Yllätyshäät

Suunnittelija

Hei, olen mieheni kanssa suunnittelemassa yllätyshäitä. Ostimme juuri talon, ja ajattelimme yllättää vieraat tupareissa menemällä samalla naimisiin. Emme siis mene ensin maistraatissa, vaan pappi tulee kotiimme. Onko kellään kokemusta samanlaisesta tilanteesta? Miten juhlan pystyisi järjestämään mahdollisimman vaivattomasti?

3

1837

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pastorin.neuvo

      Olen pappi. Jos häät järjestetään niin, että vieraat eivät tiedä odottaa häitä, järestelyjen pitää olla kutsun mukainen. Jos on kutsuttu tupaantuliaisiin, ei tule olla muuta kuin tupaantuliaistarjoilu ilman suurempia kommervenkkejä.

      Jos toimii toisin, osa vieraista tuntee olevansa kiusautuneita, kun eivät olleet valmistuneet häihin. Osa on joka tapauksessa kiusautuneita. Häät eivät ole muutenkaan sopivat yllättämiseen. Häät vietetään arvokkaasti joko hiljaisuudessa, pienellä porukalla tai suurella.

    • jokaiselleon

      Järjestätte tuparit, kuten olette suunnitelleet. Kutsutte ihmiset paikalle esim. 14.00.
      Paikalle tulee pappi niin, että teidät voidaan vihkiä esim. 14.15. Tällöin suurin osa vieraista on saapunut.
      Seurakunnan kanssa pitää toki hoitaa ennalta esteiden tutkinta yms. Siihen on hyvä varata pari viikkoa aikaa.
      Pappi kyllä neuvoo.

    • pihistelijä1989

      VINKIT MAHDOLLISIMMAN HALPOIHIN HÄIHIN:

      - Kutsu häihin vain ne tärkeimmät. Vieraita ei ole pakko olla satoja vaan yksi kourallinenkin riittää aivan hyvin.
      - Juhlien tarjoilut voi hoitaa itse (sukulaiset tai ystävät avuksi).
      - Hääkuvat voi ottaa se tuttava, jolla on paras kamera.
      - Monia asioita voi lainata, vuokrata ja tehdä itse häitä varten.
      - Teräksisiä ja hopeisia sormuksia saa muutamalla kympillä. Sormeen voi myös tatuoida sormusta muistuttavan rinkulan.
      - Kaikkein yksinkertaisimmat ja halvimmat häät on jos niihin ei kuulu juhlintaa lainkaan vaan pelkkä vihkiminen esim. maistraatissa.
      - Häämatkalla voi käydä esim. lähiöpubissa tai Tallinnan risteilyllä.
      - Hääyön voi viettää kotona tai jonkun tuttavan hääsviitiksi naamioidussa vierashuoneessa.
      - Hääpukujen ei tarvitse olla hääpukuja. Naimisiin voi mennä tennareissa, farkuissa ja hupparissakin.
      - Hyödynnä kirpputorien tarjontaa.
      - Hääkampauksen ja meikin voi morsian tehdä itse.
      - Kukat voi poimia luonnosta tai ostaa marketista.
      - Huomenlahjaa ei ole pakko antaa.
      - Hääjuhlat voi viettää omassa kodissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      178
      3045
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      299
      2709
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1768
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      50
      1667
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      39
      1541
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1326
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1229
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1198
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      390
      1182
    10. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1073
    Aihe