehtävänsä tytäryhtiön toimitusjohtajana. Hän eroaa tehtävästään välittömästi. Tytäryhtiön hallitus on nimittänyt tytäryhtiön toimitusjohtajaksi COO Erkki Kurosen, 24.5.2019 alkaen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muuta tiijä mutta irtisanomisajat melko lyhkäsiä Silverissä...

        Pörssitiedote:
        Tukholmassa 24.5. 2019, kello 12:30.

        Tytäryhtiö Sotkamo Silver Oy:n hallitus ja toimitusjohtaja Arto Suokas ovat sopineet, että Arto Suokas jättää tehtävänsä tytäryhtiön toimitusjohtajana. Hän eroaa tehtävästään välittömästi. Tytäryhtiön hallitus on nimittänyt tytäryhtiön toimitusjohtajaksi COO Erkki Kurosen, 24.5.2019 alkaen.

        Ihmejuttu että Artolle tuli äkkilähtö, kertooko se . että homma ei olekkaan niin yksinkertaista kuten on annettu ymmärtää


    • Anonyymi

      Taetaa olla katinkultaa siellä luolassa se ei rikastuta sotkaamoo päin vastoin köyhyyttä lissee

    • Anonyymi

      Joko on pioliotusaltaat valamiita tipaksella? Siitä se lähtee!

    • Anonyymi

      Hei kaikki juntit , nyt rahaa takomaan , osaketta ostamaan , mutta mietikääpä pässit montako euroa kyseinen virma on tulosta tehnyt, - merkki ei ole hyvä pisneksen merkki

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      51
      2499
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      1612
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      83
      895
    4. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      97
      885
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      59
      808
    6. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      741
    7. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      163
      740
    8. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      59
      722
    9. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      42
      719
    10. Kannan sinua mukanani

      Aina sydämessäni ❤️ Niin kauan kun henki pihisee ja veri virtaa suonissani, niin olet osa minua tavalla, josta olen kii
      Ikävä
      28
      655
    Aihe