Moottoritien vasen kaista on OHITUSkaista

EiOoVaikeeta

Jos et ole ohittamassa hetkeen ketään ja oikealla on tilaa, siirry sinne ajamaan äläkä kerää jonoa taaksesi.

22

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juuri näin!

    • Opiskele

      7 § (29.4.1994/328
      Moottoritiellä on ajoneuvoa kuljetettava eniten oikealla olevalla vapaalla ajokaistalla. Jos ajokaistat on opastusmerkein osoitettu tarkoitetuiksi kukin tietylle liikennesuunnalle, saa kuljettaja kuitenkin käyttää olosuhteisiin ja matkan jatkamiseen parhaiten soveltuvaa ajokaistaa.

      Jos moottoritiellä on samansuuntaista liikennettä varten vähintään kolme ajokaistaa, saa kuorma-autoa tai yli seitsemän metrin pituista ajoneuvoyhdistelmää kuljettaa vain jommallakummalla kahdesta oikeanpuoleisesta ajokaistasta, jollei 5 §:n säännöksistä muuta johdu.

      Edellä kulkeva ajoneuvo on moottoritiellä ohitettava vasemmalta. Jos ajoneuvot kuitenkin ajavat jonossa tai käyttävät opastusmerkein tietylle liikennesuunnalle tarkoitettuja ajokaistoja taikka jos ohittava ajoneuvo käyttää linja-autokaistaa, on edellä kulkevan ajoneuvon ohi ajaminen oikealta ajokaistaa vaihtamatta sallittu.

      • tästä_lähdetään

        Ensimmäinen lause on perussääntö nro 1. Siitä voidaan poiketa tietyissä tilanteissa.

        "Moottoritiellä on ajoneuvoa kuljetettava eniten oikealla olevalla vapaalla ajokaistalla."


    • Dkdkfnbgngn

      Lahdenväylällä ihmiset ajelee kyllä keskikaistaa vaikka oikea on vapaa.

    • Kurikan_Kropsu
      • totuudensiemen

        Traktorikuskin ymmärryksen taso vastaa aika hyvin monen palstalaisten järjenjuoksun tasoa.


    • 3-6

      Aika yleistä näyttää olevan se, että oikealla kaistalla ajavan rekan tai bussin rinnalla iskee ahtaan paikan kammo ja vauhti putoaa liki samoihin kuin ohitettavalla, vaikka ainakin pitkäkilpisiä ohitettaessa kannattaisi lyödä jalkaa moottoritilaa kohden, ettei joku niistä repsottavista renkaista kajahda suoraan tupaan.

    • gjdtyiy

      Kyl määki yleensä, mutten aina joskus tulee ajeltua toisellakin kaistalla

    • Muista-tämäkin

      Ihan hyviä kommentteja. Lisäisin vielä senkin, että vasen kaista ei myöskään ole kaista, jolla saa/pitää ajaa reipasta ylinopeutta.

      Nyt välillä tältä tuntuu, kun lähtee ohittamaan edellä liikkuvia hitaampia rekkoja ja muita. Vaikka kuinka yrittää valita ohitushetkensä siten, ettei häiritsisi edes näitä ylinopeussankareita, niin vähänkin vilkkaammassa liikenteessä se on käytännössä jopa mahdotonta. Vaikka nopeuteni ohittaessa olisi jopa 125km/t, siis ylinopeus sekin, niin eiköhän siinä takapuskurissa roiku joku hermoheikko idiootti hetken päästä. Ja siirtyessäni takaisin oikealle kaistalle tämä onneton sujahtaa ohi jopa eri tavoin mieltään osoittaen.

      Vasen kaista on ohituskaista ja ohitusta varten, ei öykkäröintiä eikä kaahausta varten. Kyllä ohituksen tekeminen on sallittua ihan lain puitteissakin ja siihen on oikeus.

      Jokaisessa autossa on kaasupoljin, jolla voi säädellä nopeutta ja pudottaa sitä jopa sallitun nopeusrajoituksen mukaiseksikin ihan yhtä helposti kuin nostaa reippaaseen ylinopeuteenkin. Ja tätä voi vielä tarvittaessa avustaa jarrupolkimellakin.

      • JoustoMuutHuomioiden

        Älä sinä ala kotipoliisiksi, jokainen vastaa itse nopeudestaan ja toivottavasti kaikki ajavat muut huomioon ottaen ja tekevät tilaa nopeimmille ja toimivat risteyksissä väistämisjärjestyksen mukaan.


      • Juu_ei_
        JoustoMuutHuomioiden kirjoitti:

        Älä sinä ala kotipoliisiksi, jokainen vastaa itse nopeudestaan ja toivottavasti kaikki ajavat muut huomioon ottaen ja tekevät tilaa nopeimmille ja toimivat risteyksissä väistämisjärjestyksen mukaan.

        Muiden huomiointi liikenteessä tarkoittaa myös sitä, että laillista nopeutta ajavien on pystyttävä vuorollaan ohittamaan hitaampia. Kellään ei ole velvollisuutta erikseen tehdä tietä huomattavaa ylinopeutta ajaville. Ottaessasi vapauden rikkoa sääntöjä otat myös vastuun siitä, ettei se johda vaaratilanteisiin.


      • godearfjh
        JoustoMuutHuomioiden kirjoitti:

        Älä sinä ala kotipoliisiksi, jokainen vastaa itse nopeudestaan ja toivottavasti kaikki ajavat muut huomioon ottaen ja tekevät tilaa nopeimmille ja toimivat risteyksissä väistämisjärjestyksen mukaan.

        Millä tavoin se takapuskuriin kiinni tunkeva ylinopeusääliö ottaa muut huomioon?


      • Muista-tämäkin
        JoustoMuutHuomioiden kirjoitti:

        Älä sinä ala kotipoliisiksi, jokainen vastaa itse nopeudestaan ja toivottavasti kaikki ajavat muut huomioon ottaen ja tekevät tilaa nopeimmille ja toimivat risteyksissä väistämisjärjestyksen mukaan.

        Jos kiihkoltasi olisiteehtinyt lukea ja ymmärtää kirjoitukseni, niin olisit huomannut mistä on kyse etkä olisi tehnyt itsestäsi noin typerystä.
        Luepa siis uudelleen, kun rauhoitut. Ja palaa sitten kommentoimaan ja esittämään näkemyksiäsi....


      • oikeassa...olet

        Kirjoitat että: "Ottaessasi vapauden rikkoa sääntöjä otat myös vastuun siitä, ettei se johda vaaratilanteisiin."

        Tuo on totta. Tuohon voidaan viedä lisätä se että sääntöjen vastainen toiminta vaikeuttaa lisäksi ennakointia.


      • kooysi

        "Ottaessasi vapauden rikkoa sääntöjä otat myös vastuun siitä, ettei se johda vaaratilanteisiin."

        Tuo on hyvin sanottu. Valitettavasti vaan että ne, jotka ottavat vapauden rikkoa sääntöjä, eivät aina ymmärrä minkälaisia vaaratilanteita siitä saattaa syntyä.


    • ToyotallaTasapäisyyttä

      Kyllä nämä sääntösuomalaiset ovat ahdistuneisuus ja nöyriä ja suoraan sanoen vaativat lisää sääntöjä ja rajoituksia. Ilmeisesti niitä on mukava noudattaa ja kytätä muiden tekemisiä.

      • yhteisetpelisäännöt

        Yhteiskunta toimii sääntöjen mukaan. Joku kirjoitti joskus jotain tämän tapaista:

        Emme elä yksin tässä maailmassa emmekä voi itsekkäästi toteuttaa omia arvojamme, vaan meidän tulee noudattaa yhteisesti sovittuja eettisiä pelisääntöjä.

        Tuo pitää siis hyvin paikkansa myös liikenteessä ja liikennesääntöjen osalta.


      • law.and.order
        yhteisetpelisäännöt kirjoitti:

        Yhteiskunta toimii sääntöjen mukaan. Joku kirjoitti joskus jotain tämän tapaista:

        Emme elä yksin tässä maailmassa emmekä voi itsekkäästi toteuttaa omia arvojamme, vaan meidän tulee noudattaa yhteisesti sovittuja eettisiä pelisääntöjä.

        Tuo pitää siis hyvin paikkansa myös liikenteessä ja liikennesääntöjen osalta.

        Jees. Jos pyrkyy noudattamaan yhteiskunnan sääntöjä mahdollisimman hyvin, niin ei mene pahasti metsään.


    • anonyymi_gxR

      Mä tykkään, että vasen kaista on aivan turha. Sen voisi poistaa. Tulisi säästöjäkin.

    • selväasia

      Ja pysytään sitten myös siellä vasemmalla kun ohitetaan, eikä kiilata eteen kuin vähämieliset.
      Moottoritiellä ei pitäisi joutua jarruttelemaan hölmöjen ohittelijoiden takia.

    • Respe

      Muistakaa ennenkaikkea, TURVAVÄLI. Ei siis ajeta toisen perässä kiinni. Eikös juu.

      • Pysähtymisnopeus

        Ei kun kannattaa ajaa aivan perseessä kiinni, koska silloin törmäysenergia on pienempi johtuen pienestä nopeuserosta törmätessä. Kulkeehan junatkin vaunut toisissa kiinni. Eiks niin? Tärkeää on myös muistaa säilyttää oikea pysähtymisnopeus!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      148
      2503
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      180
      1748
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1598
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1583
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      1005
    6. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      80
      958
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      891
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      61
      856
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      188
      844
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      61
      818
    Aihe