Kannattaa lukea teksti ajatuksella.
"Julkistaloutemme on käytävä armottoman kriittisesti läpi ja karsittava epätarkoituksenmukaisia menoja. Tämä koskee myös ja ehkä aivan erityisesti maatalouspolitiikkaa, jossa kunnostaudumme tällä hetkellä Euroopan avokätisimpänä tukien maksajana.
Maatalouden n. 7 miljardin euron tuotantokustannuksista voidaan kattaa tuotannon arvolla vain n. 4 miljardia euroa. Kotimaisia tukia maksetaan noin miljardi euroa, EU-tukia 2,1-2,6 miljardia euroa laskutavasta riippuen. Tuki tilaa kohden on siis keskimäärin uskomattomat 40-50 tuhatta euroa jokaisena vuonna.
Maatalouden omat tulot eivät siis likimainkaan kata tuotantokustannuksia, ja maataloustuottajat ovat oikeastaan virkamiehiä – veronmaksajien rahallinen tuki yhtä maatalouden työllistä kohden on uskomattomat 30-40 tuhatta euroa per vuosi.
Jokainen maatalouden työtunti keskimäärin alentaa kansantuloamme 2 eurolla."
"Julkistaloutemme on käytävä armottoman kriittisesti läpi ja karsittava epätarkoituksenmukaisia menoja. Tämä koskee myös ja ehkä aivan erityisesti maatalouspolitiikkaa, jossa kunnostaudumme tällä hetkellä Euroopan avokätisimpänä tukien maksajana.
Maatalouden n. 7 miljardin euron tuotantokustannuksista voidaan kattaa tuotannon arvolla vain n. 4 miljardia euroa. Kotimaisia tukia maksetaan noin miljardi euroa, EU-tukia 2,1-2,6 miljardia euroa laskutavasta riippuen. Tuki tilaa kohden on siis keskimäärin uskomattomat 40-50 tuhatta euroa jokaisena vuonna.
Maatalouden omat tulot eivät siis likimainkaan kata tuotantokustannuksia, ja maataloustuottajat ovat oikeastaan virkamiehiä – veronmaksajien rahallinen tuki yhtä maatalouden työllistä kohden on uskomattomat 30-40 tuhatta euroa per vuosi.
Jokainen maatalouden työtunti keskimäärin alentaa kansantuloamme 2 eurolla."
Vastaukset 38
Vanhimmat
Täyttä höpönhöpöä. Virheitä liian paljon.
Ekonomisteista+tarvitaan+vain+20%....loput+kirjoitteloo+tyhmyyksiä+kuten+aloittaja+taitavasti+osoittaa!
Maataloudetemme kokokuva pähkinänkuoressa
Jos nuo tuotantokustannukset on tuon 7 miljardii niin kenen taseisiin siis nuo rahat menevät ?
Onko toista moista toimialaa?
Jäämme mielenkiinnolla odottamaan seuraavan eduskunnan toimia julkistalouden kulujen vähentämiseksi.
Suurin odotuksin
Kannattamatonta elämäntavan ylläpitämistä
Vastikkeettomasti ihan ilmatteeks jaetaan ruokajonois kasseja täynnä maatalous tuilla halpuutettua ruokaa. Kyllä tuon on loputtava, tulee valtava kupru kansantuloon, vai mitä egonoomi?
Ruokajonoissa jaetun arvo on mikroskooppisen marginaalinen verrattuna maataloustukina jaettavaan rahamäärään.
Yhä lähempänä olemme tilannetta jossa maataloustukien vastikkeeksi odotetaan merkitsevää tuotantoa. Vähitellen lopuu pelkkä viljelijän elämäntavan tukeminen.
Tuottajat elävät julkisella tuella ja harjoittavat tappiollista maataloutta.
Pellervolaiset luoneet eräänlaisen arvoa tuhoavan — siis Suomea köyhdyttävän — sovhoosin.
Jokainen maatalouden työtunti keskimäärin alentaa kansantuloamme 2 eurolla.
Toisaalta jos ei olisi kotimaista tuotantoa niin eineet tuotaisiin ulkomailta, työllisyys ja kauppatase menisivät heikompaan suuntaan. Millä se tuontiruoka maksettaisiin, kun nytkin ulkomaanvelkaa on jo riittämiin? Ja mistä korvaavia työpaikkoja elintarvikesektorin työväelle? Mistä lisää vientituloja tuontiruuan maksamiseen?
Suomi ottaisi joka vuosi lisää velkaa, noin 13 miljardia, jolla se ruoka ostettaisiin ulkomailta.
Työttömiä tulisi noin 150 000 lisää kortistoon.
Hei, tämähän kuullostaa ihan demumeiningiltä. Ihmiset kortistoon niinkuin muutkin rehelliset suomalaiset...
Ei oo Pellervolaisten keksintöä, ihan täyttä Eeuuta ja sen halpahinta politiikka. sinne vaan Eeuuhun piti päästä, kun luvattiin halpa sapuskaa. SAK ja demujen tuotos tukihomma alkujankin, alko jo vuonna 1956 oikein yleislakon säestyksellä.
maataloustuet ei ole tätä päivää,
muutos on saatava,
niin turhaa on vetää elämäntapapuuhastelijoiden
kivirekeä perässä...
KELA tuet ei ole tätä päivää,
muutos on saatava,
niin turhaa on vetää elämäntapapuuhastelijoiden
kivirekeä perässä...
Nykymuotoinen kannattamaton alkutuotanto ei varmasti vahvista kauppatasettamme.
Jos kyseinen perustelu olisi pätevä, olisi tietysti viisainta kokonaan sulkea rajat. Silloin oltaisiin omavaraisia, joskin todennäköisesti nin köyhiä että nähtäisiin nälkää.
Kasvuolosuhteistamme johtuen , meidän ei ole oman hyvinvointimme kannalta järkevää pyrkiä ruokatuotannon ylijäämään.
Maatalous "työllistää" aivan liikaa työkykyisiä ihmisiä kannattamattomaan tuotantoon, joka vaatii veronmaksajain tukea. Meillä on ylipäänsä aivan liian vähän aktiivisiä työikäisiä työllisiä, jotta julkistaloutemme ( ml. osin maatalous) voitaisiin rahoittaa. Siksi ei auta yhtään, että osa näistä työllisistä sitoutetaan tehtäviin, jotka edellyttävät enemmän verotukea kuin jo pelkkä työttömänä oleminen. He voisivat työllistyä kannattavien toimialojen työtehtäviin, jolloin syntyisi aitoa positiivista verokertymää.
Nykymallinen maataloustukijärjestelmä on tosiasiassa verovaroista kustannettu maksuautomaatti, jolla taataan keskustapuolueen peruskannattajakunnalle kohtuullinen elintaso. “Virallisia” tarkoituksia, kuten elintärkeästä ja kohtuullisesta ruokaomavaraisuudesta huolehtimista, maaseudulla asumisen tukemista yms voitaisiin tehdä huomattavasti järkevämmin ja edullisemmin muun tavoin, mutta tällöin poliittinen hyöty ei olisi yhtä suora.
Kirjoitukessa hyvää on kappalejako, eipä muuta. Mikäs on tuo "kansantulo"? Lukisit myös mitää muut tänne palsatalle kirjottaa, niin viisastuisit ehkä vähän.
Suomalainen ruoka on hyvää ja laadukasta. Siitä kannattaa maksaa.
sun kerjääminen...
Ekonomistin näkökulmasta katsoen vastikkeettomissa tuissa ei järjen hiventä.
Skenarisoidaan sillä ajatuksella että kaikki elintarvikkeet tuotaisiin ulkoa eikä kotimaista tuotantoa olisi lainkaan. Mikä silloin olisi se korvaava vientituote jonka myyntituloilla maksettaisiin tuontiruoka? Ja mistä löytyisi töitä elintarvikesektorin nykyiselle työvoimalle jonka työpaikat häviäisivät? Ja jos töitä ei löytyisi niin mistä rahat heidän työttömyyskorvauksiinsa ja muuhun ylläpitoon?
MAATALOUDEN+TUOTTEETHAN+ON+3%+HINNASTA+TUON+OSUUDEN+VOISI+TUONNILLA+NOSTAA+10%+LOPPUTUOTTEEN+SIITÄ+KALLISTUMATTA
KAIKKIHAN+MUISTAA+KUN+VALIO+TOI+PÖPERÖIHINSÄ+LIHAN+SAKSASTA+JA+KEHUI+KUINKA+SIELTÄ+SAA+HALVEMMALLA+KUIN+SUOMESTA+LIHAA+OMISTAJILTAAN
NOUSIKO+TUOTTAJAHINTA+KUN+VALIO+PAINOSTETTIIN+KÄYTTÄMÄÄN+SUOMALAISTA+LIHAA...EI
TUOTTAJAT+ITKEVÄT+KUN+TUONTIJUUSTO+LASKEE+HEIDÄN+TUOTTAJAHINTAANSA+JA+VAIKEUTTAA+VALION+JUUSTOJEN+MYYNTIÄ
TEOLLISUUS+TUO+VILJAN+VAI+SUOMENSIJASTA+ULKOA+JA+JALOSTAA+SEN+TÄÄLLÄ+JOLLOIN+TYÖPAIKAT+EIVÄT+OLE+VAARASSA
AINOASTAAN+TEHOTON+MAATALOUS+ON+KATOAMASSA
TÄLLÄKIN+HETKELLÄ+KULUTETUSTA+RUUASTA+TUODAAN+PUOLET+ULKOA+JA+VAIN+KALLIS+KOTIMAINEN+RAAKAAINE+TÄYTTÄÄ+TOISEN+PUOLEN
JOS+MAATALOUS+LOPPUU+SUOMESTA+RUUANHINTA+LASKEE+NÄKEEHÄN+SEN+JO+NYT+LITDLIN+HINTATASOSTA
Vaan kun se ei mene tuolla tavalla. Jos kotimainen tuotanto loppuisi, niin kauppa takuuvarmasti toisi tuotteensa valmiina ulkoa. Ei varmaan kaikkea mutta kuitenkin valtaosan. Miksi kannattaisi rahdata tänne raaka-aineita kallispalkkaisella työvoimalla jalostettavaksi, kun valmiita tuotteita saisi ulkoa edullisemmin? Kotimaisuuskaan ei enää vetoaisi kuluttajiin kun raaka-aine olisi tuontitavaraa. Pystyisikö suomalaiset firmat kilpailemaan euroopan suurten elintarvikejättien kanssa?
Miksi vapaa palkkakilpailu ei toimi euroopassa?
Miksi Suomessa ei saa tehdä työtä ukrainan palkalla, jos Ukrainasta saa tuoda suomeen alhaisen palkka kilpailun ansiosta pakaste pizzoja?
Pelataan samoilla säännöillä
Yli puolet yritysten verokertymästä tulee Uudeltamaalta eli 32 miljardia.
Ei noin, vaan näin "Uudellamaalla sijaitsevat yritykset maksoivat viime vuonna veroja 32 miljardia euroa eli yli puolet koko verokertymästä". Suurellasalla suomalaisista yritykstä kotipaikka on Uudellamaalla, vaikka bisnes tapahtuu osin tai kokonaan muualla. Esimerkiksi Valiolla on kotipaikkana Helsinki, vaikka kyseisessä metropolissa navetta lienee harvinainen.
VIELÄKÖ JOKU PERSELÄPI KIISTÄÄ SEN ETTÄ VALIO MAKSAA HINTAA JOKA KATTAA TUOTANTOKUSTANNUKSET
TARVITAAN OIKEIN EKONOOMI KERTOMAAN TYHMILLE VALION AIVOPESTYILLE TUOTTAJILLE ETTÄTAPPIOLLA TUOTTAVAT
KE 9 MAALISKUUTA 2016 MAASTULLI KIRJOITTI NÄIN
"MAATALOUS TARVITSEE KRIISITUKEA HETI "
TOISAALTA SUOMISOHVA MYI LOPPUUNMYYNTI TUOTTEITA VARMASTI VUOSIKYMMENEN
OLISIKO MAATALOUDENKIN AIKA POTKAISTA TYHMÄT JOHTAJATYÖNTEKIJÄNSÄ PIHALLE NIIN ETTÄ PERSVAKOON KENKÄ UPPOAA
TAI PITÄKÄÄ SE RUIKUTTAVA TURPANNE VAAN KIINNI JA NAUTTIKAA OMISTAMIENNE FIRMOJEN MAKSAMISTA HINNOISTA
Valio maksaa tuottajille aivan hyvää käypä hintaa,
SE miksi se ei kaikille riitä, kannattaa katsoa peiliin, kaikki tuottajat vaan eivät ole ammattitaisoisia.
Se on aivan sama maataloudessa kuin muuallakin yritystoiminnassa,
toiset osaa toiset ei osaa.
MIKSI TÄÄLLÄ SITTEN ITKETÄÄN TUKIA SUU VAAHDOSSA JOS NÄIN ON
MAILMALLA VAAN OSATAAN TUOTTAA
SUOMEEN VERRATTUNA SIELLÄ ON SIIS AMMATTITASOISET TUOTTAJAT
Ei maataloutta tule verrata yritystoimintaan.
Maatalous on joka toimijansa kohdalla pelkkää tukiaistaloutta jossaa enemmistön tavoite ei ole edes tuotanto vaan oman elämäntavan ylläpitäminen
Kuten puolassa?
ja kaiken lisäksi maataloustuotteita viedään ulkomaille, siinä mukana menee EU ja suomen valtion tukia ja kaiken huippuna vielä suomen valtion antamaa mainosrahaa.
Miljardi vuodessa menee ulkomaan viljelyn tukeen vuodessa suoraa verotukea EU: kassan kautta.
Millä muulla-alalla valtio tukee ulkomaan kilpailua omaansa vastaan?
Kyllä se nyt vaan on niin ettei jatkuvaa tukea tarvitsevaa elinkeinotoimintaa ole järkevää ylläpitää nykyisessä laajuudessaan.
Seuraavalla hallituksella tulee oöemaan töitä maataloustukijärjestelmän perkaamisen aloittamisessa.
EUn linjaukset tukien vähentämisestä katalysoivat tätä.