Teerijahdista hirvijahdin kautta kytisjahtiin ilta ja aamuhämärään; 2-10, 3-12? 50 vai 56 objektiivi? Euroopasta vai pohjois amöriikän yhdysvalloista? Mrad vai moa säädöt? Hollit max 250m. Merkkiä mallia saa ehotella. Hintaluokka 1500e. Thanks.
Allround optiikkaa
3
688
Vastaukset
- tarkka
Meinaatko ampua yhdellä kiväärillä? Mitä metsästystä painotetaan eniten? Mitä kaliberia käytät?
Hirvelle pitäisi suurennoksen alkaa hyvin lähellä yhtä ja teerelle sitten kymmenen lähistölle. Hämärälle tarvitaan valaistu ristikko. Liikkuva vaatii erillaisen ristikon kuin kytis. Noilla naksujen laaduilla ei nyt ihan kauheasti ole väliä kunhan tuntee kiikarin säädöt. Suuri etulinssi tekee kiikarista myös ison ja painavan.
Joku Benderin 1.5-6x42, Zeissin 1,5-x42, Swaron 1,5-6x42 ym. Laatuputkissa kannattaa etsiä käytettyä, sillä käytetyn saa vähän halvemmalla eli pystyy ostamaan paremman.- isovaipieni
Yksi voisi olla S&B 2,5-10x56 Klassik. Sitä myydään 1200e. Mitä suurennokseen tulee niin tuolla 2,5 pärjää hirven kanssakin. Aivan lähipasseihin jos hirvi on 15 metrin päässä paras on sitten jo avotähtäimet. Se oli 10v sitten parasta mitä rahalla sai. En usko että kehitys olisi nyt ollut niin nopeaa että se ei olisi kärkisarjaa vieläkin. Siinä on valo mikä on kova sana kytiksellä. Mulla ei omassa S&b ole valoa ja tiedän mistä puhun:D Se on aika kooka kiikari mutta et saa kaikkeen täydellisesti sopivaa kiikaria isollakaan rahalla.
- Iamweasel
Joo, yhdellä ja samalla. Kyttäysjahti näin ensialkuun olisi pääpainotuksena. Aseen kaliiperi 30-06 sprg. Tosin kivääristä löytyy kyllä säädettävät avotähtäimet, eli ainakin hirvelle voisi olla jopa kiikaria parempi ratkaisu. Ampumamatkat kuitenkin jää siihen 100 metriin ja alle. Mutta joo, tämä auttoi. Sai vähän kuvaa että mitä kannattaa alkaa etsiä. Tuhannet kitokset!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1318301Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4607493SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2185657Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en914647Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1374592Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1044442Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104162Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03820Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p172980Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132700