Yritän alustaa usb-tikkua Levyt-ohjelmalla. Ohjelma kaatuu yritti sitä alustaa NTFS- tai FAT-formaattiin, ja tikun sisällöksi jää "Tuntematon".
Tarkempi virheilmoitus kertoo mm:
ExecuteablePath
/usr/bin/gnome-disks
ProblemType
Crash
ApportVersion
2.20.1-0ubuntu2.18
Voisiko tikun alustaa ja ottaa käyttöön jollain muulla tavalla?
Muistitikun alustus Ubuntussa
17
1434
Vastaukset
- Hohhoijaati
Avaaja taas unonti että Ubuntussa ei ohjelmat kaadu! Avaus on Trollaus ja Windowsin todistajien paskapuhetta.
- Hohhoijaati
Yleistiedon lisäämiseksi on olemassa USB-Formatoiinti työkalut.
Ubuntulle
http://packages.linuxmint.com/pool/main/m/mintstick/
Windowsille
https://hp-usb-disk-storage-format-tool.en.softonic.com/
Miksi nää? Siksi koska käyttöjärjestelmän formatointityökalut kirjoitaa mukaan laiteenoikeustunnisteet. Eikä tikku toimikaan enää kaikissa laitteissa. - Naali
Hohhoijaati kirjoitti:
Yleistiedon lisäämiseksi on olemassa USB-Formatoiinti työkalut.
Ubuntulle
http://packages.linuxmint.com/pool/main/m/mintstick/
Windowsille
https://hp-usb-disk-storage-format-tool.en.softonic.com/
Miksi nää? Siksi koska käyttöjärjestelmän formatointityökalut kirjoitaa mukaan laiteenoikeustunnisteet. Eikä tikku toimikaan enää kaikissa laitteissa.Bootaavat tikut windowsit, tehdään ubuntussa WoeUSB :llä
http://ppa.launchpad.net/nilarimogard/webupd8/ubuntu/pool/main/w/woeusb/
Ubuntulla etcher on hyvin monipuoinen levukuvakirjoitin usb asemille.
https://github.com/balena-io/etcher/releases
- harrastelijaviritys
Gparted on toimiva, kai sen saa Ubuntuunkin.
Ei sekään tietysti ittestään mitään tee. - standardi.formaattiin
Turvallisinta on formatoida tikku Windows-koneella, koska tikku käyttää muutenkin standardia FAT-formaattia, joka on yksi Windows-standardi.
- Totaäläkoskaantee
Älä iki mailmassa formatoi tikkua windowsin formatoinnilla. se kirjoitaa formaattiin oikeustasot ja tikku ei toimi muissa koneissa.
Lisäksi saa tikusta tosipaskan, jos yritä formata sitä uudestaan toisella windowsilla sen jälkeen.
Windowsilla käytä ehdottomasti HP:n työkalua siihen hommaan
https://hp-usb-disk-storage-format-tool.en.softonic.com/ - win-latensit
Pyöräksi kannattaa hankkia FATBike
- WindowsOnTuskaa
win-latensit kirjoitti:
Pyöräksi kannattaa hankkia FATBike
Windowskin on varsin Plösö
- twt
Totaäläkoskaantee kirjoitti:
Älä iki mailmassa formatoi tikkua windowsin formatoinnilla. se kirjoitaa formaattiin oikeustasot ja tikku ei toimi muissa koneissa.
Lisäksi saa tikusta tosipaskan, jos yritä formata sitä uudestaan toisella windowsilla sen jälkeen.
Windowsilla käytä ehdottomasti HP:n työkalua siihen hommaan
https://hp-usb-disk-storage-format-tool.en.softonic.com/Onko merkitystä formatoiko kokonaan tai pikaformatoiko sillä hp:n ohjelmalla ?
- TriWitutin
twt kirjoitti:
Onko merkitystä formatoiko kokonaan tai pikaformatoiko sillä hp:n ohjelmalla ?
Jos haluaa ylikirjoitaa vanhan datan ja hakee turvaa sillalaila.
Pikaformatointi kirjoitaa vaan osoite alueen ja vanha data jää odottan että uusi tallennus ylikirjoitaa sen.
Kotioiloissa siis ei ole merkitystä.
- Bing-Trolli-Avaus
Avaus on netistä haettu Trolaus, koska Englatia ;D
Ubuntu puhuu Suomea !!! - ubuntu1604kö
Jos kun tikku on tuntematon niin paina painiketta ja luo osio.
Voisit myös kokeilla poistaa ja asentaa uudelleen:
sudo apt-get purge gnome-disk-utility
sudo apt-get install gnome-disk-utility- Hohhoijaati
Tossa ei ole mitään järkeä. Avaus on trollaus, koska tuollaista ongelmaa ei ubuntu anna.
Mihinkään koodinkirjoitamiseen ei Ubuntun käyttäjänä tarvi alistua. - Hohhoijaati2
Miksi kirjoitella sudoja jos iman hiirella likkailemallakin homma hoituu?
- parempi-varoa
Ubuntu on aina ollut hyvin onglmallinen vähän joka asiassa, kannattaa vältää ubuntun asennusta. Niitä on toimiviakin linux distroja. Kannattaa katso https://distrowatch.com/ sivulta mikä jakelu on kulloinkin suosituin.
- Tuossssssanoinnnnnnnn
Ubuntun jatkuvat ongelmat on vain yksi syy, toinen syy olla asentelematta ubuntua on sen kamala näkö.
- TrollitNevadaan
Ubuntussa ei ole mitään ongelmaa. Windowsin todistajie dravyyri on postata alpha ja beta testauksian ongelmia keskeneräisistä jutuista.
LTS versiot toimii mitä mainionten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli295554Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm144134Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403217IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm512870Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2951397Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861328- 601229
- 791149
Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2201143Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3971136