Hyppingin myynti

Nakkilan kunta on myymässä Palvelukeskus Hyppingin Esperi Carelle. Viime päivinä on tullut julkisuuteen Esperin toimipaikkojen laiminlyönnit hoidon suhteen. Epäkohtia, valheita ja hoidon laiminlyöntiä on tullut julki. Onko tämä Esperin antama hoiva ja huolenpito sen tasoista, että kunta lähtee purkamaan hyvin toimivaa vanhustenhuoltoa ja sen osana olevaa Hyppinkiä. Esper on yksityinen hoitolaitos, joka tavoittelee voittoa. Kunnan toimintojen tavoite ei ole voiton tavoittelu. Havahtukaa päättäjät, kaikki tulemme vanhaksi ja tarvitsemme hoitoa.
12245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

makaat seittemättä päivää paskavaipoissas ilman että kukaan on edes kääntänyt toiselle kyljelle niin muistele sitten keitä olet äänestänyt vaaleissa.
Paikalliset losoperseet eustajat syö nahkiaista ja hoilaa karaokea ,kusevat sun niskaasj ja kunnan rahoituksella rakenuttelevat suojateilleen liikunatahalleja.Luulis saavan pesää vähemmälläkin =)
Näin höyssyntöyssyt ja aallot kiittävät sinua.

Älä unohda

Äänestä

Esperi Care hoitaa hommat. Myös ylemmät toimihenkilöt omistavat osakkeita, joten on varmaa
että vaippojen kulutus minimoidaan ja tarjottava kahvikin on korviketta.
Mikähän lienee Nakkilan valtuuston setämiehet kääntänyt tämän asian taakse?
Äänestyksessä sitten nimet rohkeasti esiin, nähdään ketä ei enää kannata äänestää?

Äänestä
  • odottelevat jo kieli pitkällään jakoon tulevia paikkoja hallintohimmeleihin.
    Tärkeätä on korporaatioiden hallinnossa istuskeleminen ja kokouspalkkioiden nostaminen,ei niinkään vanhusten hoidon turvaaminen.

    Äänestä

Kaikki vaan lihoiksi raha kaiken ratkaisee turhaa kiukutella kapitaalia vastaan siinä vain häviää varmasti.Seuaavaksi saa myydä sen uuden liikuntakeskuksen yksityisille sijoittajille siitä ei ole veronmaksajille muuta kuin menoja.

Äänestä
  • Hyvä ja inhorealistinen kommentti.Uuskommunismia puhtaimmillaan.
    Tanssut on tanssuttu ,eturivin höröhampaat ovat saaneet poseerata ja tästä eteenpäin kaikki on miinusmerkkistä,joten lihoiksi vaan.

    Äänestä

Nyt on paljastunut Attendonkin ongelmat. Ruokaa ei saa riittävästi ja lääkkeitä annetaan, mitä sattuu löytymään. Onko millään enää väliä. Esperin pomo kertoi, että firman voitontavoittelu syrjäytti hoitoasiat. Siis asukkaat unohtui , missä löytyy raja ahneudelle? Oisko tää yksityistäminen nyt jo näyttänyt oikeat kasvonsa.

Äänestä

Vakuutusjätti Ilmarisen moraali ei kestä Esperin touhuja, vaan miettii sijoitustensa pois
ottamista. Mites noin niin kuin Nakkilan valtuutettujen moraalin kanssa?
Jos olisin valtuutettu, tuntisin kylmän ringin kiristyvän siellä ahterin seudulla.

Äänestä

Kunnanpäättäjät taitavat olla puun ja kuoren välissä, hyppinki on sanottu olevan jo tiensä päässä, käyttökelvoton ja ei vastaa tätä päivää tiloiltaan, nyt pitäisi sitten löytyä rahat uuden laitoksen rakentamiseen Esperille varatulle tontille mikäli tämä ei tule Nakkilaan ja tee rakennusta. Jos kunta sen rakentaa niin taitaa kulua omat ja " varastetut" rahat kuten pruukataan sanoa, hyvä kunhan selviää tarpeellisen liikuntahallin ja muista entisistä veloistaan/ konserniveloistaan, ei niistä kunnan rivi-ja kerrostaloista paljon jää muuta kuin konsernivelkaa , purkukuntoisia niistäkin osa kuten jo tehtykin.

Äänestä

Päätöksenne oli hyvä ja toivottu. siitä kiitos.
Mutta ne ruusunpunaiset lasit pois silmiltä, ei tule Esperin kolme possua taloa rakentamaan.
Vaan tulee se pirun ruma pääomasijoittaja-susi paratiisisaarelta. Se haistaa suuret ikäluokat.

Äänestä
  • Päätös oli oikea,miinusta tullee siitä että ehkä vasta negatiivinen julkisuus toi oikeanlaisen lopputuloksen.
    Monessa asiassa Nakkilan kunta on tehnyt oikeanlaisiakin päätöksiä,joitain omia aikojaan ja joitain ehkä julkisuuden pakottamana..
    Millainen kohtalo mahtaa olla nykyisellä terveyskeskuksella ajan saatossa..myydäänkö jossain vaiheessa ja jos, niin mille sijoittajataholle.

    Äänestä

  • Vanhuskortteli on loistava ajatus. Kirkkoherra myy sopivaan hintaan lisää tonttia. Kortteliin
    pieni uimahalli saunoineen keskelle, niin jopa pelittää. Sitä voisi jopa markkinoida muualle.
    Terveyskeskuksesta voisi saneerata uuden Tähti Casinon, noin niin kuin vanhojen aikojen
    muistoksi. Nuo kun toteuttaa, niin täältä voisi poistua ikuisuuteen hymy huulilla.

    Äänestä

  • Kukkenheimikin nostaa päätään hieman eri mallilla eikä varmaan lopu ennekuin sellainen somistaa suomen kamaraa,eikä sitäkään muuta miksikään muualta maailmasta saadut kokemukset,miljardien arvoinen kankkulankaivo.
    Sama koskee yksityistämiskiimassa hallitusvirkoja kyttääviä kunnallispäättäjiä kuin "kansanedustajiakin".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ajankohtasta kirjoitti:

Nakkilan kunta on myymässä Palvelukeskus Hyppingin Esperi Carelle. Viime päivinä on tullut julkisuuteen Esperin toimipaikkojen laiminlyönnit hoidon suhteen. Epäkohtia, valheita ja hoidon laiminlyöntiä on tullut julki. Onko tämä Esperin antama hoiva ja huolenpito sen tasoista, että kunta lähtee purkamaan hyvin toimivaa vanhustenhuoltoa ja sen osana olevaa Hyppinkiä. Esper on yksityinen hoitolaitos, joka tavoittelee voittoa. Kunnan toimintojen tavoite ei ole voiton tavoittelu. Havahtukaa päättäjät, kaikki tulemme vanhaksi ja tarvitsemme hoitoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu