Mitä porukka on mieltä jos hautalammen kaivos tulisi 2021 niinkuin kovasti luppaillaan ?
Töitä ja työmiehiä okkuun!
mietteliäs
898
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jaa että oikkee mielpijettä kyselet.. No tok kerron sen..
Kaivost ei tarvita, paskovvaat ympäristön ja veronmaksajat siivovvaa jälet.
Uarteet matkovvaa mualimalen lähes ilimasiks, montoo työpaikkoo ei suaha ku keikkamiehet tuloo.
Ka vuokra asunno suap immeisii asummaa ja ruokakaupat myyntii lissee, siihe jiä okulaisiin sualis kaivoksesta...
Ka suphan tuota miettii ja huaveilla, pienii vuan silakat joulukaloiks.
Eikun saatananmoinen rähinä päälle ja syöttejä sinne tänne, että saadaan kaivoshommia tänne. Meillä on asuntoja ja toimivat palvelut täällä. Ymmärrän, että vastustajat löytyvät niiden luusereiden joukosta, jotka pelkäävät joutuvansa töihin vaikka siivousporukoihin, kun taitoa muuhun ei ole.
Paljonko on Polvijärven verotulot lisääntyny Kylylahden myötä?
Eipä mitään.
Keiikaukot muualta ja voitot menee ulkomaille. Ei edes Tuonosen palkkaa saada.
Mitä jää jäljelle?
Iso ja pitkä kuoppa paskoineen.
Ikävää, mutta totta.
Kerrot vähän mutta asiaa, ainoa tulo on keikkaukkojen ruokakauppareisut ja asunnonvuokratulot, alkuun muutama urakoitsija teki vähän alkuhommia..
Sama on kohtalo meillekin, aarteet menee ulkomaille ja paskat jää kiitokseksi meille...
Kiinnostavuus on mulla ainakin kaivokseen puhdas - 0
Näinhän se tietenkin on.
Mitä mieltä olet siitä kun outokumpulaiset "keikkaukot" tuovat Kylynlahdelta ostovoimaa kotikaupunkiinsa?
Se on vähäistä, mitä Outokummusta menee töihin kylylahteen. Mitäs sieltä päin käy kummussa, on ihan toisenlaista. Outokummussa on kaivosmiehiä omastatakaa, jos se kaivos yleensä tulee. Se on ainakin selvää, että ympäristö haitat lisääntyy. Töitä pitäisi olla, kun työttömyys on monenkin kohtalo. Olisihan piristysruiske kaupungille ja ihmisille.
Ei kannata mittään tehä. Ihan turhaa. Kuolema kohta korjaa kurjan. Hautaan mennään kaikki, eikä kaupunginhallitus mittään tee.
Jos tuollaisella asenteella ajattelee, niin ei varmasti töihin haluakkaan. Mitä se kaupungin hallitus tähän kuuluu, sillä töitähän on, mutta palkanmaksaja puuttuu.