Hynde on esittänyr tällä palstalla voimakkaita ja älykkäitä avauksi. Uskon, että Hyndestä saataisiin
ymmätäväinen ja puolueeton lainvartija tälle palstalle. Hän tunnistaa feikit ja varsinkin ehkäiseminen tuntuu olevan Hynden erikoisala.
Lähimmäisenrakkaus tuntuu olevan myös lähellä Hynden sydäntä. Hän osaa myös inhimillisillä kommenteilla keventää lähimmäistensä murheitten taakkaa. Ennen kaikkea hän on uskossaan puhdas.
ymmätäväinen ja puolueeton lainvartija tälle palstalle. Hän tunnistaa feikit ja varsinkin ehkäiseminen tuntuu olevan Hynden erikoisala.
Lähimmäisenrakkaus tuntuu olevan myös lähellä Hynden sydäntä. Hän osaa myös inhimillisillä kommenteilla keventää lähimmäistensä murheitten taakkaa. Ennen kaikkea hän on uskossaan puhdas.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Todellakin empaattinen mielikuva Hyndestä tullut.
Varmaankaan puoluettomuudesta häntä ei kukaan syyttäisi.
...vl. yhteisössä ollut tärkeä. Hän on osannut antaa meille vl. naisille aina oikean ja Jumalan sanaan perustuvan neuvon. Hynde ei ole meitä naisia jättänyt koskaan ongelmiemme kanssa tyhjän päälle Hynde on mies kehen minäkin voisin rakastua, niin väkeviä ja totuutta täynnä on Hynden kirjoitukset.
Tietääkö kukaan, kuinka hyndeen voisi saada yhteyttä.
Rakkain terveisin Katri.
avioliittoneuvojaa ja perheterapeuttia saat hakea - ja tuskin löydät sittenkään.
Laita Päivämieheen ilmoitus "Otetaan Hynde hyvään kotiin."
mutta sheriffin vaihto on aina silloin tällöin paikallaan.
Tämä palstahan on ihan puhdasta provoilua tai katkeraa vuodatusta. Mielestäni joku psykiatri sopisi hyvin tämän palstan seriffiksi.
**Tämä palstahan on ihan puhdasta provoilua**
Kyllä vanhoillislestadiolaisten opettama "vain me" oppi on varsinaista provoilua.
Tosin vaarallista sellaista.
Eihän sitä oppia kestä teurastajakaan...
Riippuvuudet provosoivista asioista... No, jääköön sanomatta.
"vain me" oppia ei olekaan
Kannatan! :D
Olen samaa mieltä, jälkikäteenkin.
sii hynde vl jos ei ole niin ei sovi sefuksi,, antaa vääriä neuvoja ..mutta jos on niin , sitten.
mutta mun mielestä nykyinen sefu on silti hyvä .
ei ole mikään helppo olla kaikille mieliksi,, eikä pidäkkään olla, vaativa tehtävä on sefun tehtävä.. ja varmaan henkisestikkin raskas
Bergeronnette on juuri oikea henkilö seriffin tehtävään, koska on saanut täällä negatiivista palautetta. Juuri näin pitää ollakin. Poliisi johon kaikki kansalaiset ovat tyytyväisiä, ei ole hyvä poliisi sanoi minulle kerran eräs vanha lainvartija. Virkavallan edustajalta siis vaaditaan ennenkaikkea hyvää itsetuntoa ja paksua nahkaa. Mikään psykiatri tai sielunhoitaja hänen ei tarvitse olla, vaan henkilö joka näkee missä rajoja rikotaan ja puuttuu siihen päättäväisesti mutta asiallisesti. Tällaiselle kuuntelija/auttajalle olisi kyllä kosolti töitä tällä vl-palstalla, mutta esim Hynde voi osallistua mielipiteillään keskusteluun ja pitää vaikka (maanantaisin tai tiistaisin) vastaanottoa täällä kaikille jotka kaipaavat ystävällistä kuuntelijaa ja ymmärtäjää.
Jokainen varmasti oivaltaa, mitä siitä seuraa, jos seriffi on liian läheinen kansalaisille ja häneen ihastutaan (kuten täällä on jo tapahtunut Hyndeen liittyen). Helposti käy niin, että seriffi sortuu syömään kuormasta ja on pian entinen seriffi.
Ihan hyvä vaan, että seriffi tulee (keskenään tappelevan) kylän ulkopuolelta, johon hänellä ei ole ennestään mitään siteitä. Tsemppiä Bergeronnettelle vaativassa tehtävässä! Pidä tiukka linja!
Ja samaan tyyliin voi pitää pakonomaiset avioerokeskustelut poissa. jess.
Vaikkakin se sikiää näitä panetteluja.
Pakonomaiset arvokeskustelut. Oikeastaan kaikki keskustelut ovat arvokeskusteluita.
Ei siinä tule se arkipuoli näkyviin, jos käy silloin tällöin Internetissä.
Joka osaa kehua osaa haukkuaki.
..hengen erottamisen lahja?
Minä en antaisi vl-palstan seriffiyttä vihamiehellenikään. En vihollisenkaan soisi hukkuvan siihen helvettiin.
Tämän palstan sheriffin tehtävä on mahdoton. Toisten mielestä hän on liian vl ja toisten mielestä liian maailmallinen. Kirjoittajien joukossa on kaikenlaisia häiriköitä ja perverssejä puolihulluja.