Oulangan kansallispuisto / Karhunkierros

Moi,

Suunnittelen 4 päivän retkeä Oulangalle maaliskuun alussa. Tarkoituksena kantaa kamat rinkassa ja liikkua lumikengillä.

Onko kokemuksia Oulangan luontokeskuksen läheisistä vaaroista? Jos kaipaa maisemia, niin ovatko Kiutavaara, hiidenvaara ja Ansalamminvaara kuinka helppokulkuisia?

Toinen vaihtoehto on tietysti mennä Karhunkierroksen merkattuja reittejä, mutta sisäinen seikkailija innostuu vahvemmin omista poluista.

3

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SnowShoe

      Varaudu syvään lumeen. Nyt tuolla näyttäisi oleva vähintään 60cm (vaaroilla todennäköisesti enemmän) ja varmaan maaliskuuhun mennessä sitä kertyy reilusti lisää. En suosittele nousuja tai laskuja jyrkillä rinteillä lumivyöryvaaran vuoksi. Kuusamossa on menetetty ihmishenkiäkin lumivyöryissä. Kierrä loivalta puolelta vaikka matkaa kertyisikin. Optimoi repun paino mutta varaudu siihenkin että joudut leiriytymään maastossa. Riittävän pitkät sauvat & syvän lumen sommat on tärkeät.

    • YksJ

      Talvella suositellaan vain kokeneelle retkeilijälle, on senverran nousuja ja laskuja, joita ei lumikengillä nousta eikä laskea. Myös on pysyttävä merkityillä reiteillä, talvella ei ihan niin tarkasti kuin kesällä. Lunta ja pakkasta on vielä myöhään kevääseen. Lumivyöryvaara on suuri, sillä korkeuserot ovat aikamoiset. Mutta jos kunto ja varusteet riittävät, sekä psyyke, niin on sitä pahempia paikkoja olemassa.

    • Harokerju

      Huomaa myös Keroharjun reitti. Siellä ei tosin ole korkeita vaaroja, mutta on varmaan rauhallinen näin talvella. Hienoa vanhaa metsää harjulla. On hyvä saunalliseen kämppä Kerojärven rannassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      215
      2856
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      129
      2780
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1796
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1352
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      67
      1351
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      876
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      843
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    Aihe