Hävetti olla porilainen kun kuunteli Kokoomuksen kansanedustaja Jaana Laitinen-Pesolan puolustelua siitä miksi Kokoomuksen toimesta lakiin ei aikanaan kirjattu demarien ehdottamaa minimihoitajamääräsuositusta. Se olisi maksanut hieman mutta taannut vanhuksille paremman hoidon, Kokoomuksen ansiosta kapitalistin ahneus voitti ja Esper antoi nyt kasvot kapitalistin ahneudelle.
Demarit ehdottivat mutta siihen ei suostuttu
TiinaKöö
15<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Eikö ne työt pitäsi mitottaa ja henkilökuntaa työmäärän mukaan. Ei sinne seisopaikkoja tarvitakkaan. Nythän tämä tilanne on ettei henkilöllä ole työtä kuin kaksi tuntia ja toisella 12 mtunnin työt 8 tuntiin. Tämä on todellisesta tilanteesta ääripäitä joita löytyy.
Molemmat saa saman palkan
Yksityinen vanhustenhoito perustuu vain ja ainostaan voittoihin ja niiden maksimointiin, asiakas on firmoille vain pelkästään se millä rahaa tehdään. Tämä pienempi hoitajamäärä on yksi tapa saada enemmän tuottoa vanhusbisnekseen sijoittaneille. Voiko kukaan patamustinkaan porvarii väittää että olisin väärässä?
Kerro lisää itsestäsi.
Tradeka tiedotti joku aika sitten " Esperi tulee olemaan mitä mainioin yhteistyökumppani sillä meillä on samat arvot ja tulevaisuuden suunnitelmat vanhustenhoidossa". Tradekan edustajistoon kuuluu politiikoista esimerkiksi SDP:stä Sanna Marin, Maria Guzenina, Eero Heinäluoma ja Vasemmistoliitosta Li Andersson ja Paavo Arhinmäki. Nyt he arvostelevat kaikkein eniten tuota mainiota yhteistyökumppaniaan.
Totta kai he arvostelevat.
He huomasivat ettei heillä olekaan samat arvot kuin Esperillä ja oikeistolla on.
Ei kai he nyt kehuakaan voi,
Yritystä pitää olla puheita piisaa yleesä kyllä
Ei kukaan voi olla niin tyhmä, että kuvittelisi vanhusten ja sairaiden sekä lastenhoidon olevan viisaampaa yksityisen voittoa tavoittelevan yhtiön kanssa.
Jos ajatellaan terveydenhoitoa yleensäkin, niin kovin heikoilla se potilas on sielläkin. Kyllä se rahan ja auktoriteetin valta näkyy sielläkin kovin selvästi. Kuvittelisi, että kipeä ja sairas potilas saisi asiantuntijoilta hiukan empatiaa osakseen, mutta harvinaistahan se on.
Lunta tulee, potilaat ei pääse sairaalaan.
Tärkeintä kuitenkin on, että ideologisista syistä mikään yksityinen firma ei pääse rikastumaan lumen tulon kustannuksella, joten yksityiseltä ei vasemmistolaisessa kaupungissa apua pyydetä.
Aurauskalustoon ei kannata investoida muutamaa lumipyryä varten koska kesällä lumi sulaa kuitenkin pois. Se on hivenen samaa kuin investoisi maanpuolustukseen ja sotaa ei sitten tulekaan.
Rahat voidaan käyttää sosiaaliseen tulonsiirtoon.
Demarit elikä (sossut) pettää aina jakavat kyllä toiselta pois mutta eivät itseltään koskaan anna mitään luusereita kaikki.
Ajat ovat muuttuneet.
Nykyään persut ovat pettäjiä ja luusereita.
Onhan persuissa tosin yksi työmies eli tämä siveydestään kuuluisa Putkonen.
Jaana tehy Ay -lakko kenraali he.
Sen lauluja laulat kenen leipää syöt.
En omista laulun lahjoja mutta kahden litran kassit löytyy tikunnokasta?
Siinä tosiaan sanonta "pukki kaalimaan vartijana" piti paikkansa.
Kokoomuslainen työntekijöiden ylin edunvalvoja.