Osaako kukaan vene-expertti kertoa mikä etua tai haittaa näillä on tunneliin verrattuna ? Vaikuttaa videon perusteella aika tehokkailta eikä hintakaan aivan päätä huimannut. Perusteellinen asennusvideo löytyi samalta firmalta.
https://www.youtube.com/watch?v=3z3hLDqczjk&ab_channel=JetThruster
https://www.youtube.com/watch?v=3z3hLDqczjk&ab_channel=JetThruster
Vastaukset 14
Vanhimmat
Eli myyt näitä ruuttia? Ei ihan äkkiä löydy yhtään perustetta miksi tuo olisi a) tehokkaampi b) halvempi kuin saman työnnön kehittävä moottori ilman monimutkaisia letkuhässäköitä.
Oliko vene tai kipparilehdessä testi näistä muuta vuosi sitten ja todettiin monimutkaiseksi ja kalliiksi.
Eli ei jatkoon.
Ainakin yksi selkeä etu on siinä, että työnnön voi viedä hyvin pitkälle, jolloin momentti on suurempi. Se sopii myös hyvin ahtaisiin paikkoihin, mihin keulapotkuria ei saa. Suihkureikien vastus on myös paljon isoa tunnelia pienempi.
Ilmeisesti tuossa pärjää yhdellä pumpulla ja pitkillä letkuilla, jotka voi olla helpompia asentaa kuin erilliset keula- ja peräpotkurit. Lisäakkujen tarve potkurien lähellekin jää pois.
Oikeastaan jää kaksi kysymystä, toinen on tietenkin hinta ja toinen on virrankulutus/työntövoima. Keula- tai peräpotkuri on aika suoraviivainen laite, jossa ei ole putkihäviöitä. Ison potkurin ei myöskään tarvitse pyörin kovaa työnnön aikaansaamiseksi.
Tyrnävä on taas pihalla. Kymppimetrisessä veneessä saat ulostulon ehkä korkeintaan muutama kymmenen senttiä edemmäs. Letkuhässäkkä hukkaa hyödyn. Paras hyötysuhde tulee kun saman kokoinen/tehoinen moottori pääsee suoralla potkurilla työntämään ilman letkuja ja mutkia.
Asennus useimmissa veneissä miljoona kertaa vittumaisempi. Keulabunkkien alle nyt vielä pääse yleensä helposti käsiksi. Asenna jonnekin muualle iso moottori imuputkineen ja koko muu sotku kaikkien laipioiden ym. läpi. Poraa vene täyteen läpivientejä, kaikkiin hanat jne. jne.
....juu ei kiitos.
Ps. Düsselin messuilla katselin tuota systeemiä ja tivasin heikot puolet edustajalta. Tulihan nekin sieltä: kalliimpi kokonaisuutena ja lisäksi monimutkaisempi asennus.
Kiitos vastauksesta. Vene kuvassa taisi kyllä olla lähempänä 17 metriä pituudeltaan jossa on myös erillisen varastot keulassa ilman punkkia, jonne keula-asennus oli tehty mutta joo, avainpointit hokasit miksi ei jatkoon.
Entä tunnelin vastus verrattuna pieniin reikiin?
Ymmärrän että asennus voi olla jollekin vaikea, mutta minulle se olisi vain peruskauraa joten se ei ole minulle argumentti. Muutama kymmenen senttiä rungon kääntymispisteen etäisyyteen lisää momentia voi tarkoittaa kymmentä prosentia tehossa. Joihinkin veneisiin ei edes saa peräpotkuria mahtumaan järkevästi.
Kompastuskiveksi epäilen edelleen tehoa. Pinkan paksuus ei tule vastaan.
Jankuti jaa... no jos pinkan paksuus ei tule vastaan ja rakennat vaikka kuuraketin, niin riittävän tehokas pumppu vaan, niin kyllä tehoa löytyy. Mikä siinä sitten on ongelma? Ei mikään.
Tunneli voi myös lisätä työntövoimaa kymmeniä prosentteja! Useissa hinaajissa asennettu tunneli pää propulsioihin, että saadaan samoista tehoista enemmän siirrettyä veteen...
Tässä on Kipparissa ollut testi ja ehkä jotain muutakin mielenkiintoista:
https://www.hollandmarineparts.nl/download/press-releases
Tässä taas asennusvideo Dufour 36:een:
https://www.youtube.com/watch?v=7pPzvpngkHM
Tuossa kiinnittyy huomio erittäin kaukana keulasta oleviin suuttimiin. Ilmeisesti syynä on keulassa oleva vesitankki? Ehkä sen edessä olisi vielä ollut tilaa, mutta isojen putkien sinne saaminen lienee melko mahdotonta.
Myöskään mainosvideon katamaraanissa suuttimet eivät ole yhtään lähempänä keulaa kuin tavallisen keulapotkurin olettaisi olevan. Suuttimet vievät kuitenkin kohtuu paljon tilaa.
Esimerksi tämä 45 kgf keulapotkuri asentuu 250-500 mm leveään kohtaan rungossa.
https://www.vetus.com/en/manoeuvring-systems/electric-bow-thrusters/vetus-bow-thruster-45-kgf-12-volt-dc.html
Putken halkaisija 125 mm ja keskikohta 125 mm vesilinjan alla.
Mikä on 50 kgf Jet-Thrusterin minimiasennuslevys rungolle? Suuttimet ovat 50 mm ja tulevat 100 mm vesilinjan alle eli hiukan leveämpään kohtaan samalla etäisyydellä keulasta. Suutin, palloventtiili, letkukara ja letkun vaatima taivutussäde taitavat kyllä mennä jo yli 250 mm/puoli? Tietysti suuttimeen voi laittaa suoraan 90 asteen mutkan, mutta se lisää merkittävästi virtausvastusta ja heikentää suihkun työntövoimaa.
Hyötysuhteessa on hurja ero perinteisen eduksi. Jet-Thursterin 50 kgf versiossa on 6 kW sähkömoottori. Vetuksen malleilla 3 kW koneella saa 45 tai 55 kgf tunnelin koosta riippuen (125 ja 150 mm). 5,7 kW moottorilla saa jo 95 tai 125 kgf (185 ja 250 mm).
Vastuksessa tietysti vesisuihkuversio on parempi kuin tavallinen keulapotkuri. Tuossa 50 kgf versiossa 125 tai 150 mm putken sijaan on kaksi 50 mm reikää kyljissä ja yksi 90 mm reikä pohjassa. Vesisuihkuveriota pienempi vastus on ulostyöntyvässä keulapotkurissa, jossa ei ole kuin pienet saumat sen ollessa ylhäällä.
Ulostyöntyvän keulapotkurin saa asennettua aika keulaan. 55 kgf 3 kW malli vaatii leveän 224 mm reiäin pohjaan (voi olla V tai U). Sehän myös laskeutuu pohjan alle eli sen voi laittaa lähemmäksi keulaa veneissä, joissa keula olisi liian lähellä vedenpintaa muilla asennuksilla.
Taitaa laite puolustaa paikkaansa parhaiten peräpotkurina ja erityisesti silloin, kun mikään muu ei tule kyseeseen esimerkiksi peräsimen takia.
Katamaranin kohdalla herää kysymys pitäisikö hintaa verrata kahteen keulapotkuriin ja kahteen peräpotkuriin. Pelkän yhden keulapotkurin tilalle tuota tuskin kannattaa laittaa.
Eiköhän tuossa katamariinissa ole kaksi ellei peräti neljä erillistä systeemiä. Varmasti ei vesiputki mene rungosta toiseen.
Vertailussa on myös hyvä muistaa, että yhdellä pumpulla toteutettu keula- ja perävesisuihku ei toimi täydellä teholla yhtäaikaa molempina. Siis 50 kgf systeemi ei työnnä sekä perää että keulaa yhtäaikaa 50 kgf, vaan ehkä suunnilleen yhteensä tuolla voimalla. Sen sijaan perä- ja keulapotkurit toimivat yhdessäkin täydellä tehollaan ellei sitten virransaanti tuota ongelmia.
Moottoriveneissä peräpotkurin voi laittaa usein rungon ulkopuolelle (peräpeili, uimataso). Eiköhän ulostyöntyvän peräpotkurin voisi laittaa myös purjeveneeseen, jos sille oikeasti olisi tarvetta. Hyvänä vaihtoehtona voisi olla Yanmarin kääntyvä sail drive.
Joakim1 kirjoitti: "Mikä on 50 kgf Jet-Thrusterin minimiasennuslevys rungolle? Suuttimet ovat 50 mm ja tulevat 100 mm vesilinjan alle eli hiukan leveämpään kohtaan samalla etäisyydellä keulasta."
Minkä ihmeen takia jetin suutin pitäisi asentaa vesilinjan alapuolelle?!?
Sen suurin etuhan on juuri siinä että sen saa halutessaan vaikka metrin vesilinjan yläpuolelle jos niin korkea asennut olisi jostain syystä tarpeen. Tällöin se saa lähes keulaan, eikä metrejä sen taakse. Yläpuolella ollessaan suuttimella ei ole kulussa ollessa vastusta ollenkaan, vaan ainoastaan vedenotolla on sitä.
Laiturilla olijat tai vaikkapa vieressä oleva meloja ei varmaankaan ilahtuisi kun saisi päällensä tuollaisesta 30 l/s 16 m/s tulevasta suihkusta (50 mm suutin 50 kgf työntövoima). Tietysti myös jonkin verran tehoa menee harakoille veden nostamisesta korkeammalle. Paras olisi juuri ja juuri veden yläpuolelle, mutta jo tuosta esittelyvideosta näkee, ettei kenkien kastuminen laiturilla olisi kaukana, vaikka suurin onkin veden alla.
Knoppitieto tavallisiin keulapotkureihin liittyen: 125mm putken halkaisija on sisämitta. Asennusohjetta aika pitkälle tavaamalla löytää asennusreijän halkaisijaksi 136mm. Mistäkö tiedän...
Gepardi on maailman nopein maaeläin.
Mistäkö tiedän...