https://www.ts.fi/uutiset/paikalliset/4462983/Sairaanhoitopiiri Turunmaan sairaala osaksi Tyksia
Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin johtajan Leena Setälän asettama työryhmä ja sairaanhoitopiirin hallituksen asettama ohjausryhmä ovat käsitelleet ruotsinkielisen erikoissairaanhoidon järjestämistä.
Työryhmän ehdotus on, että Turunmaan sairaala liitetään osaksi Tyksiä samalla Yksi sairaala -mallilla kuin on tehty Salon, Vakka-Suomen ja Loimaan lähisairaaloille.
Tavoitteena on johtajaylilääkäri Mikko Pietilän mukaan turvata tarkoituksenmukaisen palvelutason säilyminen Turunmaan sairaalassa niin, että vastuu toiminnasta siirtyisi Tyksille.
– Tämä voi mahdollistaa kirurgisen toiminnan osittaisen säilymisen Turunmaan sairaalassa. Vuodeosastoilla Turunmaan sairaala voisi tarjota edelleen monialaisia jatkohoitoja ja palliatiivista hoitoa, Pietilä toteaa sairaanhoitopiirin tiedotteessa.
Jos työryhmän ehdotus toteutuu, Turunmaan sairaalan liikelaitosasema pitää purkaa.
Muutosehdotuksen taustalla on tiedotteen mukaan myös valtioneuvoston asetus, joka edellyttää anestesiaa vaativan leikkaustoiminnan keskittämistä yksiköihin, joissa on ympärivuorokautinen erikoissairaanhoidon ja perusterveydenhuollon yhteispäivystys. Turunmaan sairaalasta tällainen päivystys puuttuu.
Polikliinisten toimenpiteiden on tarkoitus jatkua Turunmaan sairaalassa joka tapauksessa.
Päiväkirurgian jatkaminen edellyttää, että toiminta on Tyksin organisoimaa.
Sairaanhoitopiirin hallitus päätti tänään tiistaina, että asian valmistelua jatketaan esitettyjen periaatteiden mukaisesti ja että muutoksesta tehdään kielellisten vaikutusten arviointi.
Tämän jälkeen muutosta koskeva toimenpide-ehdotus lähtee lausunnoille Paraisille, Kemiönsaareen, Kaarinaan ja Turkuun.
Kesäkuussa kokoontuva kuntayhtymän valtuusto saa suunnitelman mukaan muutosesityksen eteensä.
Sairaanhoitopiirin mukaan valtaosa ruotsinkielisistä potilaista käyttää Tyksin palveluja, sillä suurta osaa ruotsinkielisten tarvitsemista palveluista ei ole tarjolla Turunmaan sairaalassa.
Sairaanhoitopiiri: Turunmaan sairaala osaksi Tyksiä
8
334
Vastaukset
- TätäOdottanutAsiakas
Hyvä että jotain alkaa tapahtua..
- Eivoitehdämitään
Oman kokemuksen mukaan toiminta ei ole hyvää ainakaan potilaan kannalta. Kohdallani sain lähetteen tutkimukseen keväällä ja aikanaan posti toi vastaanottoajan elokuun lopulle. Minulla oli kipuja ja liikkumisvaikeuksia jolloin oli tuskallista pitkä odotus. Laitoksen toimesta tehtiin kaikenlaisia kuvauksia ja kokeita pitkin syksyä, tosin potilaan kivuliasta tilaa ei mitenkään huomioitu tai tehty lieventäviä toimia. Tuli marraskuun loppu ja tutkiva lääkäri sanoi että lääkäriraati oli päättänyt hänen tahtonsa vastaisesti että lisätutkimuksia ei tehdä joten hoitosuositus terveyskeskukselle josta vastaus, "emme anna tällaista hoitoa, pyydämme kääntymään yksityisen hoidontuottajan puoleen ja maksusitoumusta emme myöskään anna". Näillä eväillä sitten on menty, ja valitukseni johdosta terveyskeskuksen johdolle minut leimattiin turhasta valittajaksi ei suoraan mutta heidän julkitulon tulkitsin sen suuntaiseksi. No hengissä ollaan vielä, mutta vaivat ja kivut ovat entisenlaiset tosin hallinnassa kun olen yksityisellä käynyt , mutta kun ei ole kunnon diaknoosia mikä vaivaa niin ei hoidossakaan voi ihmeitä odottaa onneksi jonkinlainen stabiili tila on säilynyt. Näin se menee kun parasta ennen päivä on ohitettu ja maksukyky on rajoitettu
- Pargasbo
Tässä käy tietysti taas niin, että hetken päästä Turunmaan sairaalan toiminta lopetetaan ja kaikki joutuu menemään Tyksiin.
- hoitoakielestähuolimatta
Kyllä, se niin sanotusti kuuluu samaan kuin TYKS, mutta liitäntä taitaa taas olla ns. ruotsinkielisten sopima versio hoitoalasta ja on tyksin alainen kuitenkin..
- Yli-ikäinen-mamma
Kun määrätty ikäraja on ohitettu niin on sitä yli-ikäistä kaatopaikka kamaa ja hoidetaan sen mukaisesti eli jätetään oman onnensa nojaan.....
- Parastapäiväysmeni
Eihän kaatopaikka kamaan enää kannata satsata killinkiäkään poistokamaa olaan..
Ja joutuu vielä itse varmasti maksamaan viennin kaatopaikallekin. - Sitä_odotellessa
Sehän on pelkästään hyvä asia että sinne TYKSiin pääsee hoitoon.
- Mikä-ettei
Ihan hyvä asia että Turunmaan toiminta päivitetään ja tulee tasavertaiseksi muiden kanssa. Toiminta muuten ihan hyvää noin miljöön ja kohtelun kannalta ,ajattelisin että hoitopuolella olisi päivityksen paikka
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703169
- 622515
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562156Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942075- 551972
- 421604
- 401570
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141273EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391188- 61103