Synnytystä odotellessa

Saturdayhey

Hei, onko muita joilla laskettu aika ovella ja mielessä pyörii lähes yksinomaan vain lähestyvä synnytys?

Itselläni nyt 37 5 ja sain painoarvion että vauva on jo 3,6 kg. Tuon kuultuani toivoisin synnytyksen alkavan viikon sisällä ettei vauva ehtisi kasvaa kovin paljon suuremmaksi enää..

Silti synnytys jännittää ja pelottaa.. Olen ajatellut että heti kun olo alkaa käydä kovin tukalaksi ottaisin epiduraalin, se on auttanut ennenkin minulla hyvin, ja koittaisin olla vain rennosti.. Ennen olen toivonut/yrittänyt luomusynnytystä mutten olekaan voinut sietää kipuja kun synnytykset on olleet vielä aika pitkiä, ja joutunut kuitenkin ottamaan sietämättömässä olossa epiduraalin.. Niin ajattelin jos ottaisin nyt epiduraalin ennen kuin olosta tulee sietämätön..

Ison vauvan synnytys tietysti jännittää/pelottaa myös.. Olen kuullut että voi jäädä olkapäistä jumiin ja aiheuttaa vammoja äidille ja vauvalle.. Tai joskus joudutaan tekemään sektio..sekin pelottaa enkä sitä toivoisi..

Olisi kiva saada vertaistukea ja vaihtaa ajatuksia muiden kanssa jotka jännittävät samaan aikaan h-hetken lähestymistä..

1

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saturdayhey

      Mulla oli supistuksia raskauden keskivälissä ja sain silloin sairaslomaa. On pitänyt ottaa rauhallisesti ettei syntyis ennen aikojaan.. Nyt sitten kun on koittanut liikkua ym.että alkais jotain tapahtumaan niin ei.. Tää on just tätä 😂

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      427
      3010
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      79
      2310
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      116
      1848
    4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      193
      1527
    5. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1502
    6. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1477
    7. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1455
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1358
    9. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1321
    10. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1307
    Aihe