Oletetaan henkilön (A) tai henkilöiden (A B) syystä tahi toisesta, joko omasta taikka jonkin muun kolmannen osapuolen (C) toimesta julkiseksi saattaneen kertomuksen, taikka jonkin muun sellasen teon tahi toimen, joka on oleva omiaan aiheuttamaan asiaan jollain tapaa liittyvälle, mutta syyttömälle osapuolelle (D) tai siihen kuuluvalle henkilölle tai henkilöille(E F) naurusta johtuvan kuoleman.
Voidaanko edellämainitunkaltaisessa tilanteessa osapuolet A, A B tai C kaikki yhdessä tai erikseen saattaa edesvastuuseen ja tuomioistuinlaitoksen sekä rikosseuraamusviraston toimeenpanemien oikeustoimien kohteeksi surmasta, taposta tahi kuolemantuottamuksesta sillä rangaistusasteikolla mitä Suomen laki kulloisestakin teosta raskauttavien asiainhaarain vallitessa kulloinkin määrää?
Kenen syy?
9
102
Vastaukset
Otaksuisin että nämä jätetään syyttämättä ja jopa tutkimattakin syystä , että on suuri vaara humoripohjaisten lisäkuolemantapausten äkilliselle nousulle alkaen jutun tutkijoista aina Tuomariin saakka.
Mutta pokkaa pitää olla , että itse tekijät eivät sorru nauramaan omalle vitsilleen , liiaksi , joten kuollen hekin.
Ellei sitten kutittamalla tuotettu kuolo ole kyseessä ?
Eipä tämä ollutkaan mikään yksinkertainen kysymys ..hmmm.- Psykopaatti
Tähän on todella yksinkertainen ja toimiva ratkaisu: Sinä hakeudut välittömästi hoidettavaksi johonkin suljettuun psykiatriseen hoitolaitokseen ja pyydät, että sinua ei ikina sieltä vapauteta
- Hajuherne
Haluaisiko avaaja imaista minun peräkaasua?
- ClydeFlyers
Hajuherne: En
Psykopaatti: En hakeudu
Kuten voimme noista kahdesta edellä olleesta vastauksesta ja niiden tasosta sekä asenteellisuudesta vahvasti päätellä tämä kuvitteellinen tilanne, joka avauksessa kuvattiin ei tainnut täysin kuvitteellinen ollakaan.
Alkaako olla kortisolitasot koholla jollain suunnalla? - eijärjenhäivää
Kyllä toi ihan Lampelan tekstiä on. Varmaankin tosi, mutta käyhän kuitenkin tarkistuttamassa itsesi lähimmässä handelspulaaketissa. Sieltä kyllä määrätään lääkkeet, joka lähtöön.
- Tjuristi
Kyllä syytteeseen pitäisi asettaa henkilöt K ja L, mutta myäs M ja N pitäisi tuomita pitkään vapausrangastukseen. Kaikki edellä mainitut ovat selvästi rikkoneet lakia siitä, kuinka sikoja tulee terhometsään ajaa.
- KLMN
Olen aina noudattanut kaikkia Suomen lakeja ja Lutherin vähäkatkismusta, enkä koskaan ole rikkonut rakennuskaaren 12. luvun pykäliä 1-4.
- Anonyymi
Sysmä marina niinhän siinä kävi että hintataso on sellainen ettei siellä köyhät syö helsingin hintatasoa että se siitä !
- Anonyymi
Tässä viestiketjussa kulminoituu se kaikki mitä suomalaisessa yhteiskunnassa vaaditaan ollakseen sivistyneistön jäsen ja kuuluakseen kukin yksilö yhteisvertaisesti osaksi omaa viitepiiriään tasavertaisesti kaikkien muidenkin läsnäolemattomien joukkoon olematta silti ilman vertaistukiryhmän johtorymän tai muun vastaavan liitoksen omaavan jäsenyhteisön osallinen tai muuten sen toiminnaassa mukana oleva tai sen sukulainen sillä poikkeuksella, että on kuitenkin perimiskaaren mukaan lähisukulainen tai siihen kuitenkin verrattavavissa oleva serkun kaima, niin älköön hantä kuitenkaan kuulla asianosaisena. Tämä kaikki kannattaa huomioida, kun viestin aloittajan mielenterveyttä joskus oikessa arvioidaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1507574Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2015564Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.344560KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa84176Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk753904Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,293554Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on122961Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1032864Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,702399Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1122285