Suomi paras ostovoimaltaan

venäjävastakallisonkin

Ollaan tyytyväisiä. Venäläiset tienaa keskimäärin 400e kk. Eli kymmenen kertaa vähemmän kuin suomalainen. Siellä ruoka melkein yhtä kallista kuin meillä. Bensa 70 snt, mutta meillä se vastaisi, että olisi 7e litra. Meillä bensakin vain puolta kalliimpaa tai vähän allekin. Ostovoimaltaan suomalainen monta kertaa parempi kuin venäläinen. Venäjällä liha ja kana jopa kalliimpaa kuin Suomessa. Olutkin ei ole paljoa halvempaa ( venäjä 0,8e 0,5l, pick pay tarjous Rauma Pori 0,99e 0,5l)

1

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhalavaan

      Juu ja Viron Tallinnakin on jo ohittanut Suomen hintatasossa , ehkä muussakin elintasossa . Rupusakkia tässä ollaan ja vielä meinataan törsätä loputkin rahat , jotka kansalta saadaan kiristettyä Amerikkalaisiin sota lentokoneisiin 7-10 miljardia , turhuuteen . Sillä rahalla pistäisi koko Suomen maantieverkoston hyvään kuntoon moniksi vuosiksi eteenpäin ja työllistäisi Suomalaisia ihmisiä , eikä vain muutamia armeijan hinttareita kapiaisia sekä suurempia sotaherroja jotka eivät 70 vuoden aikana edes luovutettua Karjalaa ole onnistunut palauttamaan .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      98
      6248
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3627
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      179
      2289
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      238
      2149
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      182
      1848
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      290
      1644
    7. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1295
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      69
      1134
    9. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      120
      1080
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      1080
    Aihe