Vanhan Luupään 411 1600 SSS näkyy muutaman suomalaisen rallin tuloksissa tuona vuonna . Ainakin neljä autoa ollut yhtaikaa samassa kilpailussa, Hankis helmikuussa 1967, aikansa tunnetuilla suomalaisilla kuskeilla. Mallia ei koskaan kai myyty Suomessa, oliko nuo jotain tehtaan testausta ja autot palautettiin Japaniin?
Olipa kolme suomalaista noilla Acropolisrallissakin 1967.
Joskus aikanaan selannut vanhat VMt läpi, ei ole jäänyt mieleen että noista olisi silloin ollut lehdessä juttua.
Eikä nyt sekoiteta keskusteluun uudempaa laatikkokoppaista 1600 SSS, 510.
68-69 neljä eri suomalaista ajoi muutamia kisoja 2 lit Fairladylla, mutta sekin on toinen juttu.
Datsun 1600 SSS 411 Suomen ralleissa 1967
21
1292
Vastaukset
- 100A
Vähä namu takapotkuinen ässä!
- Anonyymi
Katto pirua tuossa yksi : http://topclassiccarsforsale.com/datsun/239896-1967-datsun-rl411-sss-411-bluebird-1600.html
- Anonyymi
Hyvä peli , takatukivarret vain mätänivät helposti.
PL510- Anonyymi
Kuinkahan rauta mätänee?
- Anonyymi
Outoa että tukivarret oli puuta. Metalli ei mätäne.
- Anonyymi
Telkkarissa tuli joskus sarja ”Jenkkilän Japsiautot” ja siinä esiteltiin tällainen Datsun 411 SSS joka oli jopa kaksiovinen...
- Anonyymi
Jay Lenolla on tällänen Datsuni, Youtubesta löytyy videota.
- Anonyymi
Ai niitäkin oli 2-ovisena, 510 oli sekä sedanina että coupena - suomessakin oli jo 80-luvulla yksi sedan, muistaakseni Kanadasta tullut.
- Anonyymi
EIKS KARPO AJANU DATSUNILLA JOSKUS V 1966 TAI 1967
- Anonyymi
Datsun Bluebird oli ensimmainen auro jota tuotiin Japanista Eurooppaan. Suomi oli ensimmainen maa. Ensimmaiset 700 autoa vaihdettiin pulp'iin eli selluun!
2v myohemmin Korpivaara alkoi tuoda Toyotaa.
Tiedot loytyy Goglaamalla.- Anonyymi
Koska?
- Anonyymi
Toyota Crown se olikin kestävä, ja oli luupääkin eli Bluebird kestävä,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toyota Crown se olikin kestävä, ja oli luupääkin eli Bluebird kestävä,
Tyylikäs
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tyylikäs
Aina digannut
- Anonyymi
EIKS KARPOLLA OLLU DATSUN JOSKUS 60-L LOPUSSA
Eikö se Luupää ollut Ensio Itkosen ENS-10?
Autokoulu Häkkisellä oli Luupää rek.no. AAS-1. ; )
- Anonyymi
Takapään helposti mätänevät kolmiotukivarret olivat siis heikko paikka, eikä moottorikaan ollut kovin vetävä mutta sittenhän tuli SSS-malli , jossa puristussuhde oli nostettu 9,5;een ja SU-kaasarit.
- Anonyymi
Osa porukasta sekoittaa tähän uudempaa 511 koria ja meilläkin myytyä "Sössöä".
411 mallissa tukivarsina toimivat pitkittäiset lehtijouset...
Tosin 411 SSS taka-akselista ei ole tietoa.- Anonyymi
Upea peli
- Anonyymi
http://japanesenostalgiccar.com/wordpress/wp-content/uploads/2018/09/048-BH6714_Datsun-Bluebird-411-SSS-Auto-Shiro.jpg
kyllä siellä ihan lehtijouset näyttäisi olevan
- Anonyymi
Niin kuin joku aiemmin kirjoitti Karpolla olleen tuollainen luupää. En tiedä omistiko hän sen mutta kilpaili sillä kuitenkin. Omin silmin näin hänet tuon auton kanssa Mänttä 200 ajon katsastuksessa. Jollen väärin muista, oli näitä autoja silloin Mäntässä hänen lisäksi parilla muullakin kilpailijalla. Väriltään punainen ja teki pikkupoikaan vaikutuksen.
Mutta oliko tyyppi 411? Rohkenen väittää sen olleen 413.
Karpo löytyy tuolla autolla Suurajojen lähtöluettelosta kuten myös tuloksistakin luupää 1600SSS:llä.
Nämä kaikki 60-luvun lopulla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1904228Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1123743Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma443259Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest222577- 1902355
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu321541- 1001330
Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1421241Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja251214Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt691078