Onko kokemusta egyptistä

Voisiko joku kertoa jotain yleistä egyptistä kun ei näistä saa mitään tollkua. En ole menossa sinne mutta kiva olisi lukea vaikka historiaa ja onko hurada hyvä bailumesta kokeneilta. Jos menen vaikka kairoon niin pitääkö olla huntu ja pääseekö luksorista uimaan esim. niiliin (siellä ei taida olla uimaaltaita ) niin voisko joku kertoa. Kiitos.
41063
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Netti on olemassa. Googlettamalla Egypti historia pääset jo aika pitkälle. Huradasta en ole kuullut, mutta Hurghadassa ja yleisesti ottaen islam-maissa ei ole kehittynytty bailukulttuuria. Jos haluat bailuja, lähde Ibizalle tai Kanarialle. Huntua eivät käytä edes kaikki musliminaiset, puhumattakaan eurooppalaisista. Niilissä uintia en suosittele, jos et halua saada matoja sisääsi. Käy mieluummin uimassa Saharan lähteissä, paljon kivempi kokemus.

Äänestä
  • Ja taas yksi googlettamaan käskevä besservisser kun selvästi lapsi eksynyt kysymään jotain. Tämä sisäpiiri ottaa kyllä aivoon...

    Äänestä

mä olin Sharm el Sheikissä syyslomal. (Sharm el Seikh on Arabian niemimaan puolella siinä egyptin "oman" niemen käressä punaisen meren rannalla) ööp. siel oli kyl aika paljokii uimaaltaita. meressä voi uida mut koralleihin ja simpukoihi ei saa koskee koska yhen (korallin) sentin kasvamisee voi mennä 1000vuotta!!(eikä ottaa mukaa). punaisessa meressä on paljon kaloja ja upeat näkymät!(siis veden pinnan alla) SUOSITTELEN!! sori muuta en oikee osaa kertoo...:/

Äänestä

Jos Egyptin historiaan haluat paneutua, lue vanhoja koulukirjojasi tai mene kirjastoon. Siis siinä maassa on niin laaja historia, ettei siitä pysty tällaisella palstalla paljoa kirjoittamaan.Minusta monen joka katsoo egyptiläisiä pitkin nenänvartta, kannattaisi miettiä paljonko Suomessa oli asukkaita esim. 6000 vuotta sitten kun Egyptissä oli jo kukoistava korkeakulttuuri.

Egypti on vastakohtien maa. Toisaalta kehitysmaa, toisaalta maa, jolla on aivan loistelias menneisyys ja myös paljon rikkautta (tosin jaettu pienelle osalle kansaa). 40% egyptiläisistä elää päivän alle taalalla, 20% käyttää yli viisi taalaa.Loput sijoittuvat tähän välille. Eli suomalainen on paikallisen mittäpuun mukaan todella rikas.

Islamilaisena maana Egypti on vapaamielisestä päästä. Naisia on aika paljon työelämässä, tosin turismin kanssa naiset ovat tekemisissä harvoin. Jos menet aitoihin egyptiläisiin kaupunkeihin, vaikka Kairoon, Luxoriin tai Alexandriaan, näet kyllä naisia kaavuissakin, mutta paljon olettamaasi vähemmän. Turistin ei tarvitse kaapua tai huntua päälleen laittaa missään, toki jos vierailet esim. moskeijassa, peität olkapääsi ja polvesi, aivan kuin tekisit käsittääkseni useimmiten mennessäsi kirkkoon vaikka Suomessa.

Olen matkaillut monessa arabimaassa ja paljon muutenkin, pidän egyptiläisiä erittäin ystävällisinä ihmisinä. Tietenkin maassa löytää mitä etsii, eli jos etsit pelkkiä turistibasaareita keihäsmatkamentaliteetilla, et koskaan tärmää aitoon egyptiläiseen vieraanvaraisuuteen.

Hurghadassa asuu kyllä paikallistakin väestöä, mutta kaupunki on rakennettu turisteja varten. Sieltä löytyy useita bailupaikkoja niitä etsiville, lähinnä hotelleista.

Niiliin ei kannata mennä uimaan, siis Niili on egyptiläisten viemäri. Jos menet Luxoriin, monissa hotelleissa on uima-altaat, ui niissä. Luxor sinänsä on näkemisen arvoinen; ihmisineen, nähtävyyksineen, tunnelmineen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Niinushka kirjoitti:

Voisiko joku kertoa jotain yleistä egyptistä kun ei näistä saa mitään tollkua. En ole menossa sinne mutta kiva olisi lukea vaikka historiaa ja onko hurada hyvä bailumesta kokeneilta. Jos menen vaikka kairoon niin pitääkö olla huntu ja pääseekö luksorista uimaan esim. niiliin (siellä ei taida olla uimaaltaita ) niin voisko joku kertoa. Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu