Kenen syy?

ClydeFlyers

Oletetaan henkilön (A) tai henkilöiden (A B) syystä tahi toisesta, joko omasta taikka jonkin muun kolmannen osapuolen (C) toimesta julkiseksi saattaneen kertomuksen, taikka jonkin muun sellasen teon tahi toimen, joka on oleva omiaan aiheuttamaan asiaan jollain tapaa liittyvälle, mutta syyttömälle osapuolelle (D) tai siihen kuuluvalle henkilölle tai henkilöille(E F) naurusta johtuvan kuoleman.

Voidaanko edellämainitunkaltaisessa tilanteessa osapuolet A, A B tai C kaikki yhdessä tai erikseen saattaa edesvastuuseen ja tuomioistuinlaitoksen sekä rikosseuraamusviraston toimeenpanemien oikeustoimien kohteeksi surmasta, taposta tahi kuolemantuottamuksesta sillä rangaistusasteikolla mitä Suomen laki kulloisestakin teosta raskauttavien asiainhaarain vallitessa kulloinkin määrää?

9

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Otaksuisin että nämä jätetään syyttämättä ja jopa tutkimattakin syystä , että on suuri vaara humoripohjaisten lisäkuolemantapausten äkilliselle nousulle alkaen jutun tutkijoista aina Tuomariin saakka.
      Mutta pokkaa pitää olla , että itse tekijät eivät sorru nauramaan omalle vitsilleen , liiaksi , joten kuollen hekin.
      Ellei sitten kutittamalla tuotettu kuolo ole kyseessä ?
      Eipä tämä ollutkaan mikään yksinkertainen kysymys ..hmmm.

    • Psykopaatti

      Tähän on todella yksinkertainen ja toimiva ratkaisu: Sinä hakeudut välittömästi hoidettavaksi johonkin suljettuun psykiatriseen hoitolaitokseen ja pyydät, että sinua ei ikina sieltä vapauteta

    • Hajuherne

      Haluaisiko avaaja imaista minun peräkaasua?

    • ClydeFlyers

      Hajuherne: En
      Psykopaatti: En hakeudu

      Kuten voimme noista kahdesta edellä olleesta vastauksesta ja niiden tasosta sekä asenteellisuudesta vahvasti päätellä tämä kuvitteellinen tilanne, joka avauksessa kuvattiin ei tainnut täysin kuvitteellinen ollakaan.
      Alkaako olla kortisolitasot koholla jollain suunnalla?

    • eijärjenhäivää

      Kyllä toi ihan Lampelan tekstiä on. Varmaankin tosi, mutta käyhän kuitenkin tarkistuttamassa itsesi lähimmässä handelspulaaketissa. Sieltä kyllä määrätään lääkkeet, joka lähtöön.

    • Tjuristi

      Kyllä syytteeseen pitäisi asettaa henkilöt K ja L, mutta myäs M ja N pitäisi tuomita pitkään vapausrangastukseen. Kaikki edellä mainitut ovat selvästi rikkoneet lakia siitä, kuinka sikoja tulee terhometsään ajaa.

      • KLMN

        Olen aina noudattanut kaikkia Suomen lakeja ja Lutherin vähäkatkismusta, enkä koskaan ole rikkonut rakennuskaaren 12. luvun pykäliä 1-4.


    • Anonyymi

      Sysmä marina niinhän siinä kävi että hintataso on sellainen ettei siellä köyhät syö helsingin hintatasoa että se siitä !

    • Anonyymi

      Tässä viestiketjussa kulminoituu se kaikki mitä suomalaisessa yhteiskunnassa vaaditaan ollakseen sivistyneistön jäsen ja kuuluakseen kukin yksilö yhteisvertaisesti osaksi omaa viitepiiriään tasavertaisesti kaikkien muidenkin läsnäolemattomien joukkoon olematta silti ilman vertaistukiryhmän johtorymän tai muun vastaavan liitoksen omaavan jäsenyhteisön osallinen tai muuten sen toiminnaassa mukana oleva tai sen sukulainen sillä poikkeuksella, että on kuitenkin perimiskaaren mukaan lähisukulainen tai siihen kuitenkin verrattavavissa oleva serkun kaima, niin älköön hantä kuitenkaan kuulla asianosaisena. Tämä kaikki kannattaa huomioida, kun viestin aloittajan mielenterveyttä joskus oikessa arvioidaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1846
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1292
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      111
      952
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      772
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      771
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      731
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe