Moro Moro
Edelleen vielä punnitsen opiskeluvaihtoehtoja.
Mihin pääsykokeisiin sitä alkaisi lukemaan...
Miten hallintotiede mielestänne tulevaisuudessa työllistää ? Minkälaisiin tehtäviin sieltä suuntaudutaan ? Entä palkkaus ?
Onko opinnot vaikeita, puurtavia, tylsiä, innostavia....?
T:Anne
Edelleen vielä punnitsen opiskeluvaihtoehtoja.
Mihin pääsykokeisiin sitä alkaisi lukemaan...
Miten hallintotiede mielestänne tulevaisuudessa työllistää ? Minkälaisiin tehtäviin sieltä suuntaudutaan ? Entä palkkaus ?
Onko opinnot vaikeita, puurtavia, tylsiä, innostavia....?
T:Anne
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hallintotieteestä on puhuttu tällä palstalla aikaisemminkin, joten selaa pari sivua taaksepäin.
Mutta jotain: palkkaus riippuu mihin suuntaudut. Alkupalkka on todennäköisesti jotain 1600-2400e väliltä, eli hyvin vaihteleva. Yksityiseen verrattuna palkkaus ei ole kovin hyvä, sitten myöhemmin. Kaikista ei tule hallintopäälliköitä. Saati viraston johtajia tai vastaavia. Tosin nyt kun siirrytään valtionhallinnossa UPJ:hin niin voi palkat nousta tai sitten laskea, riippuu ihan ihmisestä itsestään. Mutta jos haluaa lähteä rahaa tekemään niin hallintotiede tuskin on hyvä vaihtoehto siihden, kauppatieteiden johtaminen ja organisaatiot voi olla parempi vaihtoehto.
Hallintotieteessä suuntaudutaan nimenomaan julkishallinnon yleishallintoon (toki voi erikoistua johonkin tiettyyn hallinnonalaan).
Opinnot ovat toisinaan helppoja, toisinaan todella vaikeita ja joskus tylsiä, ja toisinaan taas erittäin mielenkiintoisia. Kaikki riippuu mistä itse tykkää. Etupäässä tavallisia luentokursseja, jonkun verran ryhmätöitä, esseitä, kirjatenttejä, harjoituksia jne.. Jos et jaksa lukea "tylsiä" tekstejä niin hallintotiede ei välttämättä ole hyvä vaihtoehto. Nimittäin lukea todella saa.
Jos haluaa virkamieheksi niin hallintotiede tai julkisoikeus pääaineena on oiva valinta.
Siis suurinosa menee virkamiehiksi kunnille, valtiolle jne.
Mutta ei se palkka oo niin paha ku luulis: valtion tarjoama leipä on kapea mutta PITKÄ.