Elisa-laajakaistan

itseasentaja

Kelpaako VIA VT6105 Rhine III Fast Ethernet Adapter Elisan laajakaistan Ethernet-verkkokortiksi? Entä mikä mahtaa olla tämä toinen koneestani löytyvä verkkokortti, 1394-verkkosovitin, voiko sitä käyttää?

Ja onko oikea paikka modeemin kytkemiseen koneeseen (Medion-koneeni ohjekirjan mukaan) "Fast-Ethernet verkko (RJ-45, 10/100 Mbit)"? (Muuta ei itse asiassa ole, koska HomePNA-yhteyttä varten on käytetty yksi verkkokorttipaikka, toki sen voi poistaa.)

Tarina itseasennuksesta:

Vaihdoin Elisan laajakaistaan ja valitsin itseasennuksen. Soitin tänään sinne kysyäkseni, että saako kytkennän yhtään nopeammin, kun tarvitsisin yhteyden työasioiden hoitoon. Ja sieltä osattiin iloisesti kertoa, että hei, sehän on jo kytketty! No minä sitten ryntäsin hakemaan etusetelillä adsl-modeemia Mäkitorpasta.

Kotona ryhdyin asennuspuuhiin ohjekirjan kanssa "&#%"&"%&"&" Vihreää valoa paloi modeemin power ja ethernet-kohdissa, mutta dsl oli pimeänä, niin kuin kaikki muutkin. Tutkin manuaalin ja kytkennät ja asetukset - yhteyttä ei ollut. Soitin tukeen uudestaan (tunti pimpelipompelimusiikkilinjalla), ja toinen ihminen osasi kertoa, että hei, asennus on vielä kesken... ; )

6

522

Äänestä

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tutustunut noihin
    • Kelpaako VIA VT6105 Rhine III Fast Ethernet Adapter Elisan laajakaistan Ethernet-verkkokortiksi?

      Jos käyttöjärjestelmäsi tukee verkkokorttia suoraan tai löydät sille ajurit, niin sitten sen pitäisi toimia. Ulkoisen ADSL-modeemin ei pitäisi välittää verkkokortin mallista.

      Entä mikä mahtaa olla tämä toinen koneestani löytyvä verkkokortti, 1394-verkkosovitin, voiko sitä käyttää?

      Jaha, sitä taidetaan käyttää Windows XP:tä? XP:llä on mielestäni hölmö tapa lukea kaikki löytyvät FireWire-liitännät verkkosovittimiksi. Tuo 1394 viittaa siis FireWire-väylään.

    • Harski

      onko kysymys Elisan laajakaistasta ? Jos on tarkista adsl boksin konffaus ohjelmalla mikä on VCI arvo.Sen pitää olla 100.Piuha RJ-45 verkkokortista adsl boksiin ja pitäs toimia.

      • Harski

        Huomasin juuri että on Elisan laajakaista.Lukihäiriö.


    • poikanen

      ...elisan asennusohje levyke opastanut.Minä onnistuin ihan aloittelijana tuosssa joku aika sitten niillä ohjeilla.En muuten osaa neuvoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      97
      3450
    2. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      28
      1294
    3. 75
      1183
    4. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      72
      1030
    5. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      333
      999
    6. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      141
      843
    7. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      59
      804
    8. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      54
      729
    9. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      72
      721
    10. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      277
      720
    Aihe