Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Kun erektio pettää...

En pikaisesti katsottuna löytänyt tätä koskevaa aihetta vanhoista, mutta anteeksi jos katsoin huonosti...

Olen seurustellut poikaystäväni kanssa jonkin aikaa ja kun ensimmäisen yhdynnän aika tuli ja hän oli työntymässä sisääni, niin erektio petti. (Näin tosin kävi jsokus aikaisemminkin kerran kun emme kuitenkaan olleet etenemässä yhdyntään saakka).

No, tällainenhan saattaa ottaa miehellä todella koville, kuten meidän tapauksessamme kävi. Pettymys siitä, että se ensimmäinen kerta meni pilalle piti hänet maassa yli vuorokauden. Mietinkin nyt miten tällaisessa tilanteessa on paras menetellä / mitä sanoa? Tai mitä ei kannata sanoa?

Erityisesti miehen näkökulmaa olen siis vailla, koska naisena ei välttämättä ajattele asiaa ihan samalla tavalla kun sitä ei voi oman kroppansa kautta kokea. Ja ehkä (?) olen epätavallisessa asemassa kun en ennen ole törmännyt tällaiseen tilanteeseen - ainakaan niin että yhdyntä olisi jäänyt kokonaan tapahtumatta tai että mies olisi ollut NIIN maassa.

Vinkkejä ja/tai kokemuksia??
102111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Moro!

Itelläni kävi juuri samalla tavalla ja vasta muutaman yirityksen kuluttua onnistui. Eka kerta on miehelle aina vaikea ja paineet on kovat. Paineessa ei kyllä kalu seiso joten pitää vaan yrittää rentoutua. Jos ette onnistu, pitäkää pieni tauko ja yrittäkää uudestaan. Itsekkin olin aikoinani tosi masentunut että mikä mättää ku ei seiso vaikka tekis mieli (eka kerta). Sitten eräänä päivänä se vaan onnistui ja positiivisen kokemuksen jälkene on mieli TODELLA iloinen ja pirteä. Nykyisin seksi sujuu huipusti ja kalu stondaa vaikkei aina haluiskaan! :) Olkaa kärsivällisiä ja kunnioittakaa toisia -- kyl se siitä!

Äänestä
  • Ongelmana ei ole ettei seisoisi, eikä ilmassa ole paineita. Olemme toistemme seurassa erittäin rentoja ja luottamus on vahva. Tottakai saatta ns. käydä paska tsägä, eikä 'pikkukaveri' haluakaan.

    Kaipaisinkin nyt etupäässä vinkkejä siihen, miten pystyn miestä piristämään tällaisen tilanteen sattuessa, ja miten voin saada hänet ymmärtämään etten koe pettymystä häneen vaikkei kaikki aina onnistukaan. Mitä tällaisessa tilanteessa kannattaa tai ehdottomasti ei kannata sanoa?

    Äänestä

  • tiina kirjoitti:

    Ongelmana ei ole ettei seisoisi, eikä ilmassa ole paineita. Olemme toistemme seurassa erittäin rentoja ja luottamus on vahva. Tottakai saatta ns. käydä paska tsägä, eikä 'pikkukaveri' haluakaan.

    Kaipaisinkin nyt etupäässä vinkkejä siihen, miten pystyn miestä piristämään tällaisen tilanteen sattuessa, ja miten voin saada hänet ymmärtämään etten koe pettymystä häneen vaikkei kaikki aina onnistukaan. Mitä tällaisessa tilanteessa kannattaa tai ehdottomasti ei kannata sanoa?

    Tässä vinkkejä:

    Jos pituuseronne ei ole kovin suuri, tehkää se suihkussa seisaaltaan, niin että nainen kumartuu eteenpäin käsi seinää vasten, toinen stimuloimassa klittaa. Lämmin suihku ja kuumat suudelmat sekä alistuva asento saattavat saada tosistondiksen päälle.

    Toinen tapa on polvistua sängylle ja antaa miehen hieroa kaluaan pyllynvaossa ja sitten nopsaan sisään. Tässä asennossa sinun pitää nostaa pyllyä sopivasti ja laskea omat hartiat riittävän matalalle, jotta miehen ei tarvi tuhlata aikaa asetellessa sua sopivaan kulmaan.

    Nämä ohjeet toimivat ainakin minulla. Uskoisin, että toimivat sinullakin.

    Äänestä

Että kyllä sä oot saamaton mies kun et naimaan kykene vaikka pillu olis kuin tarjottimella. Kun samalla uhkaat vaihtaa kovamelaisempaan,oikein kyrpyriin,niin miehellä sisu kasvaa ja hän treenaa seuraavaa kertaa varten,että varmasti pystyy.

Ja jos ei sittenkään kykene,niin kyllä sun ilman muuta kantsii todellakin vaihtaa miestä. Eihän siitä nyt elämästä mitään tule jos et miestä haarojesi väliin ollenkaan saa,eikä kalua pilluun. Kersojen saamisenkin ehtona on,että pitää edes niinä kertoina saada kalu tulemaan sisään.

Äänestä
  • justiina, säet taida yhtään tietää mistä puhut tai sitten vaat oot kokematon pelle joka ei ole munaa nähnytkään...



    tiina, kaipasit miehen neuvoa mutta sanon nyt naisena, että olet vaan niinkuin mitään ei olisi tapahtunutkaan ja hellit miestäsi, kun et ole asiasta moksiskaan, mies tietää että asia on sinusta ihan luonnollinen.
    - vai mitä mieltä miehet on?

    kokeilette myöhemmin uudelleen ja rauhallisesti ettei pikkukaveri säikähdä=)

    Äänestä

Kyllä toi asia on tosiaan arka paikka miehelle. Se on niin yllättävä, että sitä ei todella osaa odottaa kunnes se iskee puun takaa juuri ennen H-hetkeä. Koettu on. Mulla etenkin yhen illan jutuissa käynyt tosi tosi usein noin. Mutta suhteessa se on erillä tavalla sama riski. Siellä taas paine on erilaista, se on tärkeä hetki kahden ihmisen välillä jos on tunnettu pidempään ja sitten on seksin aika. Ei halua mokata ja miehellä valitettavasti se herkkyysmittari on säädetty siten et ei paljon oo pelivaraa kun jo alkaa pikkuveli tekee omia johtopäätöksiä vaikka itse vielä haluaisi.

Siinä kyllä vaaditaan naiselta ymmärrystä.

Sanoisin, että paras tapa naiselta suhtautua on kuitenkin siinä kohtaa avata suunsa ja sanoa, että (mikäli tunteita tosiaan on) asia ei haittaa ja että katsellaan uusiksi ku susta siltä tuntuu. Kunhan nainen ei vaan oo hiljaa! se on pahasta.. mies voi käsittää sen miljoonalla eri tavalla! naisen tulee olla ehdottoman aito tuossa tilanteessa miehelleen ja nimenomaan puhua, muuten väärinkäsitysten mahdollisuus on tavattoman suuri.

Se menee siten et sitten ku on tarpeeksi monta kertaa tullut lopahdus niin sitten siihen alkaa ikäänkuin tottua ja yhtäkkiä huomaa että seisoo kuin aisa ja sitten homma lähtee toimiin.. se vaatii vaan sen kokeilun ja epäonnistumisen reitin tarpeeks monta kertaa. joillain riittää 1 kerta joillain 5 tai enemmän mutta se tulee sieltä kun pikkuhiljaa huomaa, että on enemmän sinut tilanteen kanssa.

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta. Tämä oli tavallaan se mitä vähän hainkin.

    Silloin kun meillä poikaystäväni kanssa tuli tämä tilanne, niin tein juuri näin. En ollut hiljaa, vaan sanoin hänelle ettei se haittaa, että aina ei voi voittaa, että pidän hänestä AIVAN yhtä paljon 'no matter what', halailin, suukottelin, lohdutin jne. Mutta MIKÄÄN ei lohduttanut häntä vähääkään - koko tilanne vain ärsytti (ja ehkä nolotti) niin paljon. Sen takia mietinkin oliko tässä vielä jotain mitä olisin voinut tehdä tai sanoa - varsinkin kun se huono olo / masennus kesti vielä pitkälle seuraavaan päiväänkin. Mutta kai tässä tapauksessa poikaystäväni vain reagoi voimakkaammin kuin olisi tarvinnut.

    Äänestä

Tiina, ei sun miehes ole harvinaisuus. Itselläni on sillointällöin ollut ongelmia kullini kanssa, kun on pitänyt työntyä sisään. Mut kyrpä onkin alkanu lakkoileen. Ei se kivalta oo tuntunu, kun nainen olis kovasti halukas.
Silloin on kumppani ottanut ohjakset käteensä kirjaimellisesti. Ja suuhunsa. Eli nostanut kalun uudelleen ylös ja tullut ratsaille. On aloitettu todella kiihkeät hetket.
Siinä kulli jaksaa puurtaa...ja sit on juteltu ongelmasta rauhassa ja kumppani ymmärtää ongelman. Itsekkään en pysty selittämään miksi kalu välillä veltostuu ilman siemensyöksyä.
Mutta on vaan jaksettava ottaa se ylös ja nautittava siitä täysin pilluin!

Äänestä

Miehen seksuaalista käyttäytymistä hallitsevat ärsykkeet, jotka tulevat pääasiassa tuntoaistista ja näköaistista. Sen lisäksi siihen voidaan tietysti sekoittaa myös kuuloaistimuksia (partnerin äännähtelyt ja kiihottumista lisäävä keskustelu) ja makuaistimuksia (nuolemiset).
Jos partnerin kalu lerpahtaa, voi syy olla jokin alitajunnassa oleva mielikuva, tuntemus, aistimus tai entinen kokemus joka katkaisee jatkuvan kiihottumisen ja siihen liittyvät toiminnot. Jos halut on kuitenkin edelleen olemassa, niin nainen pystyy kyllä käsin ja etenkin suullaan palauttamaan tilanteen halutuksi. Pahinta on, jos tilanne keskeytyy, molemmat jäävät sängylle istumaan ja ihmettelemään ja vaimo tokaisee, että 'vai niin, taas tässä kävi näin...'. Sen jälkeen voi myös seuraavalla kerralla käydä samoin.

Äänestä

Hei Tiina! Kuvaamaasi tilanteeseen voi olla monta syytä. Yksi niistä voi olla "sotilaan impotenssi", eli mies on kaivannut niin kauan ja niin paljon, että tilaisuus toteuttaa toive ylittää voimavarat. Silloin ei auta muu kuin olla vaan mukavasti yhdessä, välttää ponnisteluja ja harrastaa kaikkea sellaista mikä ei vaadi erektiota. Rento seksi on parasta, ja kyllä se siitä taas rupeaa ärhentelemään!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiina kirjoitti:

En pikaisesti katsottuna löytänyt tätä koskevaa aihetta vanhoista, mutta anteeksi jos katsoin huonosti...

Olen seurustellut poikaystäväni kanssa jonkin aikaa ja kun ensimmäisen yhdynnän aika tuli ja hän oli työntymässä sisääni, niin erektio petti. (Näin tosin kävi jsokus aikaisemminkin kerran kun emme kuitenkaan olleet etenemässä yhdyntään saakka).

No, tällainenhan saattaa ottaa miehellä todella koville, kuten meidän tapauksessamme kävi. Pettymys siitä, että se ensimmäinen kerta meni pilalle piti hänet maassa yli vuorokauden. Mietinkin nyt miten tällaisessa tilanteessa on paras menetellä / mitä sanoa? Tai mitä ei kannata sanoa?

Erityisesti miehen näkökulmaa olen siis vailla, koska naisena ei välttämättä ajattele asiaa ihan samalla tavalla kun sitä ei voi oman kroppansa kautta kokea. Ja ehkä (?) olen epätavallisessa asemassa kun en ennen ole törmännyt tällaiseen tilanteeseen - ainakaan niin että yhdyntä olisi jäänyt kokonaan tapahtumatta tai että mies olisi ollut NIIN maassa.

Vinkkejä ja/tai kokemuksia??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu