Esperit ja Attendot ovat oikoneet hoidonlaadussa melkoisesti ja kärsijöinä ovat vanhukset joiden laadukkaasta hoidosta näille firmoille maksetaan.
Nyt rahat vaan ovat menneet omistajien taskuihin ja hoito onkin ollut täysin sivuroolissa.
Mutta millaista on se hyvä ja laadukas vanhustenhoito? Tässä eräitä tärkeimpiä vähimmäisvaatimuksia joiden pitäisi täyttyä että hoito olisi ihmisarvoista ja laadukasta:
- Ravinto. Ruoka on oltava hyvää, maittavaa ja riittävää, ruokailurytmi säännöllinen. Ruoka on
tarvittaessa saatava soseutettuna.
- Puhtaus. Pesulle ja suihkuun/saunaan on päästävä säännöllisesti ja tarpeen vaatiessa viivytyksettä.
Puhtaista vaatteista ja petivaatteista on huolehdittava ajankohdasta riippumatta. Tarvittaessa
vessaan on avustettava viipymättä.
- Lääkitys. Lääkitys asiallisissa käsissä ja lääkärin valvonnassa.
- Henkilökunta. Hoitohenkilökuntaa on oltava riittävästi että em. asiat pystytään toteuttamaan.
Hoitaja oltava joka hetki saatavilla.
- Rauhallinen ympäristö. Oltava mahdollisuus lepoon yöllä ja päivällä rauhallisessa ympäristössä.
- Ulkoilu. Mahdollisuus säännölliseen avusteiseen ulkoiluun.
- Virikkeet. Ohjattua toimintaa halukkaile. Bingo, tietokilpailuja, laulutuokioita, yms.
- Tunne siitä ettei ole vaivaksi ja haitaksi, vaan voi viettää vanhuutensa omanarvontuntonsa
säilyttäen ja tuntien itsensä tärkeäksi.
Ja Huom! Nämä ovat minimivaatimuksia, mutta missäpä hoitokodissa nämäkään perusasiat toteutuvat?
Politiikoille vinkkinä että jos olisitte hoitaneet asiat kuten olisi pitänyt, nämä asiat olisivat jo kunnossa! Viimeistään nyt on korjausliikkeen paikka ja näiden asioiden on oltava tavoitelistanne kärjessä!
Millaista on hyvä vanhustenhoito?
6
103
Vastaukset
- eivätpä.tietenkään
Voisivatko kokoomuksen ja keskustan ehdokkaat vastata tähän omalla nimellään?
- manimanimani
Raharikkaiden puolue Kokoomus ei välitä valtaväestön ongelmista,koska heillä itsellään on vara valita hoitopaikkansa joko kotimaasta,tai ulkomailta mikä tuntuu miellyttävimmältä.
- markku.lievonen
Niin, ennekuin hyvä hoito on mahdollista toteutua tarvitaan joka vanhusten hoitopaikkaan - hoidon valvoja.
Aivan kuin teollisuuden yrityksissä on työsuojeluvaltuutettu. Ihminen,joka aikuisen oikeesti valvoo yritystoiminnassa säädöksien noudattamista. Sama tilanne vanhsten hoidossa kuin teollisuuden yrityksissä. Jos ei olisi ihmistä, joka hoitaa työsuojeluvaltuutetun tehtävää, niin tapaturmia / kuolemia tapahtuisi joka päivä.
Vanhusten hoito saataisiin erittäin nopeasti hyvälle tasolle,, jos laadittaisiin aloituksessa oleva ohjeistus ja yrityksiin hoidon valvoja.Asia ei tule koskaan muutoin korjaantumaan, koska kyseessä on pörssiyritykset. Toiminta, jonka ajatus on säästää kaikessa mahdollisesssa ja taas taata siten mahdollisiman korkea tuotto / osakeanti. Se ei ole muusta kiinni kuin tahdosta, jota ei ole.
Mihin tässä maassa voi yleensäkään enää luottaa, kun jo viranomaisten varmentamat asiakirjatkin luokitellaan epäluotettaviksi (ajokortti)?
Ainoa luotettava ja palveluja tarjoava turva tuntuu olevan tämä asylum ja jos näin, niin eikö tällainen asylum-turva tule tarjota silloin tasapuolisesti kaikille erottelematta suomalaisia millään tavoin tästä kaiken sosiaaliturvan tarjoavasta turvasta?- Ville.Veitsi
Hyvä idea. Lausumalla taikasanan asylum kantasuomalainenkin saisi samat edut kuin matut.
- laadusta.viis
Jos kokoomuslaisilta tai kepulaisilta kysytään, niin mahdollisimman tuottavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713105
- 922865
- 512105
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201565- 151349
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51338Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131301Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131273- 181260
Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241232