Saavun BKK kentälle keskiyöllä. Onko antaa vihjettä miten parhaiten Pattayalle hotelliin? Onko taxia edullisempaa tapaa? Hotelli ei järjestä kyytiä tuohon aikaan. Kiitos.
Keskiyöllä BKKsta Pattayalle?
nitetrip
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Taxit eivät tiedä eivätkä välitä, onko yö vai päivä. 1200 paateroo ei ole paha tuosta välistä, jonka alakerran counter-taxi maksaa.
Yöt on muuten mukavia kävellä eli laita laukku tulemaan carrierillä ja käpöttele perille. Aamun carrier on aiemmin perillä kuin hölkkääjä.
Tee niin kuin sankaripyöräilijä Matti Rämö. Ota fillari mukaan koneeseen ja ajele sillä Pattikselle. Pyörän kuljetus maksaa toki 80 eur, mutta sitä voi käyttää muihinkin matkoihin.
Piipahdat Rämön renkaanjäljissä Kamputsean kautta Vietnamiin ja palailet Laosin kautta takaisin. Ihan viikkoturrelta vaatii vähän säätöä, mutta onnistuu.
Taksilla niin ehdit vielä hakemaan naisen yöseuraksi walkkarilta.
Ei muuta kuin käsimatkatavarat mukaan ja sitten premium linen kautta nopeasti maahantulotarkastuksen läpi taksiin.
Meitsi ottaisi Suvan kupeesta hotellin ja menisin vasta seuraavana puolen päivän aikaan Pattayalle kun pääsee huoneeseen. Siinä on ainakin viisi halpaa ihan ok hotellia viiden minuutin taksimatkan päässä Suvasta. Suomesta jos lennän Bangkokiin, niin olen niin saakelin väsynyt ettei siinä paljoa tule mieleen naiset. Nukkua voi ihan hyvin siellä lentokentänkin lähellä ni seuraavana päivänä olet sitten kondiksessa. Kotoa Hki-Vantaalle 3 tuntia, auto parkkiin ja tsekkaamaan koneeseen menee 2 tuntia, 9 tunnin lento, Bangkokin kentällä tunti ja sitten 1,5 tuntia taksi. 16,5 tuntia menomatka yhteensä. En tiedä millaisia supermiehiä olette mutta meikäläinen on romuna tuon matkan jälkeen.
Se on kyllä vähän myöhä tulla Bangkokiin.
Itse olen joskus tullut iltakaheksalta Bangkokiin ja ehtinyt siitä vielä bussilla yheksitoista Pattayalle. Heti kun sain kirjauduttua hotelliin ja käytyä suihkussa vaihdettua vaatteet lähin baanalle puolilta öin ja löytyi vielä tyttö yöksi.
Toisen kerran saavuin Pattayalle iltayheksältä, heti kun olin saanut tavarat hotelliin, vaihtanu suihkun kautta vaatteet lähin lavataksilla soi kutoselle pikaiselle. Tarkoitus oli että käyn vain pikaisella, mutta hotellille päin palatessa päätin käydä kaljalla soi seiskalla ja kävi sitten lopulta niin että lähti toinen tyttö vielä yöseuraksi.
Kyllä sitä yleensä aina on tullut tyttö haettua jo ekana iltana riippumatta siitä kuinka väsyksissä on lennoista ja paljonko on univajetta.
Meitsi ottaisi Suvan kupeesta hotellin ja menisin vasta seuraavana puolen päivän aikaan Pattayalle kun pääsee huoneeseen. Siinä on ainakin viisi halpaa ihan ok hotellia viiden minuutin taksimatkan päässä Suvasta.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Katselin tuotakin vaihtoehtoa mutta kyllä ne ovat aika karmeita lääviä metelialueella kuvien ja arviostelujen mukaan. Toisen ehdottama taxi Pattayalle 1200 bahtia tuntuu paremmalta. Otan sit paremman 24/7 hotellin Pattayalta pariksi yöksi että palautuu taistelukunto.
On 30 vuotta kaukomatkaisusta joten perus asiatkin on opeteltava uudestaan :-) Onneksi on näitä foorumeita joista on apua.
30 vuotta matkaisusta ja taistelukunto palautuu, tuskin.
Pattaya on oikea matkaisu.
Olen tehnyt pari kertaa samoin silloin kun kone on tullut yöllä Suvaan. Taksilla patilaan. Muista ilmoittaa hotellille ensinnäkin että tulet aamuyöllä. Pahimmillaan käy niin että ovat peruneet varauksesi tai saat huonomman huoneen tilalle kuin piti.
Minulle on käynyt niin että olen ollut yliväsynyt sitten puoli kolme yöllä, enkä ole saanut unta. Sitten olen kiskaissut jonkun puolen litran viskin naamariin ja nukahtanut aamu viideltä. Herään sitten 11 aikaan ja väsyttää ihan vitusti ja olo on tokkurainen. Palelee ja on nälkä. Aamiainen menikin jo ohi joten silmät ristissä dallaamaan kadulle ja ravintolaan. Sieltä takaisin ja väsyttää ihan vitusti edelleen. Koetan nukkua. Herään ilta kuudelta. Piristykseksi otettava viinaa, kylpy ja sitten dödöt kainaloon ja puolikuntoisena radalle. Tein niin tai näin niin eka päivä perillä menee silmät ristissä. Tämä on tietenkin yksilöllistä. Kerro sitten miten kävi.