Pitäisi tehdä muutama sandwich-levy ym. Onko kellään kokemusta käykö Finnfoam-levy täyteaineena ja polyesterihartsi vai pitääkö olla epoksihartsia?
Kestääkö Finnfoam polyesterihartsia?
9
3402
Vastaukset
- Lammari
Ei kestä. Pitää olla epoksia.
- routamatto
Routamatto kestää polyesteriä. On sopivamman paksuistakin.
- latt
Finfoamin voi eristää vesiohenteisella lateksimaalilla, sen jälkeen kestää laminoinnin.
- se.totuus
Vaikka kestäisi laminoinnin, ei siitä ole mitään hyötyä. XPS ei nimittäin toimi väliaineena, koska sen leikkausmuodonmuutos eli liukuma on aivan liian suuri siihen tarkoitukseen. Ts taivutuksessa kumpikin laminaatti joutuu erikseen taivutukselle, eikä kuten pitäisi, eli toinen laminaatti vedolle ja toinen puristukselle.
- Isoantilla
FInfoamia monasti löytyy kotoa paloina ja voi käyttää polyesterihartsin ja tavallisen maton kanssa, kunhan eristää, ettei sula. On myös huomattava, että tavallinen matto ei epoksin kanssa käy, vaan sopiva kangaskin täytyy erikseen ostaa. Riippuu tietysti myös rakenteen lujuusvaatimuksista. Onhan epoksin tarttuvuus vanhaan laminaattiin omaa luokkaansa. Sandwitch levyn tekemiseen ei kyllä käy epoksilla eikä polyesterihartsilla. Osta Divinycelliä.
- Remppaaja
Kiitos selkeistä kannanotoista!
Styrox ei myöskään kestä, mutta laminoin kerran styroxin päälle polyesterihartsia ja katkolasikuitua, kun olin aiemmin teipannut sanomalehtiparia pari kerrosta styroxin päälle. Sitten kesti. Näin syntyi 300-litrainen ponttooni.
- Lammari
Lateksia, sanomalehtipaperia..... Älkää vaan ruvetko rakentamaan tai korjaamaan veneitä noilla menetelmillä.
Tosiaan, luin huolimattomasti. Sanomalehtikikka ei sovi sandwich-rakenteeseen, koska tartunta finnfoamiin on huono.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1666414Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto755310Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143715Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213345Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1722672Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat742315Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12078Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271628Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191556- 981306