mitä miltä nyppimisestä

Useita koirarotuja trimmataan nyppimällä. eli kiskomalöla karvat juurineen. Hanhia ei saa elävältä kyhniä untuvan saamiseksi, miksi koirat saa kyniä tietyn ulkomuodon saavuttamiseksi. Eikö saksiminen ajaisi saman asian, jos niitä koiria on pakko muotoilla.
5122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itse asiassa kaikkien rotujen kohdalla ei, esim joidenkin spanieleiden korvat melkein pakko nyppiä (ulkopuolelta) sillä karva niin silkinohutta, että todella helposti takkuuntuu ja siten vielä kivuliaampaa koiran kannalta.

Äänestä

Oikein tehtynä nyppiminen EI tee kipeää, toisin kuin hanhien untuvan repiminen tai vaikka ihmisen karvoituksen nyppiminen. Saksiminen ei todellakaan aja samaa asiaa nypittävillä roduilla, sillä se pilaa turkin laadun eikä todellakaan poista kuollutta karvaa elävän joukosta millään tavalla, ainoastaan leikkaa karvat, olivatpa ne kuolleita tai eivät. Ota ihmeessä asiasta selvää ennen kitinää.

Äänestä

joka on keksinyt karkeakarvaiset rodut. Ei sen nyppimisen tarkoitus ole vain ulkomuoto, vaan poistaa kuollut karva. Muilla koirilla vaihtuu karva 2 kertaa vuodessa, mutta karkeakarvaisilla ei. Siksi se pitäisi nyppiä 1-2 kertaa vuodessa, kun alta on puskenut uudet karvat tilalle. Joskus nähnyt kuvia, että koira ihan vereslihalla tämän nypinnän jälkeen, niin silloin homma on tehty liian usein ja/tai väärään vuoden aikaan ja nypittykin vielä tuoretta karvaa, joka ei ole ollut kuollutta. Silloin se on rääkkäystä.

Äänestä

KK-koira nypitään silloin. kun se on ns. kypsä. Oikein tehtynä se ei satu koiraan, MUTTA NYPPIMÄTÖN KARVVA HUOPAANTUU. TULEE TÄYTEEN TAKKUJA JA KOIRA KÄRSII SIITÄ.Kotikoirakin tulisi nyppiä, hieman karvanlaadusta riippuen, ainakin kerran vuodessa.

Äänestä
  • kampa ja harjan kerran pari viikossa käytettynä ja karvanvaihdon aikaan useammin ovat tehneet selvää takuista, ainakin näiden 40 vuoden aikana, kun koiria on ollut

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


luonnosta kirjoitti:

Useita koirarotuja trimmataan nyppimällä. eli kiskomalöla karvat juurineen. Hanhia ei saa elävältä kyhniä untuvan saamiseksi, miksi koirat saa kyniä tietyn ulkomuodon saavuttamiseksi. Eikö saksiminen ajaisi saman asian, jos niitä koiria on pakko muotoilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu